Máte pocit, že vás okovy manželství sužují až příliš? Buďte rádi, že nežijete před pár staletími zpět v rumunské vísce Biertan. Zde ty, kteří by snad pomýšleli na rozvod, léčí vskutku zajímavě. Rozhádané páry zavřou do malé místnosti!
V Rumunsku najdeme mnoho míst, která se tamní kultuře vymykají. Jedním z nich je okolí měst Brašov, Sibiu a Sighisoara v Transylvánii. Od typicky balkánských, barevných, někdy až prostých chatiček se zdejší stavení liší.
Domy jsou víc kultivované, udržované, jejich rozmístění má i jistý řád. Jako kdybyste se ocitli mezi domovy precizních Němců. Není to tak úplně náhoda. Ve 12. století se tady usídlí saští Němci a kolonizují podle svých tradic.
Všude samé kostely
Jako by se od středověku nic nezměnilo. Stále tu jezdí povozy s koňmi, lidé jsou sice moderněji oblečení, výstřelky podle poslední módy zde ale nehledejte. Víra je cítit všude kolem i díky dvěma stovkám kostelů.
Svatostánky jsou vůbec velkou chloubou zdejší oblasti. Tato místa totiž mimojiné představují jistou symboliku soudržnosti. Právě zde se totiž partneři, kteří by snad měli zaječí úmysly z manželství, učí, jak s drahou polovičkou vydržet.
Komůrky na neposlušné párečky
Posvátné místo a jedno z nejpůsobivějších středověkých opevnění Transylvánie najdete na kopci uprostřed vesnice Biertan. Ta se nachází asi 20 kilometrů od Sighisoary.
Na vísku shlíží kostel, který je postaven v 15. století v gotickém stylu, zdobí ho ale i renesanční prvky. Právě tady, v bohatě opevněném sídle, přicházejí v dobách minulých lidé znovu na chuť manželství. Jak?
Na pár metrech spolu nafurt
Po tři staletí patří kostel luteránským biskupům, a když má někdo pocit, že to se svojí drahou polovičkou nevydrží, přijde právě sem. Recept na obnovení lásky mají biskupové vskutku nevšední.
V kostele jsou speciální komory, kam se páry před rozvodem prostě zavřou. Malá místnůstka, kde se manželé před sebou nejen, že nemohou schovat, ale ještě navíc musí sdílet společné věci, jako jsou třeba polštář a přikrývky.
Jediný rozvod za 300 let
Také vás napadá, že po tomto receptu na obnovení lásky byste spíš svoji ženu nebo muže museli spíš zabít? Lidé měli dříve asi větší výdrž, protože za celých 300 let se po této proceduře rozvede jen jeden pár.
Rozvod samotný v tehdejší není sice zakázaný, ale biskupové se mu raději vyhýbají, proto každý, kdo se chce tzv. trhnout, musí podstoupit tento komorní proces.
Terapie sblížením
Co se v malé místnosti ale odehrává, že to páry nakonec odradí od rozvodu? Těžko říct, podle historiků mohlo dojít k několika scénářům. „Dle dobových záznamů si dvojice měla čas vše vyříkat,“ říká německý historik Albert Ritschl (*1959).
Podle něj ve stísněném prostoru došlo ke klasickému usmiřování, tedy opětovnému sblížení. A duchovní se pro jistotu postarali i o jisté morální školení a upozornili pár, jaká by to byla ostuda, kdyby se rozvedli.