Domů     Děsivá smrt: Intrikánský král Karel II. Navarrský uhořel zaživa
Děsivá smrt: Intrikánský král Karel II. Navarrský uhořel zaživa

V královské ložnici je cítit pach spáleného masa. Uprostřed oblaku štiplavého dýmu skučí v bolestech navarrský král Karel II. Sloužící ho obskakují, ale po straně nejeden z nich jedovatě poznamená: „Má, co zasloužil…“  

Vládce maličkého navarrského království. které leží v severovýchodní části dnešního Španělska, trápí špatné zdraví. Většinu času tráví Karel II. Navarrský (1332–1387) ve svém pokoji a oslovuje lékaře i nejrůznější šarlatány s prosbou o radu.

Střídají se u něj v jeho paláci v Pamploně jako na běžícím pásu.

„Jak bych získat zpět kondici jako za mladých let?“ ptá se zoufale stárnoucí muž jednoho z nich. „Ať vám sloužící připraví pytel z dobrého lněného plátna, tak velký, abyste se do něj vešel, a celý ho důkladně namočí v kořalce.

Nechte se do něj zašít a buďte v něm celou noc. Tím se podpoří léčebná síla. Jakmile z něj vylezete, budete vitální jako mladík,“ doporučí mu. Král neváhá a poslechne. Nařídí služebnictvu, co má dělat. 

Navenek se Karel II. Nvarrský tváří velmi zbožně. Ve skutečnosti je ale zdatným intrikánem.
Navenek se Karel II. Nvarrský tváří velmi zbožně. Ve skutečnosti je ale zdatným intrikánem.

Alkohol hoří snadno 

Když vše nachystají, král na lůžku vleze do připraveného pytle. Pasuje mu přesně na míru. Teď zbývá už jenom nechat se do něj důkladně zašít. Pilná služka se pustí do práce.

Šije a šije, když tu jí na konci, když se dostane až ke králově krku, zbývá ještě dlouhý kus nepoužité nitě. Co s ním? Nechce ho nechat jen tak viset z pytle, aby hyzdil její pečlivě odvedenou práci.

Zároveň ale odmítá použít nůžky či cokoli ostrého k odříznutí, aby králi neublížila. Pohlédne na svíčku, která hoří ve svícnu umístěném na nočním stolku. „Upálím ten kousek,” bleskne jí hlavou a už sahá po svíčce. Přiblíží hořící knot k rohu pytle.

Jenže alkohol vzplane velice snadno. Od ohně chytne nejenom nit, jak měla dívka v úmyslu, plameny okamžitě přeskočí i na alkoholem důkladně nasáklé lněné plátno. To hoří jako papír. Pytel i se zašitým králem rázem vzplane jako pochodeň.  

Král Karel II. obklopený svým dvorem žije prostopášným životem.
Král Karel II. obklopený svým dvorem žije prostopášným životem.

Služka uteče pryč 

Zoufalá služka zírá na hořícího panovníka. Krve by se v ní nedořezal. Místo aby volala o pomoc, zděsí se, co to provedla a nikdo z ní nedostane ani slovo. V hrůze vybíhá z pokoje a běží chodbou a po schodech pryč.

Co nejdál od zkázy, kterou natropila. „Pomoc, pomoc,“ ozývá se z královské ložnice. „Hořím, “ křičí v bolestech král. Nikdo ho ale neslyší. Zuřivě sebou škube, jenže šance, že by v zábalu dokázal sám sebe uhasit je malá.

Kdyby pytel byl suchý, snad, jenže pálenka je vynikající hořlavinou. Nakonec přece přibíhají sluhové a panovníka se daří uhasit. S obrovskými bolestmi a popáleným celým tělem Karel II. dlouho umírá. Naposledy vydechne 1. ledna 1387.  

Několikrát stojí v čele spiknutí proti Janovi II. Francouzskému.
Několikrát stojí v čele spiknutí proti Janovi II. Francouzskému.

Boží trest za hříchy  

Sloužící to za nic na světě nepřiznají, ale vlastně se jim po jeho smrti ulevuje. Král má nejenom mezi svými blízkými, ale na celém dvoře, v celé zemi i jinde v Evropě pověst mazaného a podlého intrikána, který se neštítí jakékoli lsti.

Proto jeho kruté smrti nikdo příliš nelituje. „Je to boží trest za jeho chování,“ šeptají si mezi sebou dvořané.

Stejného názoru je spousta dobových i pozdějších kronikářů, například Všeobecný dějepis občanský Josefa Františka Smetany, který nás vychází roku 1846 a zmiňuje se i o Karlově životě, uvádí, že „byl král tento, příjmím Zlý, s příbuzným trůnem francouzským ve starých rozepřích a všeliký odpor proti němu podněcoval.“  Zlý nebo špatný, takové přízvisko Karlovi přisoudí dějiny?

Proč? Po jeho nenávistnou povahu. Účastnil se několika spiknutí proti francouzskému králi Janovi II. (1319-1364) a zapletl se minimálně do dvou pokusů o jeho otravu jeho syna Karla V. (1338–1380). Mistrně se ale vždy dokázal vyzout z důsledků svých činů.

Moralisté proto s oblibou líčí jeho smrt jako ukázku trestu za hříšný život a podlé intrikánství.  

Anglický vydavatel vidí historku o králově smrti trochu jinak.
Anglický vydavatel vidí historku o králově smrti trochu jinak.

Agónie ve strašných mukách  

Verzí jeho smrti koluje hned několik.

Podle té, kterou sepisuje roku 1803 anglický novinář Francis Blagdon (1778–1819), „byl v takovém stavu rozpadu, že nedokázal ovládat své končetiny, proto se poradil s lékařem, který mu nařídil, aby se od hlavy k patě zabalil do látky napuštěné brandy…“ Následuje známý příběh o služce, která konec nitě upálila svíčkou.

Trochu jiný příběh ale vypráví anglický vydavatel John Cassell (1817–1865): „Bylo mu nyní téměř šedesát let a trpěl spoustou nemocí pramenících z jeho zlozvyků.

Aby si udržel tělesnou teplotu, radil mu lékař zabalit se do povlečení namočeném ve víně a zahřívat se pánví s horkým uhlím.“ Oheň z uhlí pak přeskakuje na něj. „Byl strašně spálený, ale setrvával téměř čtrnáct dní v těch nejhroznějších mukách,“ popisuje jeho poslední chvíle.

Jenom biskup, který prý měl být u Karlova lože až do okamžiku jeho skonu tvrdil, že král zemřel pokojně v posteli. Historka o smrti v plamenech ale obletí celou Evropu.  

Foto: historycolection.cu, wikipedia.org
Související články
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
reklama
záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Ve snech se mi zjevila tragédie
skutecnepribehy.cz
Ve snech se mi zjevila tragédie
Opakovaně se mi zdál děsivý sen. Budila jsem se zpocená hrůzou, a tak jsem musela jeho významu přijít na kloub. Děsivý sen se mi pravidelně vracel a já se budila se srdcem v krku a zpocená hrůzou. Noční můry jsem mívala pravidelně při každém úplňku! Už jsem z toho byla zoufalá. Nevěděla jsem, jestli mám
VETERÁNI NA ZÁMKU
epochanacestach.cz
VETERÁNI NA ZÁMKU
Zámek Nelahozeves připravil další setkání fanoušků historických vozidel. Automobily, motorky, bicykly, vojenská a hasičská technika a jiné stroje do r. v. 1990. Plánovaný program akce: 🛞 08:00 – 10:00 příjezd a registrace účastníků 🛞 10:30 – 10:45 přivítání účastníků a návštěvníků panem Lobkowiczem 🛞 10:00 – 15:00 prohlídky zámku zdarma pro
Ruiny hradu Cvilín, svědkové zákeřné vraždy?
enigmaplus.cz
Ruiny hradu Cvilín, svědkové zákeřné vraždy?
Zříceninu hradu Cvilín najdeme jihovýchodně od hornoslezského města Krnov. Tajemné pozůstatky starobylého hradu se nad řekou Opavicí tyčí již od dávných dob [gallery ids="140530,140531,140529"] P
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc
Moore chce všem vytřít zrak! Tak nestárne
nasehvezdy.cz
Moore chce všem vytřít zrak! Tak nestárne
Herečka Demi Moore (61) ve svém věku vypadá fantasticky a také si na tom zakládá. Mnozí však pochybují, že by měla tak dobré geny, a její dokonalost přisuzují spíše návštěvám kliniky plastické chiru
De Gaulleova neteř byla pro Němce cenné rukojmí
historyplus.cz
De Gaulleova neteř byla pro Němce cenné rukojmí
Už je to tady. Vyvolávají jména vězňů do transportu do lágru. Když zazní jméno Geneviève de Gaulleová, začnou ostatní internovaní tleskat. Aspoň malé pohlazení na duši pro mladou ženu před cestou do Ravensbrücku.   Ví, že ten aplaus nepatří jen jí, ale hlavně jejímu milovanému strýci. Jistě by na ni byl hrdý, nejen za činnost
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
panidomu.cz
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
iluxus.cz
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
Jak hodinářský web Chronoblog uvedl, tak je veřejně známo, že Thilo Mühle, generální ředitel saské společnosti Mühle Glashütte, a jeho syn Dustin jsou zapálení sportovci. Thilo je nadšeným cyklistou a
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
21stoleti.cz
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou he
Jak jsem začala věřit na minulé životy?
nejsemsama.cz
Jak jsem začala věřit na minulé životy?
K takovým věcem jsem byla vždycky nedůvěřivá. Lidé si dokážou hrozně vymýšlet! Pak ale přišel ten zvláštní zážitek, který mě přesvědčil. V y, kdo se zajímáte o minulé životy, určitě tu knihu dobře znáte. Jmenuje se Život po životě a napsal ji dr. Moody. Když se mi dostala do rukou, tak jsem na karmu a nějaké minulé či budoucí životy