V hlavě britské premiérky Margaret Thatcherové ta myšlenka hlodá dlouho. Chce zrušit daňový výměr, tzv. rating system, a zavést paušální daň z hlavy. Žádné poplatky podle výše majetku. Každý zaplatí stejně. Člověk na hranici chudoby i majetný sir.
Margaret Thatcherová (1925–2013) chce poll tax, jak se anglicky nazývá nové nařízení, zavést nejprve ve Skotsku na počátku finančního roku 1989/1990, v dalším období se má povinnost týkat i Anglie. Nepopulární krok premiérka vysvětluje slovy:
„Peněženky bohatých také nejsou bezedné.“ Británii se v té době nedaří ekonomicky, potřebuje finanční injekci, protože vyšší daně, které do té doby platí majetnější, nestačí uspokojivě plnit státní kasu. Zapřáhnout se proto musí i chudší.
Lidé jdou do ulic
Pracující třída se čílí o to víc, když se daňové sazby navíc ukážou ještě vyšší, než se předtím počítalo. Neutěšené situace využijí ti, kteří mají politické ambice. Vznikne řada skupin, kterým se říká Anti-Poll-Tax Unions.
Ke konci roku 1989 takových skupinek vzniká skoro tisíc. Rebelové vyzývají lidi, aby daně prostě neplatili, Britové vycházejí do ulic a demonstrují.
Neplať, ochráníme tě
Anti-Poll-Tax Unions pomáhá vzniknout skupinkám, které sledují činnost exekutorů a brání jim ve výkonu práce. Mají navrch, protože firmy, které vymáhají dluhy, radši ustupují. Kdyby si chtěly došlápnout na chudinské čtvrti, nemají šanci.
Tato místa střeží masy dobrovolníků, kteří se domlouvají vysílačkami. V Londýně takto fungují například taxikáři. Exekutoři, kteří se snaží čelit síle těchto rebelů, často navštíví zástupci hnutí.
Británie se propadá
Plán Železné lady se hroutí. V ulicích se bouří tisíce lidí, z daní Británie nemá skoro ani to, co získávala předtím, protože nyní řádně platí tak jeden člověk z pěti. To vede k deficitu 1,7 bilionů liber. Thatcherová přemýšlí, co bude dělat dál.
Nechce ustoupit ze svého plánu, plánuje posílit ochranné složky, které neposlušné Brity prostě zkrotí a vychovají. Netuší ovšem, že se schyluje k velké demonstraci, která jí zlomí politický vaz.
200 000 lidí zničí Thatcherovou
Jaro probouzí Británii do energického období. Demonstrující cítí sílu své moci, proto poslední březnový den roku 1990 protkává Británii několik demonstrací. V ranních hodinách se v Kensingtonském parku na jihu metropole sejde 200 000 nabuzených lidí.
Během pár hodin se přesunou k plánovanému cíli. Trafalgarskému náměstí. Na řadu přichází potyčky. Během bojů je zraněno asi 5000 osob, zatýká se 339 zatčených demonstrantů.
Železná lady končí
Margaret Thatcherová vidí, jak se její milovaná Británie ocitá v neutěšeném boji. Své rozhodnutí však nevezme zpět, nemůže přiznat chybu. Proto raději v listopadu roku 1990 rezignuje na funkci ministerské předsedkyně.
Do jejího křesla nastupuje John Major (*1943), který Británii zbaví kontroverzní daně.