Pro svou vysokou zranitelnost představují žáby výborný indikátor zdraví ekosystémů. Ke sběru dat by měl nově napomoci zvuk – čím více žáby kvákají, tím je prostředí jejich výskytu zdravější.
FrogPhone, solární telefon vyvinutý australskými odborníky, se dokáže spojit s výzkumnými stanovišti i na velkou vzdálenost. Jeho přínosem pro vědu je, že zaznamenává kvákání žab v jejich přirozeném prostředí v okruhu 100 až 150 metrů.
Informace o stavu ekosystému by tak odborníci měli k dispozici mnohem rychleji, než tomu bylo dosud.
Sofistikované zařízení
Podle dostupných informací využívá FrogPhone 3G/4G mobilní sítě a disponuje velkokapacitní baterií kombinovanou s výkonným solárním panelem.
Vodotěsné pouzdro mu umožňuje plavat, takže není problém umístit ho např. doprostřed rybníka, kde bude nejvíce vystaveno slunečnímu záření. Šum v pozadí je minimální, takže uživatel snadno pozná, jaký druh žáby se ozývá.
Navíc pomocí digitální senzorů, které automaticky shromažďují různá data, lze zjistit informace o aktuální teplotě vody apod.
Do budoucna se počítá s modifikací zařízení na takovou úroveň, na níž by byl přístroj schopen díky vícesměrovým mikrofonům detekovat i zvuky jiných zvířat.