„Tady je tedy zahuleno,“ povzdechne si uklízečka a několikrát se rukou pokusí odehnat si kouř od tváří. V apartmánu brněnské vily Stiassni je toho dne pro netrénované plíce prakticky nedýchatelno.
Co nejrychleji proto posbírá špinavé prádlo, vysype odpadkový koš a tiše odejde. Takového hosta jako je Fidel Castro tu ještě neměli!
Příběh o přenocování pozdějšího kubánského prezidenta Fidela Castra (1926–2016) v brněnské vile Stiassni je oblíbenou informační perličkou, kterou se dozví ti, kdo sem zavítají na návštěvu.
Zajímavé je, že o Castrově zdejším pobytu neexistují žádné záznamy. Funkcionalistický skvost ale nabízí mnohem víc, než jen historku o vousatém revolucionáři s doutníkem…
Na ničem se nešetří
Architektonický unikát Brna má na svědomí textilní továrník Alfred Stiassni (1883–1961). Stavbou vily na kopci poblíž Svratky pověří brněnského architekta Ernsta Wiesnera (1890–1971), který studoval ve Vídni.
V době, kdy jej Stiassni najme na stavbu svého sídla, má již Wiesner značné renomé – navrhl například budovu Moravské zemské životní pojišťovny či místní České banky Union. Rozmyslet si volbu výchozího slohu pro stavbu je pro architekta dílem okamžiku.
Ujme se funkcionalismus, který je v období první republiky zrovna „in“. Po dvou letech na pozemku vyroste luxusní patrová vila ve tvaru písmene L a nechybí tenisový kurt s bazénem.
Ten je po rekonstrukci v roce 2014 obnoven do původního stavu, ovšem návštěvníkům vily je do něj zakázán vstup (a případně i skok v jakémkoliv stylu).
Tajná návštěva z Kuby?
Židovský továrník si dům příliš dlouho neužije. Po příchodu nacistů musí i s rodinou domov opustit a v prázdné vile se roztáhne říšská státní policie. Pro mnohé místní je ale vila Stiassni známá spíše jako „vládní vila“.
Tato přezdívka se pro budovu ujme záhy po druhé světové válce, kdy začne sloužit jako luxusní reprezentační sídlo pro nejvýznamnější státní návštěvy. Mezi prvními zde nocuje prezident Edvard Beneš (1884–1948).
Pravděpodobně v červnu roku 1972 sem má během své šestidenní návštěvy Československa zavítat i komunistický revolucionář a pozdější kubánský prezident Fidel Castro.
„Cesta do Brna není zaznamenána nikde v dobových reportážích, chybí například i v nejdelším snímku nazvaném ‚Šest dní s Fidelem Castrem‘, je však podepřena řadou svědectví,“ píše se na oficiálních internetových stránkách vily Stiassni.
Kromě nich zde přespí i americký miliardář, filantrop a zakladatel firmy Microsoft, Bill Gates (*1955).
Komunisté se na ní vyřádí
Až do 90. let spadá vila i se zahradou do správy Krajského národního výboru. Poté přechází do soukromých rukou a v současnosti ji spravuje Národní památkový ústav. Ten roku 2009 zahájí rozsáhlou rekonstrukci domu do jeho původní podoby.
Největší zásahy si vyžádají interiéry, které to během necitlivých úprav za normalizace schytaly nejvíc. Od roku 2014 je vila Stiassni opět jako nová a přístupná veřejnosti.