Domů     Jiří z Poděbrad počítal každý groš a přesto nasekal dluhy
Jiří z Poděbrad počítal každý groš a přesto nasekal dluhy

„Je to lakomec,“ šeptají si za zády českého krále Jiřího z Poděbrad lidé v jeho okolí. Panovníkovi, který obrací každý groš, to ovšem nebrání v tom, aby si půjčoval.

Dluhy, za které by se dalo koupit osm českých měst velikosti tehdejšího středočeského Kolína, splácejí jeho následovníci.

Hospodářství je po skončení husitských válek rozbité. Zahraniční obchod, který dřív směřoval z jižního Německa přes naše území na sever do Polska, teď české země úplně míjí.

Kupci to raději berou oklikou přes Sasko, Lužici a Slezsko, kde se cítí mnohem bezpečněji.

Od roku 1423 navíc platí blokáda, která zakazuje dovoz zboží do kacířských Čech (toto nařízení ruší teprve papež Sixtus IV. (1414–1484), když v roce 1479 povoluje norimberským obchodníkům, že mohou opět obchodovat s Čechy, definitivní zrušení ale papežská kurie odsouhlasí až v roce 1495).Zákaz je „v jistých případech zřejmě porušovaný,“ jak uvádějí současní dějepisci Martin Pitro s Petrem Voráčem, takže se k nám občas nějaké zboží dostane.

Přesto ale Čechy zchudnou. Zemi zničily požáry a své udělá ve 30. letech 15. století i neúroda a následný hladomor. Proto dochází ke spanilým jízdám do zahraničí. Jejich jediným cílem se často stává zisk v podobě obilí, potravin nebo dobytka k obživě.

Panovník Ladislav Pohrobek (vládne od roku 1453, ale skutečnou moc nad Čechy vykonává zemský správce Jiří z Poděbrad) zapovídá vyvážet obilí ze země, aby nedocházelo k jeho nedostatku. Peníze nemají velkou hodnotu.

Když Ladislav Pohrobek usedá na český trůn, české země jsou zničené husistkými válkami. Ekonomická situace podle toho vypadá.
Když Ladislav Pohrobek usedá na český trůn, české země jsou zničené husistkými válkami. Ekonomická situace podle toho vypadá.

Ovce stojí necelý groš

Postupně ale dochází ke zlepšení. Právě proto platí po staletí tradované pořekadlo, že „za časů krále Holce (tuto přezdívku získává Pohrobek kvůli tomu, že umírá jako bezvousý ve velmi mladém věku v roce 1457) je za groš ovce“.

Ovce stojí tehdy čtyři až pět penízů (drobná stříbrná mince ražená po roce 1384, 1/7 a později 1/13 groše), nejde tedy ani o celý jeden groš. Jenže nejde o žádnou prosperitu, ale spíše o to, že zemědělské plodiny nebo dobytek mají větší hodnotu než peníze.

Kdo vlastní kousek půdy a dobytek, má se dobře. Králova zásluha to ale rozhodně není. Pokud někdo rozhoduje o hospodářské politice, je to Jiří z Poděbrad. Když Ladislav zemře v pouhých sedmnácti letech na leukémii, drží moc pevně ve svých rukou.

Ladilslav Pohrobek na smrtelném loži. Za jeho vlády sice bylo levně, ale prosperitu to nepřineslo.
Ladilslav Pohrobek na smrtelném loži. Za jeho vlády sice bylo levně, ale prosperitu to nepřineslo.

Lakomý šetřílek

„Dovedl králi vždy opatřit zásobu zvonivé mince,“ míní Macek o období, kdy se v letech 1453–1457 Jiří z Poděbrad (1420-1471) činí jako Pohrobkův zemský správce. Pozdější panovník zná cenu a význam peněz a umí je sehnat.

Kutné Hoře, zdroji stříbra do pokladny, říká „tobolka a měšec královský“. Jako král, kterého do funkce zvolí šlechta v roce 1458, se pokouší stabilizovat hospodářství.

Přijímá různá opatření, například v roce 1459 královský patent, který zakazuje vyvážet ze země zlato, stříbro a naopak dovážet peníze.

Právě zvolený český král Jiíř z Poděbrad se sice snaží stabilizovat hospodářství země, ale na druhou stranu také rozhazuje.
Právě zvolený český král Jiíř z Poděbrad se sice snaží stabilizovat hospodářství země, ale na druhou stranu také rozhazuje.

Měnová reforma nepomůže

V roce 1469 také zavádí měnovou reformu. „Tehdy se opět začal razit groš podle vzoru z doby Václava IV.,“ vysvětluje dějepisec Čechura.

Tímto krokem se Jiří snaží o návrat k hospodářské stabilitě z doby Karla IV. a jeho syna Václava IV. Zároveň legalizuje míšeňské groše, kterými se v zemi platí. Nevznikají nijak centrálně, ale spíše z potřeby běžného života. Poddaní musí něčím platit.

Král určuje kurz pražského groše k míšeňskému groši: za jeden pražský dostane obchodník dva míšeňské. Jeho kroky ale zřejmě nemají tak velký efekt, jaký si od nich slibuje.

Ctibor Tovačovský nevidí rád, že se král Jiří chová jako lakomec.
Ctibor Tovačovský nevidí rád, že se král Jiří chová jako lakomec.

Obrovské pohledávky

Štědrý ale Jiří rozhodně není. Jak stárne, počítá každý groš. „Král se stává čím dále tím lakotnějším,“ vzdychá roku 1470 Řehoř z Heimburku.

Dokonce i šlechtic Ctibor Tovačovský (1438–1494), který Poděbradovi vyjadřuje obrovskou úctu, ho popíchne, aby „nelakoměl“. Když chce král shromáždit dostatek hotovosti pro své záměry, půjčuje si a dělá dluhy.

Patří mezi ně například královské pohledávky vůči knížatům minstrberským. Podle dějepisce Františka Palackého (1798–1876) se Poděbradovy dluhy vyšplhaly na sumu 150 –160 tisíc zlatých (pro porovnání:

roku 1475 postoupil Jiřího syn Hynek středočeské město Kolín uherskému králi Matyášovi Korvínovi za 20 tisíc zlatých).

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn