Domů     Britská královna Viktorie psala básně a chodila oblékaná jako selka
Britská královna Viktorie psala básně a chodila oblékaná jako selka
17.10.2019

Přísná je královna Viktorie v tvorbě účesů. „U dvora se můžete objevit jenom se staženými vlasy,“ vzkáže královna Viktorie lady Shaftesburyové. Lady se inspiruje účesem princezny z Walesu, která jednoho dne přijde s vlasy ostříhanými do čela. Konzervativní Viktorie ale něco takového nepřipouští.

Zahanbit se britská královna Viktorie (1819–1901) nenechá ani v oblasti literatury. Sama píše poezii a publikuje hned dvě její sbírky. V roce 1868 jí vychází „Listy našeho deníku života na Vysočině“.

Uplyne šest let, když se roku 1874 dočkají čtenáři pokračování sbírky pod názvem „Další listy z našeho deníku života na Vysočině“. „Je lepší milovat a ztratit, než nikdy nemilovat,“ prohlašuje anglický básník Alfréd Tennyson (1809–1892).

Jeho verše si Viktorie oblíbí natolik, že ho v roce 1862 přijme a udělí mu titul dvorního básníka. Později v roce 1884 Tennysona dokonce jako vůbec prvního básníka v britské historii povýší do šlechtického stavu.

Britská královna Viktorie prý vkusem příliš nevyniká a k stáru se z ní stává úctyhodná matrona.
Britská královna Viktorie prý vkusem příliš nevyniká a k stáru se z ní stává úctyhodná matrona.

Má slabost pro Němce

V roce 1841 zve Viktorie na svůj dvůr německého malíře Franze Xavera Winterhaltera (1805–1873).

Winterhalter se proslaví hlavně svými portréty na francouzském císařském dvoře za vlády Napoleona III. Prakticky není po celé Evropě panovnický rod, kterému by nezhotovil portrét.

Britská královna si ho oblíbí natolik, že jí umělec vytvoří na 120 portrétů rodiny. Nadchne ji i tvorba dalšího Němce Hermana Herzoga (1831–1932). Obdivuje jeho realistické obrazy dýchající dynamickou atmosférou.

Panovnice se nadchne pro německého malíře Franze Xavera Winterhaltera (vlevo, na autoportrétu se svým bratrem). Umělec vytvoří portréty celé její rodiny.
Panovnice se nadchne pro německého malíře Franze Xavera Winterhaltera (vlevo, na autoportrétu se svým bratrem). Umělec vytvoří portréty celé její rodiny.

Pravidla nikdo neporuší

V módě se řídí pravidly, které zná z doby svého mládí, a nikdo se nesmí odvážit je porušit. Puritánský styl nedovoluje téměř nic. Královna postrádá pro módu cit a často volí veliké čepce a krinolíny, v nichž vypadá spíše jako selka než jako panovnice.

Lekci v módě jí uštědří dokonce i francouzská císařovna Evženie (1826–1920). Když Viktorie přijede navštívit Paříž, císařovna jí velkoryse daruje své toalety. Královnu zvyklou na prostý styl oblékání tím dojme.

Později měla ovšem s oblékáním zřejmě problémy. Měřila jenom 150 centimetrů a měla sklony k tloušťce, které se projevily hlavně v pozdějším věku, kdy měla objem pasu 127 centimetrů, o čemž svědčí dochované spodní kalhotky s cudnými nohavičkami.

Krasavice francouzská císařovna Evženie udělí britské královně lekce z oblasti módy.
Krasavice francouzská císařovna Evženie udělí britské královně lekce z oblasti módy.

Zlatá éra podnikavých měšťanů

Svoji zlatou éru zažívá hlavně střední třída, která se nejlépe umí přizpůsobit změnám, jež nastartovala průmyslová revoluce. „Mnoho významných příslušníků buržoazie, kteří tehdy tvořili novou průmyslovou oligarchii, pocházelo z nekonformních rodin.

Puritánskou přísnost si zachovali i ti, kteří už nebyli věřícími puritány a spojení mravní disciplíny s obchodním úspěchem nebyla náhoda,“ objasňuje současný francouzský historik André Maurois.Díky ní se lidé stěhují do měst.

Prvních třicet let 19. století zažívá Londýn boom, počet jeho obyvatel se zvyšuje z pouhých 865 tisíc na celých 1,5 milionu, tedy téměř na dvojnásobek.

Doprava roste do takových rozměrů, že v polovině století navrhuje Charles Pearson (1793–1862) přesunout část londýnské dopravy pod zem. V centru už zůstává spíše chudina, střední třída se stěhuje do nových čtvrtí za město. Nastává také obrovská populační exploze.

Charles Pearson se rozhodne řešit krizi v britské dopravě.
Charles Pearson se rozhodne řešit krizi v britské dopravě.

Říše o rozloze pětiny zeměkoule

Vláda sází na politiku izolace, která přináší zemi nezávislost. Britové se nepletou do evropských konfliktů, a dokonce z nich těží. Po sedmileté válce se v letech 1756–1763 se Velká Británie mění v námořní velmoc.

Během Viktoriiny vlády se rozšiřuje její impérium. Kolonie přinášejí nejenom suroviny a trhy pro anglické výrobky, ale také spoustu pracovních příležitostí jak v obchodě, tak i ve státní správě. Nejdůležitější postavení má mezi koloniemi Indie.

Právě odsud putují lodě s nákladem bavlny, čaje, koření. Anglie zde nachází odbyt svých výrobků, což blokuje rozvoj místního indického průmyslu.

Krátce po Viktoriině smrti, v roce 1904 tvoří britské obchodní loďstvo celkem 35 tisíc lodí a pod její správu patří 20 % povrchu celé zeměkoule.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
reklama
záhady a tajemství
Víte, které pohádky jsou ty nejděsivější?
Určitě si ze svého dětství pamatujeme celou řadu pohádek. Některé z nich byly vlídné až úsměvné, jiné nám zase naopak dokázaly přivodit doslova husí kůži…   Smutnou pohádkou je bezesporu „Malá mořská víla“ dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Poněkud děsivě působí i opakované macešiny úklady o život nevinné, krásné Sněhurky ve stejnojmenné pohádce bratří […]
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz