Domů     Kancléře Klemense Metternicha dohonila nenáviděná revoluce!
Kancléře Klemense Metternicha dohonila nenáviděná revoluce!
11.10.2019

„Podal demisi!“ šíří se jako blesk zpráva noční Vídní. Obyvatelé jásají a do slavnostně osvětlených ulic vyrážejí i ti, kteří se ve dne neodvážili rozzuřeně vtrhnout do Zemského sněmu. Je 13. března 1848 a nenáviděný kancléř konečně navždy zmizel ze scény.

„Zemřeli jsme?“ ptá se Melanie Metternichová, když její manžel Klemens Metternich (1773–1859) přichází pozdě večer domů. „Ano drahá, jsme mrtvi,“ odpoví jí muž. Právě před hodinou přestal být rakouským kancléřem.

Melanie úlevně vydechne, že konečně budou mít vytoužený klid. Hovory o obavách z blížící se revoluce se jí už dávno zajídaly. Bývalého nejvyššího úředníka monarchie druhý den ráno prohlédne jeho lékař.

„Bylo by praktičtější, milý doktore, kdybyste počítal puls Rakousku,“ poznamená Klemens, který stále věří, že s jeho odstoupením zanikne stát a přijde anarchie. Tep dění se ale zrychluje a manželům nezbývá než pod falešným jménem Matteuxovi honem opustit Vídeň.

Odjíždějí v noci ze 14. na 15. března 1848.

Celý život si zvykne organizovat chod habsburské monarchie a když o funkci přijde, je Klemens Metternich celý nesvůj.
Celý život si zvykne organizovat chod habsburské monarchie a když o funkci přijde, je Klemens Metternich celý nesvůj.

Pod rakouskou taktovkou

Zlatý hřeb Metternichovy kariéry přichází roku 1814, kdy má mírový kongres rozhodnout o nové podobě Evropy. První rozhovory začínají už v září. Velice brzy je ale jasné, že „velká čtyřka“ evropských mocností v podobě svých zástupců:

Metternicha, ruského cara Alexandra I., pruského krále Bedřicha Viléma III. (1770–1840) a francouzského ministra zahraničí Charlese Maurice de Talleyranda-Périgorda (1754–1838) se na společném řešení hned tak nedohodne.

Klemens chce mít všechno ve své režii a prosazuje tři hesla: „rovnováha, legitimita, monarchie.“ Rovnováha znamená, že žádná z evropských mocností nebude mít větší výhody než ostatní, legitimita zachování všech vládnoucích dynastií.

Francouzský ministr zahraničí Charles Maurice de Talleyrand-Périgord si z Metternicha nic nedělá. Klidně s ním změří svoje diplomatické síly.
Francouzský ministr zahraničí Charles Maurice de Talleyrand-Périgord si z Metternicha nic nedělá. Klidně s ním změří svoje diplomatické síly.

Jednotné Německo? Nikdy!

Metternich se snaží státníky rozptýlit, aby přistoupili na jeho požadavky.

„Byl to podivný kongres, na němž se dělalo všechno možné (hlavně jedlo a tančilo – pozn. red.), jenom k plenárnímu zasedání se sešel pouze jednou, když se na ukončení podepisoval závěrečný dokument (9. června 1815– pozn. red.),“ vysvětluje Šedivý ministrovy intriky.

Strategie se vyplatí. Nakonec se mu daří umírnit požadavky Ruska, i když s carem se vzájemně nemůžou vystát.

Alexandr se vzteká, když ho Klemens chce připravit o válečnou kořist – Polsko, ale co mu vadí nejvíc je, že „takový chlap jako on, který nikdy nebojoval, má větší úspěch u žen než já!“ Nakonec se podaří uzavřít přijatelný kompromis:

při dělení Polska dostává Rusko jeho část, Prusku připadne část Saska a území Francie se vrací do předrevolučních hranic. Německý spolek naštěstí zůstává sdružením knížectví a svobodných měst. Snah o sjednocení Německa se totiž Metternich bojí jako čert kříže.

Na vídeňském kongresu se nejenom rokovalo, ale také tančilo a pilo.
Na vídeňském kongresu se nejenom rokovalo, ale také tančilo a pilo.

Státníkův čas se chýlí ke konci

Když se v roce 1821 stane kancléřem, zuby nehty brání obtížně dosažený mír a odmítá reformy. Už při slově revoluce mu naskakuje husí kůže.

„Tam, kde se vše kácí, je především třeba, aby něco zůstalo pevné, čeho by se tápající chytili a kde by pomýlení našli útočiště,“ obhajuje lpění na starých pořádcích. Jeho představy o Evropě se ale začínají hroutit jako domeček z karet.

Ve Francii roku 1830 znovu vlají v ulicích trikolóry a země se stává konstituční monarchií, za „vlast, svobodu národa a národní svaz“ demonstrují v květnu 1832 němečtí studenti v Rýnské Falci.

Kancléř sice ještě stihne být v letech 1835–1848 oporou císaři Ferdinandovi I. (1793–1875), ale své dny už má spočítané.

Metternicha nese čert pryč. Někteří jeho protivníci by to uvítali.
Metternicha nese čert pryč. Někteří jeho protivníci by to uvítali.

Císař ho zve zpátky

„Republika ve Francii,“ přečte si 24. února 1848 telegram z Paříže. Bezmocně pokrčí rameny. V noci z 28. na 29. února 1848 někdo po Vídni vylepuje plakáty s textem: „Metternich do měsíce padne. Ať žije konstituční Rakousko!“ Jejich tajemný autor se neplete.

Zatímco se 13. března 1848 Metternich radí s vyslancem pruského krále, jak reagovat na únorovou pařížskou revoluci, před Zemským sněmem to vře. Lidé požadují svobodu tisku, shromažďovací právo a dávají ultimátum:

pokud Metternich do devíti hodin večer nezmizí, neručí prý za nic. Kancléř abdikuje a o den později odjíždí do Londýna. Nakonec ale ze všeho nevyjde nejhůř.

V listopadu 1850 mu přiznává císař František Josef I. (1830–1916) rentu 8000 zlatých ročně (za tuto částku by si tehdy koupil asi 100 000 m2 zemědělské půdy) a o půl roku později mu dokonce vzkáže, že se s ním rád setká ve Vídni.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.