Domů     Čtvrtou průmyslovou revoluci řídí digitalizace: Jak bude fungovat továrna budoucnosti?
Čtvrtou průmyslovou revoluci řídí digitalizace: Jak bude fungovat továrna budoucnosti?
26.9.2019

„Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete,“ prohlásí s potutelným úsměvem Steve Jobs. Právě jeho fantazií poháněné neurony stvoří telefon budoucnosti, hudbu smrsknou do kapsy a z tabletů udělají víc než jen líbivou „placku“. Svět ale míří ještě výš…

Lidstvo už má za sebou tři průmyslové revoluce. Tu první odstartuje vynález mechanického tkacího stroje roku 1784, v druhé hraje na konci 19. století prim elektřina a montážní linky a třetí průmyslová revoluce se nese v duchu automatizace.

A co ta čtvrtá, na jejímž prahu právě stojíme? Tam si hlavní roli přisoudí digitalizace. Co nás s ní čeká a nemine? Přijměte exkluzivní pozvánku do továren budoucnosti!

Chytré systémy se v budoucnu uplatní nejen v továrnách, ale i v dalších odvětvích, jako je zemědělství nebo meteorologie.
Chytré systémy se v budoucnu uplatní nejen v továrnách, ale i v dalších odvětvích, jako je zemědělství nebo meteorologie.

Hudba budoucnosti

Stroj vedle stroje, robot vedle robota. Každý z nich má přesné instrukce, co má dělat. S precizností hodnou mistra plní předem definované úkoly do puntíku. Vzájemná propojenost mezi nimi navíc dotáhne výrobní proces k dokonalosti.

Stroje totiž nejenže přeberou veškeré rutinní operace, ale budou schopné se učit a zdokonalovat. Kdyby místo nich byli lidé, už by se dávno pohádali, onemocněli, zlenivěli, ale stroje pracují pořád na 100 procent.

„Vše řídí jakýsi centrální mozek, přičemž všechny vypínače a přístroje jsou propojeny datovým kabelem nebo bezdrátově,“ píše se v knize Smart revoluce: Budoucnost přichází právě teď. Továrny budoucnosti překonají hranice jedné budovy.

Do digitalizovaného výrobního procesu totiž začne mluvit samotný zákazník, který z pohodlí svého domova ovlivní vše, co stroje následně vyrobí. Hudba budoucnosti, na které už se dnes intenzivně pracuje!

Na obchoďáky zapomeňte!

Sedíte si pohodlně v křesle. Za sebou máte pravidelnou ranní dávku běhu a jen čekáte, až se vám tep i dech zklidní. Pozorujete při tom svoje boty, se kterými máte už hezkých pár stovek kilometrů za sebou.

Chtělo by to nové, a tak vytáhnete mobil, několikrát ťuknete a už druhý den vyrážíte v úplně novém obutí.

Lidé se o práci v nové revoluci bát nemusejí. Tu manuální za ně sice udělá stroj, ale člověk vtiskne všemu vlastní myšlenku.
Lidé se o práci v nové revoluci bát nemusejí. Tu manuální za ně sice udělá stroj, ale člověk vtiskne všemu vlastní myšlenku.

V barvě, která vám ladí k běžeckému outfitu, a tvaru, který dokonale kopíruje vaši nohu. Toto není výjev z žádné vzdálené budoucnosti. Podobné nákupy budou realitou už za pár let.

Zdlouhavému a mnohdy nic nepřinášejícímu bloumání po obchodních centrech bude v tu chvíli definitivní konec.

První vlaštovku v tomto směru vypouští do světa obuvnický gigant Adidas, který ve spolupráci se společností Siemens pracuje na kompletně digitalizovaných továrnách SPEEDFACTORY. Tu najdete například v německém Ansbachu nebo v americké Atlantě.

Třikrát rychleji

SPEEDFACTORY usnadňuje komerční hromadnou výrobu, takže každý zákazník dostane přesně to, co chce. A to přímo na místě a rychleji než kdy předtím,“ nechá se slyšet viceprezident pro technologické inovace obuvnického gigantu Adidas Gerd Manz.

Běžně si vývoj sportovní obuvi a jeho následná výroba ukrojí z kalendáře 18 měsíců. Díky novým metodám by se celé martyrium mohlo smrsknout na několik týdnů. V budoucnosti klidně i na pár hodin. Co přesně bude oním magickým výrobním klíčem?

Odpověď zní digitální dvojče, které se vytvoří ze všech výrobních zařízení a procesů. Právě s pomocí těchto 3D modelů půjde simulovat jednotlivé kroky výroby, které se následně promítnou do reálného prostředí a času.

Už dnes se v Ansbachu takto tvoří boty pro běžecké nadšence v Londýně a do budoucna zde firma plánuje vyrábět 500 000 bot ročně! Veškerou výrobu mají na starosti roboti, kteří vyrábějí boty třikrát rychleji oproti tradiční výrobě.

Kdo nevěří, ať se dívá

Dokonalé tenisky už máte, ale co kdybychom vám řekli, že můžete sledovat celou jejich výrobu od začátku do konce?

V chytrých továrnách SPEEDFACTORY gigantů Adidas a Siemens vyrábějí roboti boty třikrát rychleji oproti tradiční výrobě.
V chytrých továrnách SPEEDFACTORY gigantů Adidas a Siemens vyrábějí roboti boty třikrát rychleji oproti tradiční výrobě.

I to bude možné díky továrnám budoucnosti. Lépe než u tenisek to ale využijete například u potravin, které jsou už dnes pod drobnohledem zákazníka.

Zelenina z ekologického zemědělství, maso od farmářů, paštiky bez konzervantů a cukrovinky bez barviv – to je oč tu běží. V současné době musíte tyto informace pracně hledat na titěrných etiketách.

Řadě zde uvedených detailů ale zákazník buď nerozumí, nebo nevěří. Tak proč ho do výrobního procesu nezapojit přímo!

Od pole po obchod

Díky takzvanému blockchainu budete moci sledovat výrobní proces každého produktu krok za krokem.

„Vyvíjíme první sledovací aplikaci pro potravinářský průmysl, kde díky naší platformě MindSphere budete moci sledovat celý životní proces produktu,“ chlubí se společnost Siemens. Jak to bude fungovat? Příkladem může být obyčejný pytlík chipsů.

Než se například při hokejovém zápasu nebo na narozeninové párty zakousnete do lahodného bramborového lupínku, budete moct zjistit jeho životní pouť.

Od bramborového pole, přes sklad, dopravu i samotné zpracování, jako je krájení, smažení a kořenění, ale i balení a následnou distribuci do obchodů.

Blockchain zajistí, že veškeré informace hlídá každá ze zúčastněných stran navzájem a takto se dostanou až k samotnému zákazníkovi.

Je váš oblíbený model v obchodech vyprodaný? Žádný problém. Stačí sednout k internetu a boty si nechat jednoduše vyrobit!
Je váš oblíbený model v obchodech vyprodaný? Žádný problém. Stačí sednout k internetu a boty si nechat jednoduše vyrobit!

Práce bude!

A skláři nebudou mít co žrát,“ prohodí Stella Zázvorková ve slavné české komedii Pelíšky v okamžiku, kdy uvidí plastovou skleničku. V souvislosti s digitalizací vyvstává obdobná otázka – bude vůbec potřeba lidí v tomto digitalizovaném věku?

Odpověď je jasná – ano! Stroje sice vykonají potřebnou činnost, ale lidský faktor je nutný k tomu, aby stroje vymýšlel a řídil. Zpočátku sice ubude pracovních míst, ale časem vzroste poptávka po pracovnících s vyšší kvalifikací.

Právě ty se budou starat o chod strojů. „Průmysl 4.0 přinese výrobu s téměř nulovými mezními náklady,“ míní americký ekonom Jeremy Rifkin, podle kterého to bude mít dopad hlavně na zaměstnanost.

Kdo nebude dělat v továrnách, bude se moci uplatnit hlavně v sociálních službách či neziskových. Zkrátka v odvětvích, které dnes pokulhávají! Navíc díky rostoucímu blahobytu budou lidé dostávat peníze i v dobách, kdy nebudou pracovat!

V budoucnu přenecháte manuální práci strojům a vy si budete užít jen plody jejich práce a peníz ze společenského blahobytu.
V budoucnu přenecháte manuální práci strojům a vy si budete užít jen plody jejich práce a peníz ze společenského blahobytu.

Mohlo by vás také zajímat:

Chytrá motorka

Průmysl 4.0 svá ostrá chapadla zabředává do nejrůznějších oblastí, dopravu nevyjímaje.

Hlavní roli hraje během výroby jednotlivých komponentů, ale o slovo se hlásí i během následujícího užívání.

Příkladem za všechny může být otevřená operační systém MindSphere od společnosti Siemens. Ten totiž vybavil závodní motorku speciálními senzory, které sledují každý pohyb jezdce.

Následně mu předloží přehled o tom, kde dělá chyby nebo kde je potřeba přidat či ubrat.

Ať už během tréninku nebo při samotném závodu sbírají čidla informace z motorky a jejího okolí. Jedná se o rychlost, zrychlení či zpomalení, náklon motorky, okolní teplota či pozice.

Ve výsledku pak jezdec uvidí všechny svoje chyby. Pokud například brzdil na nesprávném místě, systém to vyhodnotí a nabídne dotyčnému lepší variantu. Díky tomu může příště projet zatáčku rychleji a zároveň bezpečněji.

Na první pohled nepoznáte, že se jedná o chytrou motorku, čidla jsou totiž důmyslně ukryta pod kapotáží, aby nedošlo k jejich případnému poškození.

V současné době testuje chytrou motorku česká závodnice Petra Fuchsíková, která se v Evropě řadí mezi špičku v amatérských závodech.

Továrna budoucnosti v Praze

Továrnu budoucnosti si můžete vyzkoušet už dnes, a to přímo v naší stověžaté Praze. České vysoké učení technické totiž ve své budově v pražských Dejvicích jednu takovou zprovoznilo.

Nese název Testbed a najdete tady například stroje s milimetrovou přesností, které přemisťují kostky lega, nebo robotického barmana či robota na výrobu kávy.

Mozkem centra je několik supermoderních počítačů, které veškeré dění řídí. Je možné si zde vyzkoušet, jak funguje automatizovaná a digitalizovaná výroba, či simulaci virtuální reality.

Český institut informatiky a kybernetiky při ČVUT tady spolupracuje s několika mezinárodními giganty.

Výrobce dopravních letadel Airbus si tady testuje systém komunikace s dodavateli, zatímco Škoda Auto zde hledá optimální rozložení výrobních buněk ve výrobní hale.

Foto: Archiv
Související články
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale