Má kůži tak světlou, že i paprsek slunce by ji mohl sežehnout. Vlasy bílé jako čerstvě padlý sníh na Sibiři. Přesto se narodí v Africe. S chorobou, která mu vzala pigment. A právě v těchto končinách je díky své nemoci lovnou zvěří.
Albíny najdete rozeseté po celém světě. Mezi lidmi na všech kontinentech, ve zvířecí říši takové rarity také najdete. Vzácnost se ale v těchto společenstvích většinou nehýčká.
Zvířata jsou kvůli své jinakosti vyvrhována ze smečky, jejich světlá nápadnost pak láká dravce, tudíž albínci jsou odsouzeni ke krátkému životu. Bohužel to platí i v říši lidské. V mnohých afrických kulturách jsou albíni považováni za prokleté. Narodit se bez pigmentu znamená rozsudek smrti.
Musí se schovávat
Haamid je šestiletý chlapec, který se narodil v Tanzánii. Vypadá jako jeho starší sourozenci. Má masité rty, placatější nosík, kučeravé vlásky. Jen jedním se liší. Na pigmentové škále stojí na opačném konci než jeho sourozenci.
Od jejich ebenové pleti ho dělí mnoho odstínů. Afričánek má světlounkou pokožku, které nesnese účinky spalujícího slunce. Nejen kvůli němu ho ovšem rodiče musí schovávat doma. Bojí se šamanů, překupníků i těch, kteří chtějí, aby prokleté dítě vedle nich nežilo.
Lovná africká zvěř
V zemi, kde žije necelých 54 000 000 lidí, se rodí jeden ze 1400 jako albín. Albinismus je porucha tvorby melaninu, barviva, jenž má na svědomí podobu hnědého a černého pigmentu, typického právě pro Afričany.
Melanin se nemůže tvořit, protože tělu chybí enzym tyrozináza. Snadno pochopitelné i pro laiky, ovšem vysvětlete to někomu, kdo se narodí do vesnice, kde spíš místo vědy věří na nadpozemské síly a nemoci neléčí s lékaři, nýbrž je zahánějí s šamany.
Zázrak, který se musí zabít
Narození světlého dítka mnohé kmeny v Africe berou jako seslání něčeho čarovného. Proto těmto nešťastlivcům usekávají končetiny, jelikož věří v jejich magickou moc.
Z jiných částí těla zase vaří různé lektvary, rybáři bílé vlasy vplétají do svých sítí v domnění, že jim přinesou štěstí. Skoro průhledná kůže a začervenalé oči, za což může krev prosvítající v kapilárách, působí až děsivě. Někteří lidé proto věří, že jde o duchy, kteří jsou nesmrtelní.
Za kolik koupíte albína?
Na jedné straně zbožňovaní albíni, v nichž mnozí vidí zázrak, se musí kvůli své jinakosti bát o život. I když se narodí do rozumné rodiny, která je nehodlá nechat zabít kvůli rituálům, žijí v permanentním strachu, že je někdo unese a zabije.
Oficiálně je v Tanzánii zaznamenáno necelých 10 000 albínů. Ve skutečnosti jich může být ovšem více. Klidně i 100 000. Stále je to kapka v moři. Kořist, za níž mnozí zaplatí nemalé peníze. Celý albín může stát 75 000 dolarů (v přepočtu 1 725 000 korun).