Domů     Bude odhaleno tajemství sibiřského paláce?
Bude odhaleno tajemství sibiřského paláce?
21.8.2019

Por-Bajin je považován archeology za jedno z nejtajemnějších míst světa.

Díky své ostrovní poloze a tyčícím se obdélníkovým hradbám, které byly kdysi nedobytné, vypadá na první pohled jako starobylá pevnost.

Jiní se domnívají, že 1300 let stará stavba na dálné Sibiři má mystické vlastnosti, a mohla být letním palácem, klášterem, nebo dokonce astronomickou observatoří.

Komplex stojí uprostřed jezera a místo je vzdáleno 3800 km od Moskvy. Obranné zdi jsou vysoké 10 metrů a široké 12 metrů, což činilo z komplexu skutečně nedobytnou pevnost.

Vědci nyní zkoumají toto záhadné místo a zejména jeho tajemný účel uprostřed sibiřské pustiny

Postavili palác kočovníci?

Sibiřský komplex byl sice objeven už před 100 lety, ale v objevování jeho tajemství archeologové nijak nepokročili. S největší pravděpodobností byl postaven v roce 757, což vyvozují archeologové ze sporých nálezů na místě.

Nalezeny byly vybledlé kresby na omítkách, zbytky spáleného dřeva a otisky lidských nohou na hliněných cihlách.

Podle odborníků palác vznikl v období ujgurské kočovné říše Khagante, ale vůbec není jasné, proč byl postaven tak daleko od velkých sídel, v nejopuštěnější oblasti Sibiře.

Navíc tento kočovný národ si nestavěl trvalá sídla a tak je záhadou, proč by vybudoval tak nákladnou a rozlehlou stavbu.

Není stále vysvětlené, proč by kočovný národ budoval takovou stavbu.
Není stále vysvětlené, proč by kočovný národ budoval takovou stavbu.

Podrobný průzkum teprve začíná

Por-Bajin, což znamená v překladu z domorodého jazyka hliněný dům, leží na hranicích Ruska a Mongolska, vysoko v horách. Už samotná jeho poloha v opuštěné oblasti a navíc, uprostřed jezera, mu zaručovala nedobytnost.

Dlouhá léta se o tuto horskou pevnost nikdo z odborníků příliš nezajímal a zběžné prozkoumání probíhalo někdy v 50. letech minulého století.

Zájem o komplex vypukl až po roce 2007. kdy jej navštívil ruský prezident Vladimír Putin spolu s monackým princem Albertem.

Teprve v posledních letech se tak stal centrem pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt hlavně odpověď na otázku, kdo palác postavil a jaký byl jeho účel. Expedice střídají jedna druhou a v průzkumu jim pomáhá i moderní technika.

Archeologové se snaží stále zodpovědět na otázku, kdo palác postavil a proč.
Archeologové se snaží stále zodpovědět na otázku, kdo palác postavil a proč.

Stavba v duchu čínské architektury

Vědci použili laserové mapování celého komplexu a podařilo se jim vytvořit 3D model celé stavby, jak mohla vypadat v době své největší slávy. I přes své stáří jsou základní části paláce dobře zachované a dodnes ohromují svou mohutností.

Jeho architektura připomíná podle odborníků tradiční čínské paláce a inspirovala se nejspíše architekturou dynastie Tang. Většina omítek v obytných prostorách nese stopy maleb, které dávají tušit bohatou výzdobu.

Hlavní komplex ve vnitřním nádvoří měl už v té době střechu pokrytou pálenými taškami a podepíralo ji 36 dřevěných sloupů, postavených na kamenných základech, které byly nejspíše barevně lakovány.

Jeho architektura připomínala čínské paláce.
Jeho architektura připomínala čínské paláce.

Patřil palác budhistům?

O účelu stavby probíhají v odborných kruzích stále spory. Nejnovější nálezy ohořelých dřevěných fragmentů však naznačují, že palácový komplex byl postaven kolem centrálního budhistického kláštera. Tato teorie vypadá zatím nejpravděpodobnější.

Mohlo jít o jakousi odlehlou budhistickou klášterní školu, ve které byli vychovávání budoucí mniši. Hovoří se i o tajemných rituálních obřadech, které se v klášteře měly odehrávat a právě proto byl prý postaven v tak odlehlé pustině.

Podle archeologických nálezů však někteří vědci usuzují, že palác postavil národ mongolských Ujgurů za vlády chána Mojanchura (vládl 747–759), známého také jako chán Bajanchur. Měl by to dokládat jeden ze zachovaných nápisů na kameni.

Stavbu prý nechal vybudovat jako nedobytnou pevnost na počest svého vítězství nad místními kmeny. Mojanchur vybudoval mocný ujgurský chanát (říši) na čínském území a oženil se s čínskou princeznou. Tomu by nasvědčovala i čínská architektura paláce.

Dřevěné fragmenty naznačují, že byl komplex postavený kolem centrálního budhistického kláštera.
Dřevěné fragmenty naznačují, že byl komplex postavený kolem centrálního budhistického kláštera.

Na Sibiři bez topení?

Co však mate odborníky nejvíce, je skutečnost, že v celém paláci nebyly objeveny žádné, ani primitivní topné systémy. Žádná kamna, žádné krby, žádné komíny.

Vzhledem ke skutečnosti, že Por-Bajin leží v nadmořské výšce 2300 metrů a vládne tam pořádně drsné sibiřské počasí s teplotami pod -30°C, je to přinejmenším podivné.

To by podle archeologů naznačovalo, že stavba byla využívána jen sezónně, v teplejších letních měsících, ale i tehdy se zde musela teplota pohybovat jen těsně nad nulou.

Palác se propadá do stále hlouběji pod vodu.
Palác se propadá do stále hlouběji pod vodu.

Do 80 let palác zmizí pod vodou!

Vědecké týmy nyní s výzkumem spěchají, protože Por-Bajin se propadá stále rychleji do hlubin jezera. Komplex i s jezerem totiž sedí na vrstvě permafrostu, což je název pro věčně zmrzlou zemi.

Od minulého století začal permafrost vlivem oteplování celé planety rozmrzat a tak se zvyšuje i hladina jezera. Tání permafrostu také podkopává stabilitu zdí a střídání mrazu a teplejších období trhá na kusy i samotný ostrov, na kterém palác stojí.

Podle postupu tání vědci odhadují, že do 80 let nebude po mohutné stavbě ani památky, protože zmizí v hlubinách jezera.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina