Domů     Leo Major: Hrdina, nebo šílenec? Sám osvobodí celé město
Leo Major: Hrdina, nebo šílenec? Sám osvobodí celé město
19.8.2019

Druhá světová válka zná mnoho hrdinských činů a mnoho hrdinů. Ovšem kousky vojína Majora jsou tak šílené, že si je zatím netroufl zfilmovat ani Hollywood.

Už způsob jakým Leo Major (1921–2008) vstoupí do války, je impozantní.

První den vylodění v Normandii 6. června 1944 nezraněn pronikne smrtící hradbou kulometné palby a zcela sám zajme německé obrněné vozidlo, které je nacpané komunikačním zařízením a nechybí ani tajné kódy.

Jeho úlovek umožní zpravodajcům sledovat německou komunikaci, což výrazně přispěje k dobytí Normandie.

Zajme je všechny

O několik dnů později narazí na skupinu osmi esesáků. Ač jde o zkušené veterány, všechny je dostane. Jeden z nich však stihne odpálit fosforový granát a Leo přichází o levé oko. Když mu však doktor oznamuje: „Pro tebe válka skončila.

Jedeš domů,“ odmítne. „Na to, abych zamířil a sejmul Němce, mi jedno oko stačí!“ Nasadí si pásku přes oko a jde znovu do boje.

Koncem roku 1944 u nizozemského Scheldtu leží při průzkumné mise s desátníkem Williem Arseneaultem v příkopu, když kolem prochází Němci. Místo, aby je nechal projít, vyskočí a celou jednotku zajme. Zpátky do tábora si vede 93 Němců se zdviženýma rukama.

Generál Bernard Montgomery (1887–1976) mu za to udělí Medaili za výjimečné zásluhy, drsňák Leo ji však odmítne a generála pošle do míst, kam slunce nesvítí. „Nechci medaile od někoho tak neschopného,“ prohlásí, ovšem mnohem peprněji.

Neuvěřitelný kousek předvede hned v den vylodění v Normandii.
Neuvěřitelný kousek předvede hned v den vylodění v Normandii.

Armáda s jedním okem

Kanadská armáda se 14. dubna 1945 blíží k nizozemskému městu Zwolle. Při jeho dobývání očekává silný německý odpor a velení žádá dva dobrovolníky, kteří by prozkoumali rozložení německých jednotek a pokusili se kontaktovat místní odboj. Hlásí se Leo a Willie.

Ten je však kolem půlnoci zabit při střetu s německou hlídkou, což rolíceného Lea nakopne k šílené osvobozovací akci. Proklouzne do města vyzbrojen třemi samopaly a plnou taškou granátů.

Když narazí na německé štábní auto, donutí řidiče, aby ho zavezl k velícímu důstojníkovi. Ten právě popíjí v místním baru a je v šoku, když ho náhle odzbrojí po zuby ozbrojený Kanaďan s páskou přes oko.

Když Leo zjistí, že nácek umí francouzsky, pohotově improvizuje. „Kanadská armáda zítra dobude město. V 6:00 začne dělostřelectvo s ostřelováním. Znamená to zbytečné ztráty vašich vojáků i civilistů,“ prozradí mu, nechá ho jít a dokonce mu vrátí zbraň.

Jeho akce jsou tak šílené a neobyčejné, že vycházejí dokonce i jako komiks
Jeho akce jsou tak šílené a neobyčejné, že vycházejí dokonce i jako komiks

Sám osvobodí celé město

Nespoléhá však jen šíření zprávy a paniky mezi Němci. Sotva důstojník zmizí za rohem, dá se do práce.

Běhá po městě, neustále střílí, hází granáty do budov i ztemnělých ulic a dělá při tom všem takový rámus, aby německá posádka uvěřila, že útok už začal a na hranicích města stojí celá kanadská armáda.

Přibližně desetkrát narazí na zmatené německé hlídky, které pobije nebo zajme, vypochoduje s nimi z města, předá je spojeneckým hlídkám, opět se vrátí a pokračuje v „rachotu“.

Podaří se mu podpálit velitelství gestapa, a když narazí na štáb SS, dostane se do přestřelky s osmi důstojníky. Čtyři zabije a ostatní zažene na útěk.

Jeho akce je tak zběsilá, že se musí několikrát vnutit do domů vylekaných civilistů, aby si na chvíli odpočal. Kolem půl páté ráno však zcela vyčerpaný zjistí, že Němci zmizeli.

Plánovaná dělostřelecká palba může být odvolána a kanadská armáda může nakráčet do města za jásotu obyvatel.

Město Zwolle, které osvobodil zcela sám, na něj nikdy nezapomene a když se po letech vrátí je znovu oslavován jako hrdina.
Město Zwolle, které osvobodil zcela sám, na něj nikdy nezapomene a když se po letech vrátí je znovu oslavován jako hrdina.

18 proti 14 000

Znovu se vyznamená v Koreji v listopadu 1951. Poté, co zahájí Čína masivní útok, dostává s 18 průzkumníky za úkol zjistit možnost jak odvrátit hrozbu obklíčení. Proniknou za záda nepřítele, ale místo hlášení sami zaútočí.

Číňané, kteří nechápou, proč palba přichází z týlu místo od nepřítele, zpanikaří, dají se na útěk a on může obsadit strategicky důležitou pozici Hill 355. Když čínská armáda o hodinu později zahájí protiútok, odmítne Leo uposlechnout rozkaz k ústupu a s minometnou podporou 3 dny drží kótu proti dvěma čínským divizím o síle 14 000 mužů.

Spolubojovníci na něj nikdy nezapomenou. Stejně jako obyvatelé Zwolle.

Je jmenován čestným občanem města, pojmenují po něm ulici, děti se dodnes učí o jednookém osvoboditeli města, A když v roce 2008 ve věku 87 let v Montrealu zemře, ve Zwolle spustí prapory na půl žerdi.

Foto: Le Journal de Québec, cbc.ca, Le Blogue du Prof Solitaire, nationalww2museum.org
Související články
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
svět zločinu
Unesené dívky: Může si pro nás přijít!
Na svobodě je maniak, který ve svém provizorním vězení držel hned dvě dívky, které opakovaně znásilňoval. Jenom díky tomu, že obě mohou občas na procházku, se jim podaří zanechat vzkaz, vedoucí k jejich osvobození.   Teď se ale bojí, aby si pro ně jejich někdejší věznitel nepřišel a něco jim neprovedl.   Jekatěrina a Jelena: […]
Slavný moderátor Wallace Souza: Vraždy v zájmu sledovanosti
Každý týden usedají před obrazovku statisíce brazilských diváků, aby sledovaly nejoblíbenější pořad o kriminalitě. Jmenuje se Canal livre a vysílá se už dvacet let. A jeho moderátor, ten ví o zločinu snad všechno. Možná až moc…   Není divu, že moderátor Wallace Souza (1958-2010) je v kriminalistice tak kovaný. Vždyť býval policistou, a kdyby nebyl […]
Temné stránky Rolfa Harrise: Oblíbený bavič a jeho zneužití důvěry
Rolf Harris, australský rodák, byl jednou z nejznámějších osobností britské zábavní scény. Jako zpěvák, bavič a malíř získal popularitu díky svým dětským pořadům na BBC, hitům jako „Tie Me Kangaroo Down“ a dokonce vytvořil oficiální portrét královny Alžběty II. pod záštitou Buckinghamského paláce. Za lesklým veřejným obrazem se však skrýval muž s pedofilními sklony, který […]
Simona Monyová: Manželství ukončené šesti ranami nožem
Záchranka má toho dne naspěch. Jede k pobodanému muži a ženě. I když jsou lékaři na místě za několik minut, nedokážou už pacientce pomoci. Její od skla pořezaný muž ještě na zdravotníky křičí: „Na mě se vykašlete, hlavně zachraňte ji!“ Záchranáři nevědí, že mrtvá je slavná spisovatelka dámských knížek, a že v péči mají i jejího […]
reklama
záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nebylo to silné kamarádství
skutecnepribehy.cz
Nebylo to silné kamarádství
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly,
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Omrzelo Paulovou snad manželství?
nasehvezdy.cz
Omrzelo Paulovou snad manželství?
Jana Paulová (69) ze seriálu Jedna rodina nedávno říkala, že už ji herectví netěší a ráda by změnu. Mnozí si tak mysleli, že se přestěhuje za dcerou do zahraničí a bude si chvíli užívat klid a také v
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
21stoleti.cz
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
Americká sonda Juno zkoumá Jupiter už od roku 2016. Největší planeta Sluneční soustavy je bezesporu zajímavým tělesem, ale to samé platí i o jejích oběžnicích. Proto sonda čas od času zaměří svou pozo
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
enigmaplus.cz
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
V rychle se rozvíjejícím hlavním městě Kolumbie Bogotě se bagry zakusují do vrstvy zeminy. Staví se další z mnoha domů. Kolem staveniště se hemží hledači pokladů. Přece jen, památkami po starých civil
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
iluxus.cz
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
V srdci Dubai South se skví Azizi Venice, unikátní projekt, který přináší dokonalý soulad moderního městského života a idylického pobytu u vodní hladiny. Rezidenční komplex nabízí širokou škálu bytový
Děsil Angličany Černý Douglas?
historyplus.cz
Děsil Angličany Černý Douglas?
Zjeví se jako duch, bleskově zaútočí a zmizí neznámo kam. Angličané z něj právem mají strach. James Douglas je nenechá vydechnout. Při vedení guerillové války neváhá vypálit i svá bývalá panství, jen aby je nepřítel nemohl používat jako opěrný bod. Angličané ke konci 13. století ovládnou Skotsko. William Douglas (1243–1298), jeden z tamních vlivných šlechticů,
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
nejsemsama.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané
Lázně Luhačovice navrátily Slunečním lázním původní lesk. Návštěvníci se mohou těšit na expozici Jurkoviče a Janáčka
epochanacestach.cz
Lázně Luhačovice navrátily Slunečním lázním původní lesk. Návštěvníci se mohou těšit na expozici Jurkoviče a Janáčka
Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních se snoubí luhačovická lázeňská tradice a typická Jurkovičova architektura s moderním pojetím trávení volného času. V celém areálu se zachovala jedinečná nálada z doby největšího rozkvětu lázní. „Jako akcionáři cítíme, že k vlastnictví
K vlasům bez lupů pomůže příroda
panidomu.cz
K vlasům bez lupů pomůže příroda
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Smažené závitky s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Smažené závitky s vepřovým masem
Suroviny 300 g mletého vepřového masa kulatý rýžový papír (8–10 kusů) 75 g rýžových nudlí 2 stroužky česneku hrst hub – Jidášovo ucho 1 větší mrkev 1 cibule 1 malé vejce sůl, pepř Postup