Domů     Kdo nahnal francouzského krále Ludvíka XIII. do manželčiny ložnice?
Kdo nahnal francouzského krále Ludvíka XIII. do manželčiny ložnice?

Za králem Ludvíkem XIII. zaklapnou dveře ložnice jeho manželky. Jeho favorit ho sem dovlekl násilím. Žádné pomoci zvenčí se nedočká, a tak mu nezbývá nic jiného, než konečně navštívit Annino lože. Povzdychne si a zamíří tam.

Francouzská královna Marie Medicejská (1575–1642) po zavraždění svého manžela Jindřicha IV. Navarského (1553–1610) vládne jako regentka za svého nezletilého syna Ludvíka XIII. (1601 – 1643).

Je to právě ona, kdo rozhodne o budoucí nevěstě pro svého chlapce a radikálně tím mění zahraniční politiku země. Katolické Španělsko, dosud považované za nepřítele Francouzů, se nyní mění v jejich spojence.

Potvrdit to má sňatek jejího syna Ludvíka XIII. s Annou Rakouskou (1601–1666), dcerou španělského krále Filipa III. (1578–1621).

A aby nová aliance byla opravdu pevná, bere si Filipův syn a následník španělského trůnu Filip IV. (1605–1665) Ludvíkovu sestru Isabelu (1602–1644).

Ludví XIII. jeví víc zájmu o pány než o svoji zákonitou choť.
Ludví XIII. jeví víc zájmu o pány než o svoji zákonitou choť.

Nenaplněná svatební noc

Plány na sňatky svých dětí kuje Marie Medicejská sotva ovdoví. Musí ale čekat, než bude její syn Ludvík plnoletý. Dočká se v roce 1615. Přesně 9. listopadu téhož roku dorážejí na francouzsko-španělské hranice dva průvodu s kočáry.

Půda Bažantího ostrova uprostřed řeky Bidassoa se stane svědkem unikátní výměny. Francouzský průvod předa princeznu Isabelu Španělům a ti jim na oplátku vydají Annu, nevěstu pro francouzského krále.

Mladičká dívka vzbudí na francouzském dvoře zasloužený obdiv. „Je krásná,,“ šeptají si o ní dvořané. Ovšem Ludvíka XIII. její krása nechává úplně chladným, a to už během svatební noci. K jejímu naplnění bohužel nedojde.

„Jsem sama a svého manžela téměř nevídám,“ stěžuje si později Anna, která může hledat útěchu z nenaplněného vztahu jedině u svých dvorních dam. Ludvík údajně dává přednost mladým mužům. Anně nepomohou jí ani stížnosti otci, španělskému králi.

„Snaž se otěhotnět a porodit manželovi konečně syna a následníka,“ vzkazuje jí Filip III., který na dceřiny stesky nemá čas.

Sice je krasavice, ale Anně Rakouské je to málo platné. Manžel do její ložnice netrefí.
Sice je krasavice, ale Anně Rakouské je to málo platné. Manžel do její ložnice netrefí.

Milenec ho odvleče k manželce

„Otěhotnět. Jenže kdyby to tak šlo,“ zoufá si Anna. Ráda by manželovi rodila jedno dítě za druhým, jenže to by musel vkročit do její ložnice… Na celou situaci už se nemůže dívat králova sestra Kristina Marie (1606–1663).

Rozhodne se situaci vyřešit. Vdává se a svého bratra vyzve, aby se přišel podívat na její svatební noc. Doufá, že díky nevšední podívané Ludvík konečně zatouží po vlastní ženě. Jenže to se mýlí. Ludvík stále odmítá.

Jeho chování už má plné zuby i jeho favorit De Luynes. Poměr s králem trpí jen ze zištných důvodů. Proto jednou vezme Ludvíka a do královniny ložnice ho prostě odvleče. Panovníkovi nezbude, než se s tím smířit a o sex se alespoň pokusit.

De Luynesův krok se ukáže jako správný. Od této chvíle je možné krále občas vidět v Annině ložnici. Královna dokonce otěhotní! Dvůr se ale raduje předčasně. Královna nešťastně upadne na podlahu a očekávaného potomka následně potratí.

Čekají ji ještě tři další potraty. Král je rozčilený z toho, co se děje. „Ať se mi neodváží přijít na oči,“ vzkáže jí. Vztah mezi oběma manželi ochladne, protože královně se nedaří donosit potomka.

Anna Rakouská se svými dvěma syny Ludvíkem a Filipem. První se narodil až po 23 leetch manželství.
Anna Rakouská se svými dvěma syny Ludvíkem a Filipem. První se narodil až po 23 leetch manželství.

Jeden syn je málo

Téměř 23 let proto nakonec uplyne od svatby, než se manželům Ludvíkovi a Anně konečně narodí první potomek. Je jím budoucí král Ludvík XIV. (1638–1715). Syn se má neobyčejně

k světu a kojné se u něj střídají jako na běžícím pásu. Novopečený otec se sice o chlapce v prvních chvílích zajímá, ale brzy ho to přestane bavit.

Svoji pozornost věnuje markýzi Henrimu Cinq-Marsovi (1620–1642), který o ni ovšem vůbec nestojí. Aby se otravného krále zbavil, nabádá ho, že jeden syn je málo. Co kdyby potomek v raném věku zemřel? Následnictví trůnu by bylo ohroženo.

Ať už to Ludvík udělá na Cinq-Marsovu pobídku nebo ne, jisté je, že opět navštěvuje královninu ložnici. Výsledkem jeho snažení se stává další syn Filip (1640–1701).

Spekulace o tom, že Jules Mazarin se stal milencem a poté dokonce manželem ovdovělé královny historikové vyvracejí.
Spekulace o tom, že Jules Mazarin se stal milencem a poté dokonce manželem ovdovělé královny historikové vyvracejí.

Cítí k sobě náklonnost?

O dva roky později umírá kardinál Richelieu a na jeho místo prvního ministra nastupuje Jules Mazarin (1602–1661), který už má na královském dvoře své zázemí a sympatie, a to přímo u krále i samotné královny.

V jejich službách se totiž pohybuje už předtím.

„Není nejmenšího sporu o tom, že Mazarin a Anna cítili vzájemně silnou náklonnost již od poloviny třicátých let a na počátku čtyřicátých let se z nich stali milenci,“ tvrdí dokonce francouzský historik Anthony Levi (1929 – 2004).

Jak v době královnina života, tak i dnes se objevují spekulace na téma, že otcem Ludvíka XIV. je ve skutečnosti není Ludvík XIII., ale sám Mazarin. Proč?

Podle Leviho došlo v době pravděpodobného Ludvíkova početí ke konfliktu mezi Ludvíkem a Annou kvůli dopisům, které posílala svému bratrovi španělskému králi Filipovi IV. Francie totiž tehdy se Španělskem válčí a Ludvík má strach, že by sestra bratrovi mohla vyzradit nějaká vojenská tajemství.

Francouzského krále v této době také sužuje tuberkulóza. Levi si proto myslí, že stěží mohl navštěvovat královninu ložnici.

Kardinál Mazarin umírá roku 1661. Jeho milá královna ho o pět let přežije.
Kardinál Mazarin umírá roku 1661. Jeho milá královna ho o pět let přežije.

Přítelkyně popírá pochybnosti

„Směšnost této teze ovšem dokazuje skutečnost, že Anna byla v době početí dítěte nejlépe střeženou zajatkyní ve Francii a že Mazarin se v roce 1637 nacházel v Itálii,“ uvádí ale všechno na pravou míru současná rakouská autorka Thea Leitnerová. Je to pravda, protože Mazarin skutečně v letech 1636–1639 tráví svůj čas převážně v Římě.

„Šlo o přátelství, nic než přátelství,“ tvrdí také královnina přítelkyně madame de Motteville (asi 1621–1689) a popírá všechny pochybnosti o tom, že by se mezi Annou a Julesem mohlo odehrát cokoli intimního.

Ovšem Alžběta Karla Falcká (1652 – 1722), druhá žena Ludvíkova bratra Filipa, si myslí něco úplně jiného. Je ovšem alespoň natolik taktní, že počká, až všichni aktéři aféry zemřou.

Teprve pak tvrdí, že „nebožka královna učinila něco horšího, než že jen milovala kardinála Mazarina, ona se za něho provdala.“ Ovšem nepodá žádný důkaz a historikové dodnes neobjevili nic, co by její názor podporovalo.

Jisté je ale, že si královna s kardinálem dopisuje a bližší vztah dokládá například pečeť, kterou Anna používá. Nejsou na ní jenom její, ale i kardinálovy iniciál

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz