Umět přiblížit zrak na jakýkoli objekt v dálce je snem mnoha vědců. Zatím bylo ale něco takového možné pouze ve sci-fi filmech. Blíží se zlom?
Čínští inženýři z Harbinského technologického institutu (Shenzen) a výzkumníci z Kalifornské univerzity v San Diegu nyní slaví úspěch s konstrukcí zvláštní napodobeniny lidské čočky.
Jejich vynález by měl být schopný díky speciální deformaci dielektrického elastoměru měnit libovolně svou ohniskovou vzdálenost, a to až o 30 %.
Základ je, teď musí zmenšovat
Svou studii o úpravách ohniskové vzdálenosti vědci již publikovali v odborných časopisech. Inženýři nyní pracují na tom, jak ideálně svůj výtvor zmenšit, a to na velikost běžné kontaktní čočky.
Technologie by měla pracovat na bázi zaznamenávání změn elektrického potenciálu při pohybu oka, stačí jen vytvořit pohybové gesto (např. mrknutí dvakrát za sebou), naprogramovat ho, senzor vše zaznamená a následně vyvolá deformaci čočky.
Teprve na začátku cesty
Nutno podotknout, že jsou výzkumníci teprve na začátku, zařízení je v současnosti velké asi jako lidská hlava, a to především kvůli přídavným bateriím, dielektrický elastoměr totiž využívá napětí několika set voltů.
Důležité je teď vše rozvinout a zaměřit se na miniaturizaci. Dalšími možnostmi využití jsou chytré implantáty nebo inteligentní brýle.