Skip to content

Jak šetřit přírodu i peníze při tisku

Tento článek je reklamním sdělením

Tisk dokumentů představuje značnou zátěž nejen pro vaši peněženku, ale také pro životní prostředí. Jednoduchých způsobů, jak při tisku šetřit, přitom existuje celá řada. Samozřejmě zde platí, že nejlevnější a nejšetrnější je netisknout vůbec. Bezpapírové kanceláře jsou však v dnešní době stále hudbou budoucnosti a v kancelářích i v domácnostech zůstává potřeba tisku na denním pořádku. O to více je ale třeba věnovat pozornost nejen ekonomickým, ale i ekologickým aspektům tisku.

Klíčem k úspěchu je výběr správné tiskárny. Platí zde nepsané pravidlo, že čím levnější tiskárnu pořídíte, tím dražší bude její provoz. Při jejím výběru však doporučujeme zohledňovat nejen cenu tiskárny a barev do tiskárny, ale také jejich typ. Ať už se rozhodnete pro inkoustovou nebo laserovou variantu, zaměřte se především na to, kolik odpadu bude tiskárna produkovat při výměně cartridge či toneru. Co se týká tonerů do laserových tiskáren, tak existují dva typy. Jedny mají spojený toner i fotoválec a u druhých se tyto dvě součástky mění každá zvlášť, přičemž fotoválec vydrží zpravidla dvě až tři výměny toneru. U tohoto typu tedy při výměně vzniká méně odpadu. Prázdnou nádobku od toneru (bez fotoválce) je navíc možné recyklovat do kontejneru s plastovým odpadem.

U cartridgí je situace obdobná. Zde se z ekologického i ekonomického hlediska vyplatí pořídit si model, který má oddělené zásobníky pro každou ze čtyř barev. Pokud zakoupíte model, který má společný zásobník pro všechny tři barvy, budete ho muset měnit vždy ve chvíli, kdy dojde první z barev, a to i přes to, že v ostatních barvách může ještě být inkoustu dostatek. Další neméně důležité aspekty, které byste měli při koupi ekologické a ekonomické tiskárny zohlednit, jsou například energetická náročnost tiskárny, možnost automatického oboustranného tisku či tisku v eco programu.

Jak šetřit peněženku
Efektivním způsobem, jak redukovat náklady na tisk, je zakoupení kompatibilních náplní do tiskárny od alternativních výrobců. Tyto náplně se v dnešní době vyrábí téměr pro každý typ tiskárny. Kompatibilní náplně pořídíte za výhodnější cenu, přičemž kvalitu i výtěžnost mají srovnatelnou s originálními tonery.

Na čem naopak příliš nedoporučujeme šetřit, jsou papíry do tiskárny. Použitím papírů nízké kvality totiž zvyšujete opotřebení své tiskárny. Šetřit v této oblasti se vám tedy může paradoxně spíše prodražit, neboť v krajním případě se tiskárna může nenávratně poškodit. Spíše se naučte tisknout oboustranně či více stránek na jeden list A4. Co se týká úspory toneru, vyzkoušejte snížit rozlišení tisku. Dokumenty, které tisknete pouze pro vlastní potřebu, jistě nemusí být v té nejlepší kvalitě. Stejné pravidlo platí pro barevný tisk, který je dražší než černobílý. Všechny tyto jednoduché (ale přitom účinné) tipy by vám v konečném efektu měly zajistit levnější tisk, který navíc nebude tolik zatěžovat životní prostředí.

Foto: Archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

LAMAX Sounder2: Bomba hudebního světa
21stoleti.cz

LAMAX Sounder2: Bomba...

Píšete nám různé dopisy. Mezi ně patří i...
Nejzáhadnější lidé historie
enigmaplus.cz

Nejzáhadnější lidé historie

Dnes si představíme celkem pět...
Příběh dívky, která se ztratila, objevila, a poté zmizela beze stopy
enigmaplus.cz

Příběh dívky, která se...

Obyčejná letní návštěva kamarádky v...
Entita podobná mraku měla zaútočit na dům. Poté se rozplynula
enigmaplus.cz

Entita podobná mraku měla...

Paranormální jevy mohou nabývat...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Co potřebují suché vlasy
nasehvezdy.cz

Co potřebují suché vlasy

Jsou vaše vlasy suché, polámané, třepí se...
Kravařsko historické i přírodní
epochanacestach.cz

Kravařsko historické i...

S životem Palackého...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Proč tak šetří na své manželce?
nasehvezdy.cz

Proč tak šetří na své...

Nedávno se nechal slyšet, že vyrostl relativně v...