Skip to content
reklama
reklama

Jak šetřit přírodu i peníze při tisku

Tento článek je reklamním sdělením

Tisk dokumentů představuje značnou zátěž nejen pro vaši peněženku, ale také pro životní prostředí. Jednoduchých způsobů, jak při tisku šetřit, přitom existuje celá řada. Samozřejmě zde platí, že nejlevnější a nejšetrnější je netisknout vůbec. Bezpapírové kanceláře jsou však v dnešní době stále hudbou budoucnosti a v kancelářích i v domácnostech zůstává potřeba tisku na denním pořádku. O to více je ale třeba věnovat pozornost nejen ekonomickým, ale i ekologickým aspektům tisku.

Klíčem k úspěchu je výběr správné tiskárny. Platí zde nepsané pravidlo, že čím levnější tiskárnu pořídíte, tím dražší bude její provoz. Při jejím výběru však doporučujeme zohledňovat nejen cenu tiskárny a barev do tiskárny, ale také jejich typ. Ať už se rozhodnete pro inkoustovou nebo laserovou variantu, zaměřte se především na to, kolik odpadu bude tiskárna produkovat při výměně cartridge či toneru. Co se týká tonerů do laserových tiskáren, tak existují dva typy. Jedny mají spojený toner i fotoválec a u druhých se tyto dvě součástky mění každá zvlášť, přičemž fotoválec vydrží zpravidla dvě až tři výměny toneru. U tohoto typu tedy při výměně vzniká méně odpadu. Prázdnou nádobku od toneru (bez fotoválce) je navíc možné recyklovat do kontejneru s plastovým odpadem.

blank

U cartridgí je situace obdobná. Zde se z ekologického i ekonomického hlediska vyplatí pořídit si model, který má oddělené zásobníky pro každou ze čtyř barev. Pokud zakoupíte model, který má společný zásobník pro všechny tři barvy, budete ho muset měnit vždy ve chvíli, kdy dojde první z barev, a to i přes to, že v ostatních barvách může ještě být inkoustu dostatek. Další neméně důležité aspekty, které byste měli při koupi ekologické a ekonomické tiskárny zohlednit, jsou například energetická náročnost tiskárny, možnost automatického oboustranného tisku či tisku v eco programu.

blank

Jak šetřit peněženku
Efektivním způsobem, jak redukovat náklady na tisk, je zakoupení kompatibilních náplní do tiskárny od alternativních výrobců. Tyto náplně se v dnešní době vyrábí téměr pro každý typ tiskárny. Kompatibilní náplně pořídíte za výhodnější cenu, přičemž kvalitu i výtěžnost mají srovnatelnou s originálními tonery.

Na čem naopak příliš nedoporučujeme šetřit, jsou papíry do tiskárny. Použitím papírů nízké kvality totiž zvyšujete opotřebení své tiskárny. Šetřit v této oblasti se vám tedy může paradoxně spíše prodražit, neboť v krajním případě se tiskárna může nenávratně poškodit. Spíše se naučte tisknout oboustranně či více stránek na jeden list A4. Co se týká úspory toneru, vyzkoušejte snížit rozlišení tisku. Dokumenty, které tisknete pouze pro vlastní potřebu, jistě nemusí být v té nejlepší kvalitě. Stejné pravidlo platí pro barevný tisk, který je dražší než černobílý. Všechny tyto jednoduché (ale přitom účinné) tipy by vám v konečném efektu měly zajistit levnější tisk, který navíc nebude tolik zatěžovat životní prostředí.

Foto: Archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kudy chodí Krakonoš?
epochanacestach.cz

Kudy chodí Krakonoš?

Poměrně pohodlná je...
Japonské vlny Seigaiha na hodinkách Perrelet
iluxus.cz

Japonské vlny Seigaiha na...

Kultovní řada Turbine společnosti Perrelet...
Patinu hravě zvládnete…
panidomu.cz

Patinu hravě zvládnete…

Nádech starodávna, připomínky dávných časů, punc...
Kdo si hraje, nezlobí… ale může strašit
enigmaplus.cz

Kdo si hraje, nezlobí… ale...

Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen...
Bylinková marináda na ryby
tisicereceptu.cz

Bylinková marináda na ryby

Na grilu by neměly chybět ani ryby – a ty si...
Přišel si pro mou kamarádku ďábel?
skutecnepribehy.cz

Přišel si pro mou kamarádku...

Znaly jsme se od dětství. Bára...
Majstrštyk Yaleovy Univerzity: Tamní vědci dokázali oživit část orgánů mrtvého prasete
21stoleti.cz

Majstrštyk Yaleovy Univerzity:...

Vědci z Yaleovy Univerzity před několika dny...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Uroboros: Alchymický had věčnosti
enigmaplus.cz

Uroboros: Alchymický had...

Hájem plným stromů a květin se prochází...
Proč stále tají svého partnera?
nasehvezdy.cz

Proč stále tají svého...

Krásná herečka Petra...
Téměř 13 % osob trpí kloubními obtížemi
epochalnisvet.cz

Téměř 13 % osob trpí...

Podle Ústavu zdravotnických...
Provalilo se na Tomeše, že si užívá s jinou?
nasehvezdy.cz

Provalilo se na Tomeše, že si...

Krize je prý zažehnána,...