Domů     Hlavní město Canberra: Australskou metropolí se stala vesnice o pár číslech!
Hlavní město Canberra: Australskou metropolí se stala vesnice o pár číslech!

„Hledejte především malebné místo,“ dostává pokyn od vlády zeměměřič Charles Scrivener. Má najít budoucí hlavní město nového australského společenství států. Věčné hádky mezi dvěma nejvýznamnějšími australskými městy dávají šanci třetímu.

Sídlem státních úřadů se teď klidně může stát i nepatrná víska stěží dohledatelná na mapě…

Jakmile 1. ledna 1901 vznikne ze šesti australských území (Jižní Austrálie, Nový Jižní Wales, Queensland, Tasmánie, Victoria a Jižní Austrálie) stát nazvaný Australský svaz, jablkem sváru se okamžitě stává jeho hlavní město.

„Bude to samozřejmě Sydney,“ přesvědčují Australany jeho letití obyvatelé. Rodilí Melbourňané ovšem něco takového nechtějí ani slyšet. „V žádném případě! Všechny úřady musí sídlit v Melbourne,“ ozývá se z jejich tábora.

Ctihodní měšťané ze Sydney ale argumentují tím, že jejich sídlo je přece starší (bylo založeno 26. ledna 1788, Melbourne až roku 1835). Občané ostatních států rádi odsouhlasí jedno z těchto měst, hlavně aby už byl jednou provždy klid. Jenže rivalita mezi Sydney a Melbourne znemožňuje jakoukoli rozumnou dohodu.

Historická mapa Sydney, jednoho z rivalů o metropoli nového státu.
Historická mapa Sydney, jednoho z rivalů o metropoli nového státu.

Na chvilku vítězí Melbourne

Nakonec proto padne rozhodnutí, že centrum australského společenství musí být úplně někde jinde. Nejlépe v místě, které nemá ani s Melbourne ani se Sydney nic společného a navíc je pokud možno stejně daleko od obou z nich.

„Až do doby, než bylo vybráno a vybudováno nové hlavní město v Novém Jižním Walesu, bylo hlavním městem federace Melbourne,“ uvádí všechno na pravou míru australský historik Geoffrey Blainey (*1930).

Melbourne potom drží žezlo metropole až do roku 1927, kdy ho definitivně předává svému nástupci.

Kostel a kolem něj pár domů, to je původní Canberra, spíš vesnice než město.
Kostel a kolem něj pár domů, to je původní Canberra, spíš vesnice než město.

Změny názorů jako na běžícím pásu

„Vybírejme z venkovských oblastí Nového Jižního Walesu,“ padne roku 1901 návrh v australském parlamentu. Poslanci diskutují o tom, kde.

„Mělo by to být co nejdále od Sydney,“ vyžadují představitelé státu Victoria, protože na jejich území leží Melbourne (Sydney leží v Novém Jižním Walesu – pozn. red).

Málem se jim jejich požadavek podaří prosadit, když parlamentní Dolní Sněmovna roku 1903 odklepne Tumut, malé městečko ležící asi 410 kilometrů jihozápadně od Sydney.

Senát ovšem zastává na rozdíl od Dolní Sněmovny jiný názor a vybere si pro změnu Bombalu, větry ošlehávanou horskou vesnici 485 kilometrů jižně od Sydney. Dohadování proto pokračuje bez výsledku dál.

Katedrála svatého Pavla Melbourne, dalšího města, které usiluje vést australský svaz.
Katedrála svatého Pavla Melbourne, dalšího města, které usiluje vést australský svaz.

Nevlídné sídlo se hodí jenom pro věznici

O rok později se obě parlamentní komory shodnou na Dalgetách, značně nehostinném městečku, které leží přibližně ve stejné vzdálenosti od Sydney (cca 360 km) i od Melbourne (cca 370 kmú.

„Hodí se to spíš pro věznici, než pro sídlo vlády,“ šušká se ovšem mezi samotnými poslanci o nevlídném a studeném sídle, které sotva přiláká nějaké návštěvníky. Tentokrát do hádek ale pro změnu zasáhne stát Nový Jižní Wales.

„Požadované území kolem města Dalgety svazové vládě nepřepustíme,“ zní z úst waleských úředníků. Návrh se jim moc nelíbí. Půdu skutečně sposkytnout nemusí, a proto se jejich prohlášením vidina nového australského hlavního města znovu ocitá v nedohlednu.

Plány nové Canberry z pera zeměměřiče Charlese Scivenera.
Plány nové Canberry z pera zeměměřiče Charlese Scivenera.

Hledá hlavně krásu

Kraj Yass-Canberra se stává favoritem v parlamentním hlasování roku 1908. Když zvedají ruce poslanci Dolní sněmovny, vítězí těsnou většinou hlasů. V Senátu pro Canberru hlasují všichni zástupci Nového Jižního Walesu, líbí se jim, že je poblíž Sydney.

Prakticky stejný počet příznivců má ale i městečko Tumut, hlavně mezi zástupci státu Victoria. Celé dohadování skončí dalším hlasováním, kdy těsnou většinou projde Canberra, vzdálená jenom asi 300 kilometrů od Sydney.

Velkou zásluhu na jejím výběru má zeměměřič Charles Scrivener (1855–1923). Ten měl na příkaz vlády zajistit především malebné místo, což se mu také podařilo.

Do kampaně se zapojil i místní novinář John Gale (1831–1929), vydavatel The Queanbeyan Age a australský ministr vnitra King O´Malley (1854–1953).

Novináře Johna Galea mnoho lidí považuje za
Novináře Johna Galea mnoho lidí považuje za „otce Canberry“.

Zločin na národu

Už vzápětí po svém schválení ale má ale rozhodnutí o novém hlavním městě své první kritiky. „Je to zločin na národu,“ píše jeden z melbournských deníků, kterému se nelíbí právě malá vzdálenost mezi Canberrou a Sydney. Nevraživost mezi městy jenom kvete.

Zákon ovšem říká, že je všechno v pořádku. Podle § 125 australské ústavy musí být hlavní město umístěno na území australského společenství v Novém Jižním Walesu nejméně 100 kilometrů od Sydney. Tato podmínka je splněna.

Australský ministr vnitra King O´Malley má lví podíl ny výběru australské metropole.
Australský ministr vnitra King O´Malley má lví podíl ny výběru australské metropole.

Víska se stává nejdůležitějším městem

Nově zvolené městečko ovšem má do metropole hodně daleko.

„Canberra neměla zpočátku o mnoho víc než poštu, školu pro děti z okolních farem, které se sem scházely po štěrkovaných cestách, kovářství a kamenný anglikánský kostel, postavený ve čtyřicátých letech 19. století,“ líčí podobu sídla, které má od této chvíle reprezentovat Australský svaz, dějepisec Blainey.

Naznačuje, že městečko je vlastně jen o trochu větší vesnice s místním významem skrytá v zalesněných kopcích. Vláda se shoduje: Proto se roku 1911 pořádá mezinárodní architektonická soutěž. Teprve stavby postavené na základě jejích výsledků

Foto: wikipedia.org
Související články
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz