V lesích Nového Zélandu žije něco podivného. Objevil se tam organismus připomínající upíra. Bezlistý pahýl stromu známého jako damaroň jižní, který dorůstá výšky až padesát metrů, a který se zdál být dlouho mrtvý, totiž uvnitř překypuje zvláštním životem.
Les, kde strom rostl, je totiž pod zemí propojený. A vytváří něco jako super-organismus, síť propojených kořenů až stovek stromů, které spolu sdílejí živiny. Damaroně tak propojeně sají vodu ze země, čehož zneužívá i zdánlivě mrtvý pahýl jednoho ze stromů.
Na úkor práce ostatních, kteří živiny přes den získávají, je tento uhynulý strom v noci odčerpává a tak se udržuje naživu.
Být, či nebýt
„Pokud by se tak nedělo, strom by byl už dávno mrtvý, nemá jediný vlastní list. Otázkou zůstává, proč ostatní stromy tohoto starce udržují naživu.
Popřípadě, jestli s tím mohou nějakým způsobem přestat,” uvedl vědec Sebastian Leuzinger, který super organismus zkoumá.
Nejpravděpodobnější odpovědí je fakt, že mrtvý strom tvoří v kořenové síti důležitý most propojující sousední stromy, které tak jeho kořeny potřebují, a proto je vyživují na úkor svých.
Celek nad jednotlivcem
Propojenost novozélandského lesa je pro vědce zarážející. „Tento les musíme, spíše než jako jednotlivé stromy, vnímat celý jako jeden organismus,” řekl Leuzinger.
Tento organismus chrání své jednotlivé části a umožňuje jim přístup k živinám a vodě, které by se jinak některým jednotlivcům nedostávalo.
Propojení stromů má ale i svá rizika, protože stejně jako strom navzájem sdílejí prospěšné látky, mohla by se i nákaza, která napadne jediný strom, postupně kořenovým systémem rozšířit k ostatním Damaroním.
Zmapovat všechny klady a zápory tohoto zvláštního uskupení nám ještě nějakou dobu potrvá.