Skip to content

Dělená strava: Účinná dieta, nebo jen matení smyslů?

Tento článek je reklamním sdělením

Zatímco většina odborníků na výživu doporučuje pestrou stravu tvořenou kombinací všech tří makronutientů (sacharidů, tuků a bílkovin), existují lidé, kterým se podařilo zhubnout právě díky tomu, že tyto tři složky jedli odděleně. Jak ale dělená strava funguje, a nejedná se spíše jen o matení našich smyslů?

Dělená strava, anglicky dissociated diet nebo taky Hay diet, byla vytvořena americkým lékařem Howardem Hayem, který v roce 1905 prodělal srdeční infarkt. V návaznosti na tuto příhodu začal studovat skupiny jídel a jejich vliv na trávící systém. Ze svého výzkumu usoudil, že zažívací orgány musí vytvářet a uvolňovat velké množství trávicích šťáv a enzymů, pokud rozkládají více makroživin najednou. Dr. Hay došel k závěru, že tento proces zbytečně zatěžuje orgány, zpomaluje trávení a v konečném důsledku vede k nahromadění toxinů, které způsobují únavu, obezitu a další vedlejší účinky. Svým výzkumem ovlivnil mnoho lidí, mezi nimi také známého průkopníka autoprůmyslu, Henryho Forda, který byl velkým fanouškem tohoto stravování.

Princip dělené stravy snadno pochopíte.

Jaký je princip dělené stravy?Princip dělené stravy spočívá v rozdělení potravin do 3 skupin podle způsobu jejich trávení. První skupinou jsou bílkovinné potraviny, které při trávení vyžadují velmi nízké pH, tedy kyselé prostředí. Naproti nim stojí sacharidy, které naopak potřebují při trávení zásadité prostředí. Konzumujeme-li obě složky potravy najednou, nedochází k optimálnímu procesu trávení a navíc může dojít k uvolňování nežádoucích látek.

Na rozdíl od keto diety by měly být konzumovány obě složky potravy. Podmínkou však je dodržet oddělení těchto jídel od sebe. Zpravidla se doporučuje střídání po dnech – jeden den konzumujete bílkovinné výrobky, druhý den sacharidy. Někteří odborníci doporučují oddělovat jen jednotlivá denní jídla, je-li mezi nimi dostatečně dlouhá pauza.

Je veliká škoda, že my Češi jíme poměrně málo ryb.

Bílkovinné potraviny
Mezi bílkovinné potraviny patří především maso, zejména červené. Ideální je libové, bez velkého množství tuku. Vepřové zde tedy nepatří. Pozor také na zpracování masa – trojobal či omáčky mívají základ z mouky, která patří do druhé skupiny potravin a nemůžete je tedy konzumovat najednou. Do jídelníčku bílkovinného dne však můžete zařadit ryby, plody moře, vejce, sýry a mléčné výrobky. Vhodné je také ovoce s nízkým obsahem sacharidů – tedy citrusy, jablka, broskve a exotické ovoce.

Sacharidové potraviny
V průběhu sacharidového dne si můžete dopřát pečivo, luštěniny (kromě sóji), zeleninu, nejrůznější přílohy a sladké druhy ovoce, jako jsou banány, fíky, datle, apod.

Vynechávat ořechy je velkým nešvarem.

Neutrální potraviny
Mezi neutrální potraviny řadíme ty, které nemají významný negativní vliv na trávení. Můžeme je proto konzumovat samostatně anebo jako součást bílkovinných či sacharidových jídel. Řadíme zde zejména kvalitní tuky a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuků. Do neutrálních potravin řadíme také většinu zeleniny a ořechy.

Co způsobuje redukci hmotnosti?
Dělená strava je ve společnosti známá už více než sto let. Za tu dobu byla díky svým výsledkům podrobena několika výzkumům, přičemž se některé z nich rozcházejí v názoru na to, co způsobuje redukci hmotnosti při tomto stravování. Některé souhlasí s výzkumem trávicího systému podle dr. Haye. Současné výzkumy z Penn State University zase dokazují, že pokud lidé jedí chuťově jednoduché jídlo, jakým je právě to „rozdělené“, stává se pro ně méně uspokojivým a mají tendenci přestat jíst dříve, než by tomu bylo u jídel pestrých chutí. V konečném důsledku tak lidé podvědomě jedí až o 35 % méně kalorií.

Kritici této diety poukazují na to, že dieta nemá žádný zdravotní benefit. Pouze vás naučí přemýšlet o vašem jídle – o jeho množství a o tom, jak se po konzumaci jednotlivých jídel cítíte. I to je však možné považovat za benefit.

Foto: Archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Dýňová pizza
tisicereceptu.cz

Dýňová pizza

Suroviny na 4 porce 1 špagetová dýně olivový...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Záhada Mojžíšova hořícího keře
enigmaplus.cz

Záhada Mojžíšova hořícího keře

Mojžíšův příběh s hořícím keřem je popisem setkání člověka s...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Žila jsem život hrdinky v knize
skutecnepribehy.cz

Žila jsem život hrdinky...

Před mnoha lety jsem...
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...