Skip to content
reklama

Dělená strava: Účinná dieta, nebo jen matení smyslů?

Tento článek je reklamním sdělením

Zatímco většina odborníků na výživu doporučuje pestrou stravu tvořenou kombinací všech tří makronutientů (sacharidů, tuků a bílkovin), existují lidé, kterým se podařilo zhubnout právě díky tomu, že tyto tři složky jedli odděleně. Jak ale dělená strava funguje, a nejedná se spíše jen o matení našich smyslů?

Dělená strava, anglicky dissociated diet nebo taky Hay diet, byla vytvořena americkým lékařem Howardem Hayem, který v roce 1905 prodělal srdeční infarkt. V návaznosti na tuto příhodu začal studovat skupiny jídel a jejich vliv na trávící systém. Ze svého výzkumu usoudil, že zažívací orgány musí vytvářet a uvolňovat velké množství trávicích šťáv a enzymů, pokud rozkládají více makroživin najednou. Dr. Hay došel k závěru, že tento proces zbytečně zatěžuje orgány, zpomaluje trávení a v konečném důsledku vede k nahromadění toxinů, které způsobují únavu, obezitu a další vedlejší účinky. Svým výzkumem ovlivnil mnoho lidí, mezi nimi také známého průkopníka autoprůmyslu, Henryho Forda, který byl velkým fanouškem tohoto stravování.

Princip dělené stravy snadno pochopíte.

Jaký je princip dělené stravy?Princip dělené stravy spočívá v rozdělení potravin do 3 skupin podle způsobu jejich trávení. První skupinou jsou bílkovinné potraviny, které při trávení vyžadují velmi nízké pH, tedy kyselé prostředí. Naproti nim stojí sacharidy, které naopak potřebují při trávení zásadité prostředí. Konzumujeme-li obě složky potravy najednou, nedochází k optimálnímu procesu trávení a navíc může dojít k uvolňování nežádoucích látek.

Na rozdíl od keto diety by měly být konzumovány obě složky potravy. Podmínkou však je dodržet oddělení těchto jídel od sebe. Zpravidla se doporučuje střídání po dnech – jeden den konzumujete bílkovinné výrobky, druhý den sacharidy. Někteří odborníci doporučují oddělovat jen jednotlivá denní jídla, je-li mezi nimi dostatečně dlouhá pauza.

blank
Je veliká škoda, že my Češi jíme poměrně málo ryb.

Bílkovinné potraviny
Mezi bílkovinné potraviny patří především maso, zejména červené. Ideální je libové, bez velkého množství tuku. Vepřové zde tedy nepatří. Pozor také na zpracování masa – trojobal či omáčky mívají základ z mouky, která patří do druhé skupiny potravin a nemůžete je tedy konzumovat najednou. Do jídelníčku bílkovinného dne však můžete zařadit ryby, plody moře, vejce, sýry a mléčné výrobky. Vhodné je také ovoce s nízkým obsahem sacharidů – tedy citrusy, jablka, broskve a exotické ovoce.

Sacharidové potraviny
V průběhu sacharidového dne si můžete dopřát pečivo, luštěniny (kromě sóji), zeleninu, nejrůznější přílohy a sladké druhy ovoce, jako jsou banány, fíky, datle, apod.

blank
Vynechávat ořechy je velkým nešvarem.

Neutrální potraviny
Mezi neutrální potraviny řadíme ty, které nemají významný negativní vliv na trávení. Můžeme je proto konzumovat samostatně anebo jako součást bílkovinných či sacharidových jídel. Řadíme zde zejména kvalitní tuky a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuků. Do neutrálních potravin řadíme také většinu zeleniny a ořechy.

Co způsobuje redukci hmotnosti?
Dělená strava je ve společnosti známá už více než sto let. Za tu dobu byla díky svým výsledkům podrobena několika výzkumům, přičemž se některé z nich rozcházejí v názoru na to, co způsobuje redukci hmotnosti při tomto stravování. Některé souhlasí s výzkumem trávicího systému podle dr. Haye. Současné výzkumy z Penn State University zase dokazují, že pokud lidé jedí chuťově jednoduché jídlo, jakým je právě to „rozdělené“, stává se pro ně méně uspokojivým a mají tendenci přestat jíst dříve, než by tomu bylo u jídel pestrých chutí. V konečném důsledku tak lidé podvědomě jedí až o 35 % méně kalorií.

Kritici této diety poukazují na to, že dieta nemá žádný zdravotní benefit. Pouze vás naučí přemýšlet o vašem jídle – o jeho množství a o tom, jak se po konzumaci jednotlivých jídel cítíte. I to je však možné považovat za benefit.

Foto: Archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bulgari Laguna Blue: Největší modrý diamant v historii šperkařských kreací Bulgari
iluxus.cz

Bulgari Laguna Blue: Největší...

Unikátní diamant Bulgari Laguna Blue, osazený...
High Fashion v architektuře: Dům, kde bydlí
rezidenceonline.cz

High Fashion v architektuře:...

V jedné z nejluxusnějších čtvrtí kalifornského Los...
Máma mě vyměnila za svého zetě!
skutecnepribehy.cz

Máma mě vyměnila za svého...

Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když...
Škubánky s mákem
tisicereceptu.cz

Škubánky s mákem

Škubánky s mákem jsou levné a oblíbené...
Ratan a spol: Romantika vyplétaného nábytku
panidomu.cz

Ratan a spol: Romantika...

Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. –...
Reinkarnace Petera Hulma: Vybavil si vyvolávač Binga svou službu u Olivera Cromwella?
enigmaplus.cz

Reinkarnace Petera Hulma:...

Případy údajné reinkarnace často...
Tajemný případ z Diablo Canyonu: Jak mohla žena tak náhle zmizet?
epochalnisvet.cz

Tajemný případ z Diablo...

Kat Hammontre se vydala na túru se...
Vybírá si Batulková mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Vybírá si Batulková mezi...

Vypadá to, že DANA BATULKOVÁ (65)...
Překvapivá lovecká strategie kladivounů
21stoleti.cz

Překvapivá lovecká strategie...

Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři,...
VIDEO: Duch německé dívky ze Singapuru
enigmaplus.cz

VIDEO: Duch německé dívky...

Pracovník ostrahy na singapurském ostrově Pulau Ubin...
PEKAŘSKÁ SOBOTA.
epochanacestach.cz

PEKAŘSKÁ SOBOTA.

Ve skanzenu se uskuteční...
Kdo si bude jednou užívat její vydělané miliony?
nasehvezdy.cz

Kdo si bude jednou užívat...

DANIELE KOLÁŘOVÉ (76) se po...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha