Vědci z USA a Kanady poprvé použili kryokonzervovanou testikulární tkáň od opic k produkci funkčních spermií, díky čemuž se narodilo zdravé mládě makaka, pojmenované Grady. Studie byla publikována v časopise Science.
Nová experimentální studie by mohla podle vědců do budoucna přinést odpovědi na otázky v léčbě neplodnosti u mužů jako důsledku rakoviny z dětství, která způsobila jejich neplodnost.
Míra přežití onkologických onemocnění u dětských pacientů je vyšší než 80 %, je tedy zapotřebí nalézt pro jejich neplodnost řešení. Narození opičky Grady by tak mohlo vést k obrovskému pokroku.
Od opic je jen krok k lidem
„Tento postup je důležitým krokem k tomu, aby mladí pacienti s rakovinou měli po celém světě šanci mít v budoucnu rodinu,“ řekl Dr. Kyle Orwig, vedoucí autor studie.
Dospělí muži se mohou před absolvováním chemoterapie rozhodnout, zda si nechají zmrazit spermie, ale u chlapců, kteří ještě nezačali spermie produkovat, je to něco jiného.
Potenciální pomoc při rakovině
Vědci při pokusu na opicích nejprve laboratorně odstranili testikulární tkáň pěti mladým makakům rhesus (Macaca mulatta), kteří ještě nedosáhli puberty, a následně je zmrazili. Makakové poté podstoupili chemoterapii, stejně jako děti postižené rakovinou.
Když se zvířata dostala do puberty, odborníci rozmrazili vzorky tkáně a implantovali je zpět do zvířat přímo pod kůži na zádech nebo do šourku.
Po 8-12 měsících byly štěpy odstraněny a odborníci sledovali, jak všechny z čerstvých i zmrazených tkání ze zad a šourku produkují živé spermie.
Vědci následně vložili spermie do šesti dospělých samic, jedna z nich porodila zdravé mládě, které dostalo jméno Grady.
Opičí holčička se narodila 16. dubna 2018. Po uplynutí několika měsíců odborníci bedlivě sledují její další vývoj, který má dosud zcela normální průběh.