Domů     Legenda jménem Orient Express: Co jste o něm nejspíše nevěděli?
Legenda jménem Orient Express: Co jste o něm nejspíše nevěděli?
18.7.2019

Svezli se v něm vládci, bankéři, politici, herecké, hudební i sportovní hvězdy. Podepisovaly se v něm smlouvy i válečné kapitulace. Už 135 let je symbolem bohatství, prestiže a luxusu. Už jeho název voní exotikou.

Na kalendáři se objevilo datum 4. října 1883 a Belgičanovi Georgu Nagelmackersovi se splnil jeho životní sen. Na jednom z pařížských nádraží byl připraven k odjezdu vlak do Konstantinopole (dnešní Istanbul) – Orient Express.

Pečlivě vybraná společnost

Dnes bychom patrně psali o PR-jízdě. Mezi 40 pečlivě vybranými pasažéry z celé Evropy byli významní bankéři, majitelé velkých železničních společností, politici, ale také novináři a spisovatelé, jejichž úkolem bylo o dosud nevídané cestě napsat.

Asi jim to nedělalo žádné velké potíže. Vlak byl přehlídkou neskutečného luxusu na míru od stříbrných příborů po těžké lampy na stolech, které nespadly ani při jízdě na těch nejostřejších výhybkách.

Vlak byl vždy symbolem luxusu a bohatství.
Vlak byl vždy symbolem luxusu a bohatství.

Ženám vstup povolen

Už od začátku dostal legendární vlak jasnou tvář. Za lokomotivu tenkrát zapojili dva luxusní spací vozy, jídelní vůz, vůz pro zavazadla a nepostradatelný vůz pro vlakový personál. A hned také začal Orient Express lámat předsudky.

Třeba když druhý den cesty v Mnichově přistoupily dvě elegantně ustrojené dámy. Proč tolik povyku? Všeobecná společenská pravidla do té doby umožňovala ženám cestovat vlakem pouze v mužském doprovodu.

Zbytek cesty se plavili na parníku

Zdaleka to nebyla jediná zajímavost tzv. panenské cesty Orient Expressu. Tomu se totiž brzy postavila do cesty voda. Dunaj překonali cestující na parníku a přestoupili do připravených bulharských vlakových souprav.

Jedna z 30 lokomotiv, které se první cesty zúčastnily, pak dovezla pasažéry až do Varny. Odtud cestovali až do Konstantinopole luxusním parníkem. Závěrečná fáze trvala dlouhých 14 hodin a významní pasažéři ji prožili v luxusních kabinách.

Cesta Orient Exressem byla velmi záhy provozována 3x týdně.
Cesta Orient Exressem byla velmi záhy provozována 3x týdně.

Třikrát týdně do Orientu

Zatímco 4. října odjížděl z Paříže neznámý vlak, při návratu 16. 10. se v Paříži už dočkal pomyslného potlesku na otevřené scéně. Bankéři otevřeli pokladničky, stavitelé začali dávat dohromady další luxusní vozy.

A už o šest let později v roce 1889 se stal Orient Express regulérní linkou, která byla provozována dokonce třikrát týdně.

Kdo je ta žena? Přece Mata Hari!

Jízda na palubě legendárního vlaku se stala povinností pro všechny, kdo chtěli něco znamenat.

Margaretha Geertruida Zeele, zvaná Mata Hari, orientální tanečnice, vyhledávaná kurtizána, milenka mocných mužů a proslulá špionka Německa a Francie, se Orient Expressem projela hned několikrát. Zlí jazykové tvrdí, že ji pokaždé doprovázel jiný muž.

Mata Hari se v Orient Expressu projela několikrát.
Mata Hari se v Orient Expressu projela několikrát.

Vlak uvěznily obří závěje

Zdaleka to není poslední legenda, která je s vlakem spojována. Některé z nich jsou ovšem založené na pravdě. Například ta, která hovoří o kruté zimě v roce 1929. V Turecku tenkrát napadlo až pět metrů sněhu. Obří závěje zastavily i Orient Express. Vlak zůstal stát v obří závěji 130 kilometrů od Istanbulu.

Lovci cestující nezasytili

Vlakvedoucí měl naštěstí dost uhlí, takže dál vytápěl lokomotivu a tím zajišťoval i teplo ve všech vagonech. Tři zaměstnanci se vydali k nejbližší vesnici opatřit potraviny, ale našli jen opuštěnou zemědělskou usedlost.

O moc lépe nedopadla ani výprava ozbrojených mužů, kteří se vydali do 25stupňového mrazu ulovit nějakou zvěř. Pomoc dorazila po pěti dnech. Měla podobu lokomotivy vybavené obří frézou, která se k Orient Expressu doslova prokousala.

Vlak se zastavil v obřích závějích v Turecku.
Vlak se zastavil v obřích závějích v Turecku.

Chtěla si Agatha Christie jen odpočinout po rozvodu?

Naopak pro milovníky detektivek z pera Agathy Christie máme špatnou zprávu. Slavným vlakem sice jela v roce 1928, ale Vraždu v Orient Expressu si prostě vymyslela. Tento zločin se za 135 let provozu v legendárním vlaku nikdy neodehrál.

A co se paní Christie týče, svou expedici pojala spíš jako příjemné rozptýlení po rozvodu.

Jak to bylo s bombovým atentátem?

Také zpráva o tom, že na palubě Orient Expressu v roce 1931 došlo k tragickému výbuchu bomby a přeživší oběti osobně utěšovala extravagantní herečka, zpěvačka a tanečnice Josephine Baker, se nezakládá na pravdě.

K atentátu došlo ve vlaku na trase Paříž–Budapešť a Josephine mezi cestujícími nebyla.

Hitler nechal dovézt vagon do Berlína

Pro Adolfa Hitlera měl Orient Express obrovskou symbolickou hodnotu. Zvláště vagon, v němž jeho poražení krajané v roce 1918 podepsali dokumenty o své porážce.

Naopak donutil francouzské politiky, aby s ním ve stejném vagonu podepsali dohodu o klidu zbraní, a zmíněný vůz pak nechal slavnostně převézt do Berlína jako nepřehlédnutelnou válečnou trofej. Těsně před koncem války pak nechal vůz zapálit.

Vlak byl po druhé světové válce dlouho rozeset po nádražích po celé Evropě.
Vlak byl po druhé světové válce dlouho rozeset po nádražích po celé Evropě.

Kupte si Orient Express v aukci!

Po 2. světové válce měli všichni úplně jiné starosti než cestovat Evropou ve vlaku snů. Vagony Orient Expressu dlouhé roky stály rozeseté po zapadlých nádražích celé Evropy. O jejich existenci mnohdy věděli jen ti největší nadšenci.

Změna nastala v roce 1977, kdy slavná aukční síň Sothebys nabídla k prodeji dva spací vozy. Jejich kupcem se stal nadšenec a prezident firmy Sea Containers Group James B. Sherwood.

99 let po premiéře vlaky vyjely znovu

A Orient Express díky němu doslova povstal z popela. Od té doby bylo odkoupeno a kompletně zrenovováno 35 vozů z bývalé flotily slavného vlaku. Už za pět let si James Sherwood splnil svůj životní sen. Dne 25. května 1982 vyjela legenda opět na koleje.

Souprava s názvem Venice Simplon-Orient-Express se vydala na trasu Londýn–Benátky. Podobně jako v roce 1883 byli na palubě legendárního vlaku politici a k tomu skupina vybraných novinářů.

První cesta po rekonstrukci se vydala na trasu Londýn-Benátky.
První cesta po rekonstrukci se vydala na trasu Londýn-Benátky.

Kdysi si podle něj lidé natahovali hodinky

„Na první kolej přijíždí speciální vlak Orient Express,“ ozývalo se několik let z amplionů na Smíchovském a v současné době na hlavním nádraží. Letos k nám slavný vlak přijede 9. října z Benátek.

Pokud se na našich kolejích nebude odehrávat nic zvláštního, měl by se na hlavním nádraží v Praze objevit ve 14:20. A Orient Express nemívá zpoždění. Kdysi si podle něj lidi řídili hodinky. Prahu opět opustí 12. října ve 13:50.

Housky se vybírají půl roku předem

Na jeho palubě se tak můžete ocitnout i vy. Co vás tam čeká? Vlak je přistaven dvě hodiny před odjezdem. Dejte si ale na čas, ještě do něj místní květináři musí donést a naaranžovat čerstvě řezané květiny do luxusních váz.

Pečlivě vybraní řezníci přivezou francouzským kuchařům čerstvé maso a pekařství, které průzkumná četa Orient Expressu vybírá půl roku předem, navezou čerstvé housky a mini pečivo k večeři.

Před cestou připravují pracovníci vlaku vše do posledního detailu.
Před cestou připravují pracovníci vlaku vše do posledního detailu.

Na šortky klidně zapomeňte

To, že můžete nastupovat, poznáte podle toho, že se před naleštěné schůdky vagonu postaví váš stevard. Každý vůz má vlastního, který se o vás bude starat ve dne i v noci. Pozor, může se stát, že vás dovnitř vůbec nepustí.

To když nedodržíte přísný dress code, který hovoří o tom, že například šortky jsou na palubě Orient Expressu přísně zakázány. Pokud se chcete byť jen projít v uličce, musíte si vzít „lepší“ kalhoty.

Do jídelního vozu si pánové berou smoking

Jestliže nechcete umřít hlady, pak je třeba, abyste do svých kufrů, které jsou během jízdy uloženy ve vagonech pro bagáž a stará se o ně speciální četa, přibalili luxusní oděv.

Do jídelního vozu vás pustí minimálně v obleku s kravatou, ale předpokládá se, že pánové budou mít smoking. U jejich partnerek se považuje za samozřejmost velká večerní róba.

Ve vlaku se dodržuje přísný dresscode.
Ve vlaku se dodržuje přísný dresscode.

Dobrou chuť přeje váš klavírista

Vzhledem k omezenému množství míst v jídelním vagonu jsou cestující hned na začátku cesty rozděleni do dvou skupin, v nichž budou chodit na jídlo. Snídaně a odpolední čaj vám stevard naservíruje přímo do vaší kabiny.

Na oběd, večeři a brunch musíte zajít do jídelního vozu. Aby vám lépe chutnalo, o to se postará šikovný klavírista, který bez mrknutí oka vytáhne z rukávu skladbu na přání.

Pozor! Bývá vyprodáno!

O to, že by vám nechutnalo, se nemusíte obávat. Šéfkuchař má na svém kontě michelinské hvězdy a k dispozici nejmoderněji zařízenou nerezovou kuchyni. V případě, že vyžadujete dietu, vám uvaří na přání cokoli. Jen malé upozornění:

Nápoje a objednávky à la carte nejsou v ceně. Pokud byste chtěli jízdu Orient Expressem vyzkoušet na vlastní kůži, zabukujte si jízdenky co nejdříve. Venice Simplon-Orient-Express totiž bývá beznadějně vyprodán.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn