Domů     10 mýtů o husitech. Jaké nepravdy o nich kolují?
10 mýtů o husitech. Jaké nepravdy o nich kolují?
23.7.2019

Na husitství existuje mnoho protichůdných názorů napříč dějinami. Byli to největší lotři, nebo horliví vlastenci? Právě rozdílný náhled na jejich úlohu v českých dějinách dal vzniknout řadě mýtů a lží. Co se traduje o husitech a není to pravda?

Na konci vlády Karla IV. (1316–1378) patřily země Koruny české mezi nejmocnější státy střední Evropy. Jenže pak následoval sled nepříznivých události.

Zemědělská produkce dosáhla hranice svých možností, navíc se vlivem malé doby ledové změnilo do té doby příznivé klima. Nastaly hladomory. I v Čechách udeřila černá smrt – mor.

Sice nezpůsobil obří ztráty na životech, ale strach z něj místní obyvatelstvo doslova ochromil. Na trůn usedl Karlův syn Václav IV. (1361–1419), který ovšem nebyl tak dobrým vladařem jako jeho otec.

Jan Žižka
Jan Žižka

Zhýralá církev v ohrožení

Panovník spolu s církevními hodnostáři byli ve středověku vnímáni jako nejvyšší společenské a mravní autority. Časté války v Evropě však vedly ke ztrátě absolutní moci vladařů, které ohrožovala šlechta.

Představitelé církve se zase oddávali politikaření, radovánkám a hromadění majetku, místo aby byli vzorem pro své ovečky. Navíc často podléhali tlaku panovníka.

Právě v této době vzniklo známé papežské schizma, tedy situace, kdy měla křesťanská církev od roku 1378 dva a od roku 1409 dokonce tři papeže.

Revoluční myšlenky přichází z Anglie

V evropské společnosti se začaly šířit názory, že by se církev měla vrátit ke svým biblickým ideálům. Bylo však zřejmé, že sama od sebe tak neučiní.

Anglický reformní myslitel John Wycliffe neboli Jan Viklef (1320–1384) proto navrhl, aby byla církev zbavena politické moci i majetku panovníkem a dalšími představiteli světské moci.

Jeho myšlenky přinesl do Čech Jeroným Pražský (1377–1416) a šířily se především na půdě Karlovy univerzity. Ve svých kázáních se k nim odkazoval i Jan Hus (1370–1415).

Jan Viklef navrhoval, aby byla církev zbavena politické moci.
Jan Viklef navrhoval, aby byla církev zbavena politické moci.

Kostnický koncil rozbuškou pro husitskou revoluci

K vyřešení krize církve svolal bratr Václava IV., Zikmund Lucemburský (1368–1437), roku 1414 do Kostnice koncil neboli církevní sněm. Navenek sněm skončil úspěchem, protože odstranil papežské schizma, k vyřešení situace v Čechách však nevedl.

Zikmund na něj pozval i mistra Jana Husa, který tam byl prohlášen za kacíře a upálen. U nás byl vnímán jako mučedník a síla kališníků rostla.

Pojmenovali se podle kalicha, který symbolizoval jeden z požadavků hnutí – přijímání podobojí (hostie i víno pro všechny, nejen pro kněží). Husité si začali říkat až později.

Vyhazování konšelů z okna

Situace se vyhrotila především v Praze. Václav IV. se pokusil vzestupu revolučních nálad zabránit jmenováním nových, protihusitských radních, ovšem marně. Husité je dne 30. července 1419 vyhodili z oken radnice. Tato tzv.

První pražská defenestrace byla počátkem husitské revoluce. Účastnil se jí rovněž Jan Žižka z Trocnova (1360–1424), který se později vyznamenal v husitských bitvách.

Po smrti Václava IV. měl na český trůn usednout jeho bratr Zikmund, ovšem česká šlechta stanovila pro jeho přijetí takové podmínky, které on nemohl přijmout a raději se začal chystat na boj s husity.

Zikmund nepřijal husitské podmínky a chystal se na boj s nimi.
Zikmund nepřijal husitské podmínky a chystal se na boj s nimi.

Zikmund táhne na Prahu

Jednotlivé skupiny husitů se od sebe velice lišily. Aby mohly bojovat proti společnému nepříteli, vytvořily program, na kterém se shodly, tzv. Čtyři artikuly pražské.

Vedle přijímání podobojí požadovaly ještě svobodu kázání slova Božího, zabavení církevního majetku a stejné trestání hříchů pro všechny.

Roku 1420 vyhlásil papež Martin V. (1368–1431) křížovou výpravu proti husitům, ke které se Zikmund Lucemburský přidal. Křižáci táhli na Prahu, ale nepodařilo se jim dobýt Vítkov.

Zikmund se i tak nechal v červenci 1420 korunovat českým králem, ovšem husité jej nepřijali a české země se tak na 14 let proměnily v bitevní pole.

Kdo vlastně vyhrál?

V roce 1431 by do švýcarské Basileje svolán nový koncil, Zikmund usiloval o dohodu s husity, chtěl přijmout Čtyři pražské artikuly. Lidé už byli bojem unaveni. Roku 1432 navíc postihly Čechy katastrofální povodně a neúroda.

Radikální husité (táboři a sirotci) však dohodu odmítali. Umírnění husité se proto spojili s nepřítelem, domácí katolickou šlechtou. Schylovalo se k rozhodující bitvě, ke které došlo 30. května 1434 u Lipan. Koaliční vojsko vyhrálo.

Dohoda byla uzavřena roku 1436 v Jihlavě. Byly přijaty Čtyři pražské artikuly pro Čechy a Moravu, Zikmund konečně usedl na český trůn.

Zikmund Lucemburský
Zikmund Lucemburský

Jaké mýty o Božích bojovnících stále kolují?

Hus byl vyzáblý vousáč

Dlouhá léta byl Jan Hus ztvárňován jako hubený asketický muž s dlouhým vousem. Takto ho můžeme vidět na pomníku na Staroměstském náměstí v Praze i na obrazech Mikoláše Alše či Václava Brožíka. Ve skutečnosti nevíme jistě, jak vypadal.

Určité indicie tu ale jsou. Hus byl kněz a ti byli na začátku 15. století výhradně bezvousí. Proti asketismu pak hovoří jeho dopisy přátelům, ve kterých se jim omlouvá, že musí jezdit na oslu a do kopců se nechat nosit na nosítkách, „… neb jsem tlust“.

Jeho podobu jako člověka menší postavy s kulatou tváří a bez vousů potvrzují také oltářní křídla z farního kostela svatého Václava v Roudníkách u Chabařovic.

Na vnitřní straně pravého křídla se pod vrstvou barokního mramorování dochovalo patrně nejstarší vyobrazení upálení mistra Jana Husa z doby kolem poloviny 15. století.

Knězové byli v 15. století výhradně bezvousí, Hus tak zřejmě vousy neměl.
Knězové byli v 15. století výhradně bezvousí, Hus tak zřejmě vousy neměl.

Zikmundův glejt měl Husa chránit

Kostnický koncil byl svolán na 1. listopadu 1414 na Zikmundův popud, aby došlo k ukončení tzv. papežského schizmatu (tři různí papežové v jeden okamžik). Proces s Janem Husem byl jen jednou ze složek programu.

Hus se na koncil, na pozvání krále Zikmunda, vypravil už 11. října. Domníval se, že tam bude moci diskutovat o své nauce a víře. Na cestu se vydal bez královského ochranného glejtu, vystaveného Zikmundem, který mu byl předán až v Kostnici.

Tento glejt mu ale nemohl zaručit nic jiného než bezpečnou cestu na sněm, církevní soud koncilu se totiž vymykal králově pravomoci. Husovo zatčení však bylo v Praze vnímáno jako porušení glejtu. Po příjezdu do Kostnice žádal dokonce Zikmund o Husovo propuštění.

Když mu však církevní hodnostáři pohrozili rozpuštěním koncilu, nátlaku ustoupil.

Přijímání podobojí zavedl Hus

Přijímání podobojí způsobu značí, že křesťané přijímají jak tělo Kristovo v podobě hostie (původně chléb), tak jeho krev v podobě mešního vína z kalicha. To platilo v katolické církvi jak pro laiky, tak pro duchovní až do 14. století.

Tehdy došlo ke změně, možná z důvodu ochrany před morem, a přijímání z kalicha bylo vyhrazeno pouze duchovním. O nápravu usilovali husité, kteří si podle pití z kalicha říkali kališníci.

Ovšem znovuzavedení přijímání podobojí v Čechách je Janu Husovi přisuzováno mylně. On sám ho v kapli Betlémské nikdy nepodával. Začal s tím jeho přítel Jakoubek ze Stříbra (1372–1429), když už byl Hus v Kostnici.

Přijímání pod obojí zavedl Jakoubek ze Stříbra.
Přijímání pod obojí zavedl Jakoubek ze Stříbra.

Hus chtěl být mučedníkem

Jel si Hus do Kostnice pro trpitelskou smrt? Ač odjížděl s obavami, věřil, že mu bude umožněno hájit své názory před koncilem. Že nepůjde o disputaci, ale o křížový výslech, mu došlo až v průběhu procesu.

Marně se domáhal, aby mu dokázali v Písmu, že jeho názory jsou bludné. Koncil s ním jednal jako se zatvrzelým kacířem. Proč tedy Hus neodvolal svá tvrzení, i když si tím mohl zachránit život? Nechtěl zradit své věrné.

Věděl, že i kdyby odvolal, už by se nemohl vrátit do Prahy a veřejně tam působit. Upálen byl 6. července 1415. Hranice i s jeho ostatky pak byla vhozena do Rýna, aby se z jeho hrobu nemohlo stát poutní místo.

O rok později stihl stejný osud i Husova přítele Jeronýma Pražského. Smrt těchto dvou mučedníků rozpoutala husitskou revoluci.

Zikmund byl pro Čechy pohromou

Zikmund Lucemburský, syn Karla IV. a Alžběty Pomořanské, se do české historie příliš slavně nezapsal. Roku 1402 uvěznil svého bratra Václava IV. a vlády nad českými zeměmi se ujal takřka okupací. Stál také za svoláním koncilu, na němž byl upálen Jan Hus.

Přitom po svém otci toho zdědil mnohem více než Václav IV. Zikmund byl velmi vzdělaný a společenský – mluvil sedmi jazyky, zajímal se o umění, stavitelství i vědy. Získat České království bylo jeho ambicí.

Proti husitům sice vedl dvě křížové výpravy, ale při té první zastavil postup vojsk po prohrané bitvě na Vítkově, aby nevydrancovala Prahu. Při druhé nevyužil úspěchu u Českého Brodu a prchl do Uher.

Pak už se žádné další výpravy neúčastnil, naopak vždy naznačoval svoji připravenost k jednání s husity.

Zikmund byl mnohem lepší panovník než jeho bratr Václav IV.
Zikmund byl mnohem lepší panovník než jeho bratr Václav IV.

Husité bojovali za sociální spravedlnost

Rozšířeným názorem je, že husitství bylo mohutné lidové hnutí, jehož cílem se stalo dosažení rovných podmínek pro všechny členy společnosti.

Navenek to tak mohlo vypadat, když jedním z jejich hlavních cílů bylo dosažení přijímání podobojí pro všechny bez rozdílu. Ve skutečnosti však usilovali o dokonalou křesťanskou společnost.

Domnívali se, že právě oni jsou těmi jedinými pravými vyznavači Ježíše Krista. O sociální spravedlnost jim nešlo, jinak by stěží ze svého hlavního města, Tábora, učinili takřka feudálního vlastníka okolních vesnic, od kterých město pravidelně vybíralo daně.

Žižka byl jen běžný lapka

Je pravdou, že mezi roky 1406–1409 působil Jan Žižka z Trocnova ve zbojnické rotě jakéhosi Matěje a vedl záškodnickou válku proti Rožmberkům, ale proslavil se především jako geniální vojenský stratég.

Roku 1409 mu Václav IV. udělil amnestii a odeslal ho bojovat do Polska, kde přispěl k porážce řádu německých rytířů, a navíc přišel o jedno oko. O to druhé pak při obléhání hradu Rabí v roce 1421, když mu do něj vlétla tříska.

Mezi roky 1411–1412 sloužil jako „vrátník“ u královského dvora v Praze. Tehdy kázal v Betlémské kapli Jan Hus a Žižka se stal jeho věrným posluchačem. V červenci 1419 se pak podílel na První pražské defenestraci.

Jako válečník a vojevůdce se úspěšně účastnil mnoha husitských bitev. Proslul zejména taktikou budování vozových hradeb, kdy byly vozy skládány kolo na kolo.

Žižka byl věrným posluchačem Jana Husa.
Žižka byl věrným posluchačem Jana Husa.

Zbabělý křižák kardinál Cesarini

Vývoj husitské revoluce významně ovlivnila bitva u Domažlic. Došlo k ní 14. srpna 1431 v rámci 4. křižácké výpravy proti husitům, jejíž organizací byl pověřen italský kardinál Giuliano Cesarini (1398–1444).

Často se hovoří o tom, že křižáci zbaběle prchli, sotva zaslechli husitský chorál Kdož jsú boží bojovníci. Cesarini utekl v přestrojení za prostého vojáka, jako trofej si husité ponechali jeho kardinálský klobouk.

Ve skutečnosti byla Cesariniho garda jediná, která na straně křižáků fungovala jako organizovaná vojenská jednotka. Husité pod vedením Prokopa Holého zabili asi 200 členů této grady.

Cesarini si z bitvy odnesl poznatek, že proti husitům není radno bojovat silou, a byl to právě on, kdo se zasadil o slyšení husitů na koncilu v Basileji (1431–1445).

Husitství ukončila bitva u Lipan

Za konec husitských válek bývá označovaná bitva u Lipan, ve které proti sobě dne 30. května 1434 stanuli radikální husité (táborité a sirotci) a koalice umírněných husitů a katolíků.

V boji byl zabit i vůdce radikálů Prokop Holý (1380–1434), nejvlivnější husitský politik. Vítězství umožnilo umírněné straně uzavřít dohodu se Zikmundem Lucemburským.

Vyjednávání však trvala několik let, až roku 1436 došlo k vyhlášení basilejských kompaktát v Jihlavě. Jejich nejdůležitějším bodem bylo přiznání nároku na přijímání pod obojí v Čechách pro všechny příslušníky utrakvistické církve.

Po bitvě u Lipan došlo k dohodě se Zikmundem Lucemburským.
Po bitvě u Lipan došlo k dohodě se Zikmundem Lucemburským.

Kališnictví bylo masovou záležitostí

Husitské války ovládly České země, ovšem řada oblastí se k husitům nepřipojila, spíše naopak, přiklonila se ke katolické straně. Byly to celé oblasti v Čechách, například jihočeská panství Rožmberků a Pánů z Hradce.

To znamená města jako Třeboň, Český Krumlov či Jindřichův Hradec. Dalšími nehusitskými baštami byla královská města jako České Budějovice či Plzeň.

Většina Moravy zůstala katolická, a to včetně čtyř nejdůležitějších královských měst, tedy Brna, Jihlavy, Olomouce a Znojma. Moravané také na rozdíl od Čechů uznali po smrti Václava IV. jeho bratra Zikmunda za právoplatného českého krále.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz