Domů     Záhadná smrt Jurije Gagarina: Co se mu stalo osudným?
Záhadná smrt Jurije Gagarina: Co se mu stalo osudným?
19.7.2019

Rus Jurij Gagarin byl prvním člověkem, který dne 12. dubna 1961 obletěl Zemi. Hrdina Sovětského svazu zemřel za dosud nevyjasněných okolností spolu se svým instruktorem při cvičném letu v roce 1968. Teorií ohledně příčiny zřícení jeho letounu je několik. Která je nejpravděpodobnější?

Jurij Gagarin (1934–1968), první člověk ve vesmíru, se po svém návratu na Zemi stal Hrdinou Sovětského svazu (čestný titul) a oslavovanou celebritou. Místo létání byl ale nucen věnovat se besedám s lidmi doma i v zahraničí.

I tak se mu podařilo začít studovat na Žukovského akademii, studia dokončil v roce 1968. Toužil se vrátit do kosmu, ale tušil, že mu to už nebude umožněno.

Byl pouze náhradníkem Vladimira Komarova (1927–1967) pro let Sojuzu 1 v dubnu 1967, který ovšem skončil tragicky. Chtěl se plně věnovat létání, aby mohl být jmenován velitelem oddílu kosmonautů, to už ale nestihl. Zahynul při rutinním tréninkovém letu.

Zkušený pilot?

I když se k řízení letadla vrátil Gagarin už v roce 1963, létal málo a s přestávkami, proto raději vždy s instruktorem. Počet nalétaných hodin mu rostl velice pomalu, před posledním letem činil jen 340 hodin.

Naplno se létání začal věnovat až od 13. března 1968, kdy do osudového zřícení dne 22. března uskutečnil 18 letů o délce přes 7 hodin.

Létal z vojenského letiště Čkalovskij, asi 2 km od Hvězdného městečka, kde se uskutečňovala příprava kosmonautů před lety do vesmíru.

Gagarin neměl moc nalétaných hodin.
Gagarin neměl moc nalétaných hodin.

Nešťastný den D

Dopoledne 27. března 1968 měl Gagarin provést poslední let s instruktorem na cvičném stroji MiG-15UTI kvůli kontrole techniky pilotáže před samostatnými lety na MIGu-17, které byly naplánované na odpoledne.

Gagarinovým instruktorem byl zkušený letec, plukovník Vladimir Serjogin, rovněž Hrdina Sovětského svazu. Vzlétli v 10:19 hodin. O 6 minut později zahájil Gagarin v určené výšce 4200 metrů trénink, jehož splnění ohlásil v 10:30 a žádal o svolení k návratu.

O minutu později se letoun zřítil k zemi, jeho trosky byly nalezeny o několik hodin později u vesnice Novoselovo, asi 65 km od místa výcviku. Co se stalo?

Zameťme to pod stůl

Hned 28. března byla jmenována vládní komise, v čele s tajemníkem ÚV KSSS Dmitrijem Ustinovem (1908–1984), která měla vyšetřit příčinu Gagarinovy nehody. Ovšem bylo nad slunce jasnější, že případný viník by se potýkal s tvrdým odsouzením ze strany veřejnosti.

Politicky neúnosné bylo obvinění dvou hrdinů Sovětského svazu z chyby, stejně jako prohlášení o selhání techniky či nepořádku na letišti.

Nakonec komise došla k závěru, že pravděpodobnou příčinou neštěstí byl prudký úhyb před mrakem, nebo balónovou sondou, s následným přechodem letounu do vývrtky v obtížných meteorologických podmínkách.

Celá záležitost s nehodou byla zametena pod stůl.
Celá záležitost s nehodou byla zametena pod stůl.

Laxní dodržování předpisů

Na letišti Čkalovskij docházelo k porušování bezpečnostních předpisů dnes a denně, což bylo Serjoginovi často vytýkáno. Nejinak tomu bylo i toho osudového dne.

Předběžné přípravy se instruktor zřejmě vůbec nezúčastnil a letové listy pro sebe i Gagarina podepsal, namísto řídicího létání, sám.

Největší chybou byl start posádky ještě před přistáním letadla meteorologického průzkumu, takže neměli aktuální informace o počasí.

Vodka na posilněnou

Spekuluje se rovněž o tom, že se oba piloti před letem posilnili vodkou. To je ale nesmysl, odhalily by to předletové testy, navíc ani pozdější rozbory jejich krve to neprokázaly. Zpochybňována byla i jejich psychická pohoda před letem.

Serjogin se před nástupem do letounu pohádal s nadřízenými. Během letu pak mohl dostat infarkt a jeho tělo se navalit na řízení.

Gagarina zase mohl trápit zdravotní stav jeho ženy Valji, která se v nemocnici zotavovala z operace slepého střeva a on ji měl po splnění letů v plánu navštívit.

Špatná hermetika kabiny

Svůj podíl na neštěstí mohl mít i samotný letoun. Stroj MiG-15UTI, ve kterém Gagarin se Serjoginem letěli, byl v té době již 12 let starý. Měl za sebou 2 celkové generálky a čtyři generálky motoru.

Ač poměrně spolehlivá, nebyla tato tréninková dvousedadlová stíhačka v roce 1968 už žádným moderním strojem. Proto se hovoří o možnosti technické závady.

Jednou z hypotéz byl nedovřený vyrovnávací ventil v kokpitu letounu, kvůli kterému nebyla kabina hermeticky uzavřena. Proto se piloti možná rozhodli pro předčasný návrat.

Při Serjoginově střemhlavém sestupu pak postihla oba piloty hypoxie, proto nebyli schopni letoun včas vyrovnat.

Letoun už byl zastaralý a měl na nehodě svůj podíl.
Letoun už byl zastaralý a měl na nehodě svůj podíl.

Co způsobilo špatné počasí

Podrobnou analýzou Gagarinova posledního letu se zabýval také český letec Josef Pavlík. Ten spatřuje příčinu pádu kosmonautova stroje v kombinaci špatného počasí a tzv. iluze za letu.

Svojí měrou k tomu zřejmě přispěly i přídavné nádrže, které výrazně zhoršovaly manévrovací schopnosti letadla.

Hlavní hrubou chybou však bylo už jen to, že piloti odstartovali, aniž by měli aktuální informace o počasí, které se navíc zhoršovalo – oblačnost a déšť se sněhem.

Je možné, že když zjistili, že hranice mraků sahá až do 450 metrů místo avizovaných 1000, rozhodli se ukončit cvičení a vrátit se na letiště.

Gagarinova pilotní chyba

Přesný důvod svého brzkého návratu však řídicímu středisku neozřejmili. Podle Pavlíka mohl Gagarin při provádění zatáčky potřebné k vrácení se na letiště udělat chybu, po níž začalo letadlo po křídle padat.

Oba piloti zřejmě při letu v mracích podlehli iluzi a ztratili prostorovou orientaci. Prudký manévr také mohl způsobit odchylky v údajích umělého horizontu, kterým se Gagarin při zvýšené oblačnosti řídil.

Po havárii se navíc ukázalo, že palubní výškoměr byl špatně nastavený, což byla další osudová chyba. Co se dělo potom?

Jednou z verzí je i to, že udělal Gagarin chybu.
Jednou z verzí je i to, že udělal Gagarin chybu.

Katapultovat se nepokusili …

Když vylétli z mraků, podařilo se jim sice s velkou pravděpodobností zorientovat se a snažili se pádu zabránit, nezbývalo jim ale dost času. Respektive chyběla jim k tomu potřebná výška.

O katapultáž se ani nepokusili, zřejmě do poslední chvíle věřili, že se jim podaří pád vybrat. Tomu odpovídá i to, že MiG narazil na zem spodní částí trupu.

Není však jisté, zda se někdy skutečný průběh letu a příčiny pádu dvou Hrdinů Sovětského svazu podaří plně objasnit. I přes svůj tragický osud však Gagarin zůstává pro celý svět prvním člověkem, který obletěl naši planetu.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
reklama
záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz