Ženy se do náruče následníka trůnu jenom hrnou. „Bez lichotek je to nejlepší tanečník… Není možné říct, kam to povede.
Důstojníci tančí z povinnosti a z touhy předvést své schopnosti, hraběnky omdlévají blahem, když je císař vyzve.“ Píše baronka Scharnhorstová po vídeňském plese v roce 1844.
Vídeňskou herečku Kateřinu Schrattovou (1853–1940) svému manželovi Františku Josefovi I. (1830–1916) dohodí sama Sissi, tedy Alžběta Bavorská (1837–1898) Jejich vztah je dávno v troskách, sama dobře ví, že není správnou ženou pro roli císařovny.
Kateřina se oficiálně stává Alžbětinou přítelkyní. Sissi už ke dvoru nepoutá vůbec nic, Františkovi nechává volnost a románek podporuje, jak potvrzuje i císařův dopis Kateřině z listopadu 1887.
Popisuje, jak v paláci v maďarském Gödöllö jedl se Sissi a dcerou Marií Valérií. Alžběta přichystala skleničky na šampaňské. „Císařovna mi vysvětlila, že objednala šampaňské proto, abychom mohli připít na vaše zdraví, což se také nejsrdečnějším způsobem stalo. Bylo to zdařilé a pěkné překvapení.“ Kateřina totiž slavila svátek.
Platí dluhy v kasinu
Dobrosrdečné herečce se daří bavit o 23 let staršího muže historkami ze společnosti. Každé ráno k ní císař zajde na druhou snídani (sám jí už v 5 hodin ráno), v poledne podnikají dlouhé procházky v zahradě schönbrunnského parku. Své milence nic neodmítne a stanoví jí roční apanáž 30 tisíc zlatých.
Neustále Kateřinu zahrnuje dárky, v době masopustu jí každoročně přispívá na šaty: „Nesmíte dělat dluhy, a proto bych Vám byl zavázán co nejvřelejšími díky, kdybyste vlídně přijala přiložený malý příspěvek k nákladům na své toalety.
Považuji vás za vynikající a talentovanou ženu, ale o vašem finančnickém nadání ještě nejsem zcela přesvědčen,“ píše jí 17. února 1887. Má pravdu, herečka je vášnivou hráčkou a útrata v kasinech by ji přivedla na mizinu.
Konečně našel pochopení
U Kateřiny našel všechno, co marně hledal u sebestředné Sissi: pochopení, pohodu, rozptýlení i starost o jeho zdraví.
„Jistě víte, nebo alespoň cítíte, že vás zbožňuji a tento cit ve mně roste stále od chvíle, kdy jsem tak šťasten, že vás znám… Tak, teď jsme se navzájem svěřili a možná je to dobře, neboť jednou to muselo ven,“
vyzná se jí nadšeně 14. února 1888 (ještě v době kdy udržoval vztah s Annou Nahowskou). Ani Schrattové ale její manželství s Nikolausem Kissem von Ittebe (1852–1909) nepřineslo štěstí.
Existuje důkaz o tajném sňatku?
Rakouský novinář Georg Markus, který léta pátral po dopisech Schrattové císaři, se domnívá, že někdy v letech 1909–1916 se František s Kateřinou tajně vzali.
V důkazech se opírá o svědectví páru Otty Wagnera a Edeltraut Dobruckové, který se 30. června 1934 tajně bere ve vídeňské kapli svatého Ondřeje.
Nevěsta, ženich i svědek August Maria Knoll potom tvrdili, že když nahlédli do oddací matriky, předchozí zápis prý obsahoval záznam o císařově svatbě!
Matrika už neexistuje, v roce 1938 vídeňské arcibiskupství většinu tajných dokumentů zničilo z obavy, že by je zveřejnilo německé gestapo. Jakýkoli přímý důkaz chybí…