Drak nemusí být zvíře z pohádky, houby s octem neznamenají vždy lahůdku a majestátní král lesa se jeví poněkud vyvedený z míry. Tak to chodí v českých rčeních, které ale mají mnohdy původ za našimi hranicemi.
Čeština je jazyk krásný a bohatý. Lidových úsloví je spousta, některá z nich se v nezměněné podobě používají dodnes. Třeba máme stále máslo na hlavě, kujeme pikle anebo jsme z něčeho jeleni. Co vlastně znamenají tato rčení a odkud se vzala?
Máš máslo na hlavě!
Význam: mít špatné svědomí, hrozba ostudy
V 15. století se ve Francii stává zvykem, že trhovkyně, které na městských tržištích šidí máslo, jsou postaveny na pranýř a musí tam stát s hroudou svého másla na hlavě, dokud se na slunci nerozpustí.
O kom se tedy říká, že má máslo na hlavě, ten se něčím provinil a hrozí mu trest i veřejná hanba.
Je to na draka!
Význam: je to k ničemu, něco je špatně
Drak v tomto případě neznamená zvíře z pohádky. Jde o zkomolené německé slovo „der Dreck“, které znamená nečistotu, bahno i výkal.
Takže jde svým způsobem o jemnější verzi jiného úsloví, ve kterém se místo slova „drak“ objevuje jadrný český výraz pro exkrement.
Jsem z toho jelen!
Význam: být zmatený, něčemu nerozumět
Tvrdí se, že toto rčení vzniklo až během 1. světové války a souvisí s maďarskými vojáky. Na ty se prý dívali čeští vojáci poněkud spatra a považovali je za méně bystré. Vysmívaní kolegové se při nástupu hlásili maďarským slovem „jelen“.
Češi jim tedy dali přezdívku jeleni a ta se po vžila jako synonymum pro nepříliš chápavé lidi. Všechno je však zřejmě jinak.
Úsloví se používalo už dávno předtím a podle všeho znamená člověka, který se cítí a chová jako štvaný jelen při honu, tedy zmateně a nelogicky, protože nerozumí tomu, co se okolo něj děje.
Přestaňte kout pikle!
Význam: chystat intriky, snažit se někoho poškodit
Jedna hypotéza odkazuje na staré, zaniklé a již nepoužívané slovo „piksa“ neboli tajnost, jiná se rčení snaží spojit se zkomoleným slovem fígl, označujícím triky nebo úskoky.
Nejčastěji se však hledá původ slova v názvu malé bodné zbraně, která se používala k zákeřnému útoku.
Nazývala se pikel. Spojení „kout pikle“ by tedy mohlo mluvit o výrobě těchto zbraní a přenesený význam popisuje přípravu různých intrik a zrádných plánů.
Houby s octem!
Význam: (nedostat) nic
I když se mluví často o tom, že původ rčení je třeba hledat v Bibli, kde je Ježíšovi po ukřižování kvůli žízni podávána houba, nasáklá octem, jazykovědci s tím nesouhlasí. Tvrdí, že slovo „houby“ nahrazuje jiné, peprnější slovo, kterému se zvukově podobá. Jako například u spojení „jít do Prčic“.
Jde o snahu vyhnout se vulgarismům a spojení jako „jdi do háje zeleného“ je jen žertovným rozšířením. A to se prý týká i hub s octem.