Domů     Nejslavnější svůdník přijde o panictví již ve 12 letech!
Nejslavnější svůdník přijde o panictví již ve 12 letech!
1.6.2019

Jeho jméno se stalo symbolem lamače srdcí, kterému ženy skáčou samy do postele. Giacomo Casanova se nakonec mnohem spíš než svým dílem proslaví neodolatelným šarmem a nekonečným zástupem milenek.

Spisovatel, diplomat, ale i špion Giacomo Girolamo Casanova (1725–1798) si však image svůdníka vytvoří sám svým stylem života, který shrnuje v díle Dějiny mého života.

V knize odhaluje intimní detaily svých nesčetných milostných afér a pikantnosti z prostředí ložnice – své i těch cizích. Kde se v muži, který je původně knězem, bere tolik vášně a náruživosti?

Portrét nejslavnějšího svůdníka
Portrét nejslavnějšího svůdníka

Neduživý chlapec

Osud malého Giacoma, který se narodil v italských Benátkách, přitom není během jeho dětství zdaleka jistý. Rodiče jsou herci, a tak jej vychovává babička. Chlapec je však velmi křehký a trápí ho chatrné zdraví.

Potíže nakonec vyřeší nečekaná pomocnice – čarodějnice! Setkání se ženou se navždy zaryje chlapci do paměti a zvědavost na poli magie ho již nikdy neopustí. S prvními roky dospívání se začne v mladíkovi probouzet život a s mládím spojená bouřlivost.

Za tu si vyslouží dokonce pár měsíců ve vězení! S přibývajícím věkem je stále patrnější, že Giacoma nelze zkrotit. Chystá se sice převzít diecézi ve městě Martirano v jižní Itálii, za své chování si však vyslouží vyhazov.

Církev mu dá jasně najevo, že ukrývat přímo v rezidenci kardinála dívku, která utekla z domova, mladému knězi nepřísluší.

V rodných Benátkách se malý Casanova setká i s čarodějnicí.
V rodných Benátkách se malý Casanova setká i s čarodějnicí.

S jednou dívkou se nespokojí

Casanova zkrátka ze své neduživosti díky zásahu čarodějnice dokonale vyroste a výhody dospívání si uvědomí velice brzy. Po děvčatech pokukuje již jako chlapec a ke svému prvnímu sexuálnímu zážitku se uchýlí v pouhých 12 letech!

Ovšem ani jako hoch v pubertě se nedrží zkrátka a vymýšlí své první triky svádění. Je mu jen 16 roků, když se mu na lep chytí rovnou dvojčata! V roce 1749 potkává tajemnou Francouzku, která mu ukradne srdce.

Ve svých pamětech ji nazývá Henriette, pravá totožnost je však neznámá. Vždyť také své milenky opatřuje přezdívkami – z ohleduplnosti vůči nim i sobě samotnému.

Ona žena je jistojistě Casanovovou životní láskou, jejíhož významu už nikdy žádná jiná milenka nedosáhne. Nicméně to proutníkovi nebrání, aby svou sbírku dámských „úlovků“ neustále rozšiřoval.

Jeho panské sídlo v Budapešti
Jeho panské sídlo v Budapešti

Vstup do společnosti

Pro své zážitky sukničkáře se Casanova potřebuje dostat do vyšší společnosti, do míst, kde se to krásnými a elegantními dámami jen hemží. Jeho heslo je jasné – za každých okolností je nutné mít vlivného patrona.

Mezi smetánku mu pomůže benátský senátor Alvis Malipiero nebo šlechtic Matteo Bragadin (1689–1767), jemuž pohotový Casanova údajně zachrání život.

Velký krok vpřed znamená i rok 1750, kdy mladý svůdce vstoupí mezi opravdovou společenskou elitu – lóži svobodných zednářů. Casanova teď své snažení rozkládá do budování důležitých společenských kontaktů i styků sexuálního charakteru.

Díky novým známostem se mu daří více než dobře. Má výborné vzdělání i rozhled, nepostrádá důvtip ani eleganci, a tak si brzy dokáže podmanit celou smetánku. Získává jedno doporučení za druhým, díky nimž procestuje celou Evropu. Navštěvuje Paříž, Vídeň i Prahu.

Stává se finančním poradcem na francouzském dvoře, skvěle si ale vede dokonce jako tajný agent Portugalců!

Casanova rád četl, ale i psal. Po sobě zanechal velké literární dílo, které je však zastíněné jeho pověstí proutníka.
Casanova rád četl, ale i psal. Po sobě zanechal velké literární dílo, které je však zastíněné jeho pověstí proutníka.

Zavřete toho prostopášníka!

Zdaleka ne všichni však propadají kouzlu Giacoma Casanovy. Svým nezaměnitelným charismatem a stylem života vystupuje z řady, a tak si zadělává na množství nepřátel.

Jeho „zhýralost spáchaná na vdaných ženách“, jak zní jedna obžaloba u soudu, je trnem v oku žárlivých bohatých mužů i církve, která bere prakticky celou svůdcovu osobu jako ostudnou urážku.

Casanova dokonce míří opět za mříže. Jak jinak by se mohl dobrodruh Casanova dostat z vězení než útěkem?

Jeho vlivní přátelé mu mohou nabídnout dostatečnou ochranu a pomoc, sukničkář si tedy může opět dosyta užívat své milostné avantýry a propracovávat do stále větších detailů svůj scénář svádění.

Ten je ostatně podobný u všech jeho afér s bohatými paničkami i slečinkami. Jak láme srdce dam?

Mlle Marie-Madeleine Balletti, známá též jako Manon Balletti, jedna z žen Casanovy.
Mlle Marie-Madeleine Balletti, známá též jako Manon Balletti, jedna z žen Casanovy.

Hlavně získat důvěru

První fáze je velmi důležitá, tedy fáze výběru. Casanova se poohlíží zejména po ženách, které jsou osamělé nebo nešťastné ve svých manželstvích. Často se jedná o ženy hrubiánů nebo chorobných žárlivců.

Nejprve si musí získat jejich důvěru a poskytnout jim v jejich nelehké situaci oporu. Věnuje jim vlídná slova, ale i mnoho času strávených rozhovory a sváděním. Obšťastňuje ženy drobnými pozornostmi a lichotkami.

Teprve po trpělivém namlouvání přichází na řadu tělesná rozkoš. Erotické hrátky jsou intenzivní a plné vášně, mají ale velice krátké trvání. Casanova se nehodlá zaplést do žádného vážného vztahu, a proto musí mít v záloze plány útěku.

V momentě, kdy se začíná se ženou nudit, bere raději do zaječích. „Nejsem tě hoden,“ vysvětluje pak svým milenkám s utrápenou tváří. „Neboj se, vyhledám ti poctivého partnera jako náhradu za mou maličkost,“ pošeptá rozrušené ženě a navždy odchází…

Magie a spiritualita – to spojí Jeanne s Casanovou.
Magie a spiritualita – to spojí Jeanne s Casanovou.

V zajetí magie

To s markýzou Jeanne d‘Urfé (1705–1775) to je jiná písnička. S Casanovou je sbližuje neskonalý zájem o okultismus a magické praktiky. Markýza, vdova po francouzském aristokratovi, je výstřední osoba zajištěná nesmírným bohatstvím.

Casanova se nechává rád vydržovat ženou, která je do charismatického proutníka zblázněná. Fascinují ji milencovy široké znalosti rituálů i jeho šarm a dvojice spolu nakonec udržuje poměrně dlouhý vztah.

Právě markýza d‘Urfé pomůže Casanovovi i ve chvíli, kdy její bývalý milenec čelí dalšímu nepříjemnému obvinění. Za pomoc přítelkyni, která nechtěně otěhotní s jedním z Casanovových přátel, mu hrozí přísné vězení.

Díky markýze vyvázne a nakonec si dvojice začne v Paříži románek znovu. Zaplétají se do sítě esoterických praktik, ale Jeanne d‘Urfé brzy prohlédne. Její víra v Casanovu, který tvrdí, že jí pomocí svých praktik může navrátit mládí, vyprchá. Žena si uvědomí, že ji milenec vodí za nos, a navždy s ním přeruší kontakt.

Jeho příběh byl mnohokrát umělecky ztvárněn – zde v podobě baletu v Polsku.
Jeho příběh byl mnohokrát umělecky ztvárněn – zde v podobě baletu v Polsku.

Nudné stárnutí

Casanovu čekají ještě dlouhé roky cestování a setkávání s nejvlivnějšími osobnostmi své doby. Úspěchy ale nakonec vystřídá pád. Postupem času se stává nepohodlným a dočkává se jednoho vypuzení za druhým.

Také aristokracie v rodných Benátkách mu „nadělí“ doživotní exil, a tak Casanova pomalu mizí z vysoké společnosti, kam chce celý svůj život patřit. Útočiště nakonec nachází v českém Duchcově.

Poslední roky života tráví nejslavnější svůdník všech dob v osamění a nudě. Jediné, co ho ještě drží nad vodou, jsou vzpomínky na pestré zážitky, které by vydaly na několik lidských životů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Ingrid Tůmová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla