Alan si obleče kroužkovou košili a na zrzavou kštici nasadí přilbu s nánosníkem. Vyšvihne se na koně. Zkontroluje ostrost meče z damascénské oceli a pak pobídne koně. Teď už je připraven za svého strýce položit život.
K Hastingsu, městečku na jihu Anglie, míří 14. října 1066 bojová formace Normanů. V jejím čele jede na koni Alan (1040-1093), podle barvy vlasů zvaný Rufus (Červený).
Synovec normanského vévody Viléma (1028-1087), který později dostane přezdívku Dobyvatel, vede do bitvy předvoj vojska. Na místo dorazí půl hodiny před jádrem normanské armády. Vzduchem zasviští šípy.
I když se zpočátku zdá, že Vilémova taktika sázející na lučištníky nebude účinná, nakonec se osvědčí střelba za přední obranné linie. Tisíce šípů zasahují týl nepřátelské armády.
Anglosasové pak „byli obráceni na útěk a prchali… Normané… je neúnavně pronásledovali, vraždili provinilé uprchlíky a dělali s nimi krátký proces, zatímco kopyta jejich koní vykonávala rozsudky smrti nad těmi, kteří jim padli pod nohy.“
Za pomoc dostane hrabství
Alan má na vítězství nemalý podíl. Anglonormanský kronikář Geoffrey Gaimar uvádí, že „Alan a jeho muži bojovali dobře,“ a anglonormanský básník Robert Wace (kolem 1100-1174) dodává, že „způsobil Angličanům velké škody.“
Rufusovy zásluhy nezůstanou bez povšimnutí. Vilém se nechává 25. prosince 1066 korunovat anglickým králem a pamatuje i na ty, kteří mu věrně stáli po boku.
„Za věrnost ti náleží odměna,” pokývne Alanovi, který mu vzdává hold. Statečnému rytíři věnuje pozemky v Cambridgeshire. Když v roce 1069 proti Vilémovi povstane anglická šlechta, i tentokrát stojí Zrzek při něm.
Dočká se proto dalšího daru, a sice hrabství Yorkshire. Někdejší římskou pevnost pak mění v mohutný hrad Richmond.
Obchodní střediska plní kasu
Roku 1088 se proti novému králi Vilémovi II. (1056-1100) bouří anglická šlechta a normanský vévoda Robert II. (1051/1054-1134). Nyní se Alan stává jedním ze čtyř nejvěrnějších rytířů. „Sloužil jsem vašemu otci, budu sloužit i vám,“ ujišťuje Viléma II.
Když král potlačí vzpouru a zajistí si přízeň anglické šlechty, dostane loajální Alan nová území. Teď už mu náleží 1017 položek v pozemkových knihách. Samotná půda ale závratné příjmy nepřináší.
Zlatým dolem je obchodní stezka z Londýna do skotského Edinburgh, která protíná Rufusova panství.
„Tady založte vesnici,“ přikazuje rytíř svým poddaným. Podél obchodní cesty rostou obchodní střediska a peníze se do Alanovy pokladny jenom sypou. Když roku 1093 umírá, jeho příjmy činí 1000 liber ročně (dnes necelých 20 miliard dolarů).
Trufmne i dnešní podnikatele
Současní američtí autoři Bill Rubinstein a Philip Beresford v knize Nejbohatší z bohatých uvádějí, že Alan má v době své smrti jmění, které se dá vyčíslit na 11 000 liber.
Pokud tuto sumu přepočteme na dnešní dolary, dojdeme k částce téměř 200 miliard dolarů.
Mimochodem Jeff Bezos, zakladatel společnosti Amazon a nejbohatší člověk současnosti, shromáždil podle časopisu Forbes majetek ve výši 112 miliard dolarů.
Rufus tedy trumfne i jeho. Mít takové bohatství je ale nebezpečné.
„Rufus sice zemřel přirozenou smrtí ve vlastní posteli, mnoho jeho současníků však končilo na popravišti nebo se dočkali násilné smrti,“ uvádí Beresford.