Mohou se medvědi stát nejlepšími přáteli člověka? Dokážeme s jejich pomocí zmenšit škody po mozkové mrtvici a zabránit tomu, aby měli pacienti upoutaní na lůžko proleženiny? Možná. Napřed ale musíme odhalit tajemství jejich zimního spánku.
Na začátku listopadu mají medvědi napilno. Je čas na velkou hostinu. Je potřeba se pořádně nadlábnout, zima bude dlouhá. Ale medvědi jsou velicí gurmáni. Nevzali by do tlamy nic, co by jim pak v následujících 3–4 měsících mohlo tížit žaludek. Méďové totiž během svého zimního spánku na záchod nechodí.
Doupě v jeskyni či v mraveništi
Ještě je potřeba si zařídit pohodlné doupě. Co takhle ta malinká jeskyňka ve skále? Nebo to obří mraveniště, kolem kterého chodil celé léto?
Skromnějším bručounům stačí velká kupa chrastí, pod níž se nachází kutloch vystlaný měkoučkým mechem či malými větvičkami. Na těch se bude krásně spát. Ještě dva týdny, a nebudou vědět o světě. Tak dlouho těmto tvorům trvá, než upadnou do zimního spánku.
Budíček! Něco se děje!
Odborníci by asi teď dodali „do falešného zimního spánku“. Na rozdíl od jiných živočišných druhů medvědi nespí doslova jako dřevo. Neustále „v polospánku“ vnímají, co se kolem nich děje.
A v případě, že jejich mozek vyhodnotí, že nejsou zrovna v bezpečí, dokážou se okamžitě probudit. Rozluštíme-li tajemství medvědí hibernace, dáme šanci těm, kteří právě utrpěli mozkovou mrtvici? Umění podobného vypnutí mozku by se v takovém případě lékařům moc hodilo.
Sníží svou teplotu jen o pár stupňů
Zdaleka to však není jediná odlišnost medvěda od jeho kolegů z říše zvířat. Tak například teplota.
Zatímco u naprosté většiny hibernujících savců klesne až téměř k nule a některé povrchové části těla mohou mít i teplotu pod bodem mrazu, medvěd se „ochladí“ jen o 1–4 stupně.
Výjimkou jsou jen několikadenní cykly, kdy byste na jejich pomyslném teploměru našli 30 °C.
Našli medvědi recept na proleženiny?
V té době se také spící šelma viditelně třese. Zoologové tvrdí, že to není zimou, jak bychom si snad mohli myslet, i když v tu chvíli bručoun uvolňuje značné množství tepla. V akci jsou snad všechny svaly, které spáč ve svém těle má.
Najdeme tady důvod toho, proč toto obří zvíře nemá na svém těle po zimě proleženiny na rozdíl od tisíců lidských pacientů, kteří jsou upoutaní na lůžko v léčebnách dlouhodobě nemocných? Pomůže právě jim rozluštění kódu medvědího zimního spánku k lepšímu životu?
Na záchod nechodí. Recykluje.
Medvědi sice během zimního spánku nežerou ani nepijí, na druhou stranu nemočí ani nekálejí. Člověk, který by si takto dlouhou dobu nemohl dojít na malou, by po pár dnech zemřel na otravu toxickými zplodinami. Medvědí organismus funguje na systému recyklace.
Močovina, kterou ve spánku vyloučí močí, se přímo v močovém měchýři vstřebává zpátky do krve, kde slouží k opravám molekul bílkovin.
Zašpuntuje se až do jara
Za zmínku stojí i speciální špunt, který si medvěd vytvoří na konci tlustého střeva. Ačkoliv šelma před ulehnutím k zimnímu spánku vědomě nepožírá nic, co by nedokázala strávit, nějaký odpad se v jejích střevech přece jen najde.
A vytvoří onen pomyslný špunt, kterého se chlupáč zbaví hned, jak se po probuzení dostane ze svého brlohu ven.
Naprostý komfort pro medvídě
Opravdové eso z rukávu však příroda vytáhla v případě budoucích medvědích matek. Zabřezne-li medvědice během podzimu, začnou se dít divy. Zárodek zastaví svůj vývoj až do chvíle, kdy jeho matka upadne do hluboké hibernace.
Teprve pak zázračně ožije, spojí se se stěnou matčiny dělohy a formuje placentu. Medvědice sice omezí metabolismus, ale například tělesná teplota zůstává na normálu. Medvídě tak má v jejím břiše absolutní komfort. Teprve po porodu upadá čerstvá maminka do hlubokého spánku.
Usnadní lidstvu cestování vesmírem?
Podaří se lidstvu rozkódovat tajemství medvědího zimního spánku? Pomohou nám chlupáči lépe přežít mozkovou mrtvici? Zvládneme díky nim a pochopení hibernace nekonečné cesty vesmírem?
Přistanou na Marsu lidé, kteří díky hibernaci téměř nezestárli, nemají proleženiny a z jejichž kostí se, stejně jako u medvědů, neztratí během dlouhého spánku vápník? Čeká nás ještě dlouhá práce.