Už od roku 1776 se mluví o tom, že na břehu jezera Tele v africkém Kongu žije malý sauropodní dinosaurus. Zatím žádná výprava však nepřinesla přesvědčivý důkaz.
Tajemnému stvoření říkají Mokèlé-mbèmbé, což v jazyce Lingala znamená „Ten, kdo zastaví tok řek“, a první písemná zmínka o jeho existenci pochází z roku 1776. Ve své knize při popisu místní fauny francouzský misionář Lievain Bonaventura Proyart zmíní i velké stopy s drápy a přidá vyprávění domorodců o podivném netvoru.
Další zmínky pocházejí až z roku 1909, kdy obchodník se zvířaty Carl Hagenbeck (1844–1913), zaznamená vyprávění domorodců o zvířeti, které je „napůl slon, napůl drak.“
Smůla se výpravám lepí na paty
Možnost, že by na severovýchodu Konga přežíval zástupce dinosaurů, láká do odlehlé oblasti jednu výpravu za druhou. Od roku 1913 je jich už přes čtyřicet, zatím žádná však nepřínesla uspokojivé výsledky.
„Zaslechl jsem šplouchnutí a pak spatřil velkou brázdu, kterou nemohlo vytvořit žádné nám známé zvíře,“ tvrdí kryptozoolog Roy P. Mackal (1925-2013), ale důkaz nemá.
Fiaskem dopadne i výprava konžského biologa Marcellina Agnagny. Tvrdí, že viděl stvoření vzdálené necelých 150 metrů, točil ho na kameru, ale – jaká smůla – zapomněl ji v tom rozrušení správně nastavit, takže výsledkem je nic neříkající mazanice.
A podobně pronásleduje smůla i další pozorovatele. Buď zapomenou fotografové sundat krytku, nebo vyfotí, ale film zničí vlhko. A když ho nezničí, stejně na fotce není nic poznat.
Nevěřící skeptici
Záhadologové jsou přesto o jeho existenci přesvědčeni, zatímco skeptici ji odmítají: „Ač jich podle všeho musí být větší počet, nebylo zatím nalezeno žádné mrtvé tělo, žádná kostra ani fragment kosti. S největší pravděpodobností jde jen o místní folklór a podvrhy.“