Domů     Znáte nejpodivnější alergie na světě?
Znáte nejpodivnější alergie na světě?

Nějakým typem alergie trpí v současnosti asi třetina Čechů. Předpokládá se, že do roku 2025 to bude až polovina národa. Když dnes někomu řeknete, že trpíte alergií na pyly či roztoče, žádné překvapené reakce se nedočkáte.

Věděli jste ale, že existují i mnohem exotičtější alergeny? Jak se jimi způsobené alergie projevují? Dají se vůbec léčit?

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkává v prostředí. Tyto látky se označují za alergeny, patří mezi ně například roztoči, pyly, zvířecí srst nebo některé potraviny.

Může se dostavit alergická rýma (zduření nosní sliznice), vyrážka (kopřivka) nebo otoky a kožní ekzémy, alergický zánět spojivek (zarudnutí, svědění a otoky očí) a astma (dušnost, zúžení průdušek, astmatický záchvat).

Alergie na chlad

Řadí se mezi tzv. fyzikálně podmíněné alergie, není totiž vyvolána alergenem, ale změnou okolní teploty. Proto bývá označována za pseudoalergii.

Příznaky: Jejím nejčastějším projevem je chladová kopřivka, která se vyseje na pokožce vystavené mrazu během několika málo minut a přetrvává na ní nejméně dvě hodiny.

Vyskytnout se mohou také otoky, zarudnutí kůže nebo její popraskání a vodová rýma. Tato alergie se objevuje při pobytu v chladném a mrazivém vzduchu, tedy při teplotách kolem 0 °C (méně často už kolem 10 °C), nebo po přechodu z tepla do zimy a opačně.

Projevit se ale může i po studené koupeli během parného léta. Při pití studených nápojů pak mohou otéct rty a jazyk.

Častěji postihuje ženy než muže, objevit se může v jakémkoliv věku.
Častěji postihuje ženy než muže, objevit se může v jakémkoliv věku.

Jak se léčí: vyhýbáním se prudkým změnám teplot, promazáváním kůže, krytím těla oděvem a také léky – podáváním antihistaminik a kortikoidů. Mírní se pouze příznaky.

Pokud se alergie neléčí, mohou se obtíže stupňovat a vést až k anafylaktickému šoku (otok dýchacích cest, zrychlený tep, otoky), u kterého hrozí udušení.

Alergie na šváby

Zatímco alergie na roztoče je velice častá a dobře známá, málokdo ví, že postižený může spolu s ní trpět také zkříženou alergií na šváby.

Pravda, v českých domácnostech se příliš často nevyskytují, ale setkat se s nimi můžete třeba na dovolené, nebo při koupi starožitného nábytku. U nás je nejrozšířenějším druhem švába rus domácí (Blatella germanica).

Spouštěčem alergie na šváby je svalová bílkovina tropomyosin obsažená v těle těchto živočichů.
Spouštěčem alergie na šváby je svalová bílkovina tropomyosin obsažená v těle těchto živočichů.

Příznaky: Alergii způsobují bílkoviny obsažené ve švábím trusu, které mohou vyvolat průduškové astma či další projevy alergie (rýma, ekzém).

Švábům se daří především ve vlhkém a teplém prostředí, v domácnostech se nejčastěji vyskytují v koupelnách a kuchyních.

Jak se léčí: Odstraněním alergenu, přičemž platí stejné rady jako při hubení roztočů (tedy žádné koberce, závěsy a ozdobné polštářky, uklízení na mokro atd.). Podávat se mohou také antihistaminika.

Ovšem samotný úklid nestačí, ten totiž zmírní alergické projevy jen krátkodobě. Nezbytné je proto povolat odborníky na hubení švábů, protože tento hmyz je velmi odolný.

Alergie na latex

Ke kontaktu s latexem může dojít sliznicemi (ústa, pochva atd.), kůží, vdechnutím nebo krví.

Příznaky: Na sliznicích se alergie projeví ekzémem nebo zánětem, případě výtokem a svěděním, na pokožce vyrážkou či ekzémem. Vdechnutí latexových částic může mít za následek kopřivku, zánět očí, průduškové astma až anafylaktický šok.

Nejvíce ohrožení jsou lidé, kteří využívají latexové ochranné pomůcky při práci.
Nejvíce ohrožení jsou lidé, kteří využívají latexové ochranné pomůcky při práci.

Jak se léčí: Nejdůležitější je vyhýbat se kontaktu s latexem a pořídit si pomůcky z jiných materiálů.

V souvislosti s touto alergií se navíc může vyskytnout zkřížená alergie na některé druhy ovoce (banán, avokádo kiwi a další) a rostlin, proto by měli být alergici při jejich konzumaci obezřetní.

Kožní projevy alergie na latex řeší kožní lékař, alergickou rýmu a astma zase alergolog.

Alergie na sperma

Kromě nepříjemných pocitů po pohlavním styku s sebou nese alergie na sperma také problémy s otěhotněním u žen, které postihuje.

Příznaky: Tato alergie se může projevovat buď jako tzv. histaminová alergie, nebo poruchou buněčné imunity.

V prvním případě žena velmi krátce po nechráněném pohlavním styku pociťuje nepříjemné pocity pálení v pochvě (jako při vaginální mykóze nebo infekci). Kůže a sliznice postižených partií je zarudlá, svědí a může se na ní vyskytnout i vyrážka či puchýřky.

Při zvýšené buněčné imunitě pak tělo ženy tvoří protilátky proti spermiím partnera, což může mít za následek až poruchu plodnosti.

Histaminová alergie je poměrně vzácná, postihuje jednu ženu ze 200, poruchy buněčné imunity se pak vyskytují až u poloviny párů, které mají problémy s početím.
Histaminová alergie je poměrně vzácná, postihuje jednu ženu ze 200, poruchy buněčné imunity se pak vyskytují až u poloviny párů, které mají problémy s početím.

Jak se léčí: Alergie na histamin se léčí podávání antihistaminik, postiženou ženu sleduje alergolog.  Při problémech s početím je nutné navštívit imunologa.

Pokud potvrdí poruchu buněčné imunity, doporučí pohlavní styk s kondomem, aby imunitní systém ženy „zapomněl“ na svoji přehnanou reakci na sperma, jeho činnost se tlumí i léky (kortikoidy). Řešením může být také inseminace.

Alergie na vodu

Jde o poměrně vzácnou alergii, která postihuje jen několik desítek lidí na světě. Zatím navíc nebylo objasněno, zda se skutečně jedná o alergii.

Příznaky: Alergie na vodu se projevuje svědivou vyrážkou, puchýři nebo otoky těch částí těla, které přišly do kontaktu s vodou, a to v jakékoliv její podobě.

To znamená i se sněhem, deštěm či vlastními slzami, nebo potem a slinami jiného člověka.

Nejčastěji se alergie objevuje v pubertě.
Nejčastěji se alergie objevuje v pubertě.

Jak se léčí: Zatím není možné tuto alergii vyléčit, léčba spočívá pouze v úpravě životního režimu a omezení kontaktu pokožky s vodou. Její dlouhodobé působení totiž může vážně poškodit kožní kryt.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno