Nějakým typem alergie trpí v současnosti asi třetina Čechů. Předpokládá se, že do roku 2025 to bude až polovina národa. Když dnes někomu řeknete, že trpíte alergií na pyly či roztoče, žádné překvapené reakce se nedočkáte.
Věděli jste ale, že existují i mnohem exotičtější alergeny? Jak se jimi způsobené alergie projevují? Dají se vůbec léčit?
Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkává v prostředí. Tyto látky se označují za alergeny, patří mezi ně například roztoči, pyly, zvířecí srst nebo některé potraviny.
Může se dostavit alergická rýma (zduření nosní sliznice), vyrážka (kopřivka) nebo otoky a kožní ekzémy, alergický zánět spojivek (zarudnutí, svědění a otoky očí) a astma (dušnost, zúžení průdušek, astmatický záchvat).
Alergie na chlad
Řadí se mezi tzv. fyzikálně podmíněné alergie, není totiž vyvolána alergenem, ale změnou okolní teploty. Proto bývá označována za pseudoalergii.
Příznaky: Jejím nejčastějším projevem je chladová kopřivka, která se vyseje na pokožce vystavené mrazu během několika málo minut a přetrvává na ní nejméně dvě hodiny.
Vyskytnout se mohou také otoky, zarudnutí kůže nebo její popraskání a vodová rýma. Tato alergie se objevuje při pobytu v chladném a mrazivém vzduchu, tedy při teplotách kolem 0 °C (méně často už kolem 10 °C), nebo po přechodu z tepla do zimy a opačně.
Projevit se ale může i po studené koupeli během parného léta. Při pití studených nápojů pak mohou otéct rty a jazyk.
Jak se léčí: vyhýbáním se prudkým změnám teplot, promazáváním kůže, krytím těla oděvem a také léky – podáváním antihistaminik a kortikoidů. Mírní se pouze příznaky.
Pokud se alergie neléčí, mohou se obtíže stupňovat a vést až k anafylaktickému šoku (otok dýchacích cest, zrychlený tep, otoky), u kterého hrozí udušení.
Alergie na šváby
Zatímco alergie na roztoče je velice častá a dobře známá, málokdo ví, že postižený může spolu s ní trpět také zkříženou alergií na šváby.
Pravda, v českých domácnostech se příliš často nevyskytují, ale setkat se s nimi můžete třeba na dovolené, nebo při koupi starožitného nábytku. U nás je nejrozšířenějším druhem švába rus domácí (Blatella germanica).
Příznaky: Alergii způsobují bílkoviny obsažené ve švábím trusu, které mohou vyvolat průduškové astma či další projevy alergie (rýma, ekzém).
Švábům se daří především ve vlhkém a teplém prostředí, v domácnostech se nejčastěji vyskytují v koupelnách a kuchyních.
Jak se léčí: Odstraněním alergenu, přičemž platí stejné rady jako při hubení roztočů (tedy žádné koberce, závěsy a ozdobné polštářky, uklízení na mokro atd.). Podávat se mohou také antihistaminika.
Ovšem samotný úklid nestačí, ten totiž zmírní alergické projevy jen krátkodobě. Nezbytné je proto povolat odborníky na hubení švábů, protože tento hmyz je velmi odolný.
Alergie na latex
Ke kontaktu s latexem může dojít sliznicemi (ústa, pochva atd.), kůží, vdechnutím nebo krví.
Příznaky: Na sliznicích se alergie projeví ekzémem nebo zánětem, případě výtokem a svěděním, na pokožce vyrážkou či ekzémem. Vdechnutí latexových částic může mít za následek kopřivku, zánět očí, průduškové astma až anafylaktický šok.
Jak se léčí: Nejdůležitější je vyhýbat se kontaktu s latexem a pořídit si pomůcky z jiných materiálů.
V souvislosti s touto alergií se navíc může vyskytnout zkřížená alergie na některé druhy ovoce (banán, avokádo kiwi a další) a rostlin, proto by měli být alergici při jejich konzumaci obezřetní.
Kožní projevy alergie na latex řeší kožní lékař, alergickou rýmu a astma zase alergolog.
Alergie na sperma
Kromě nepříjemných pocitů po pohlavním styku s sebou nese alergie na sperma také problémy s otěhotněním u žen, které postihuje.
Příznaky: Tato alergie se může projevovat buď jako tzv. histaminová alergie, nebo poruchou buněčné imunity.
V prvním případě žena velmi krátce po nechráněném pohlavním styku pociťuje nepříjemné pocity pálení v pochvě (jako při vaginální mykóze nebo infekci). Kůže a sliznice postižených partií je zarudlá, svědí a může se na ní vyskytnout i vyrážka či puchýřky.
Při zvýšené buněčné imunitě pak tělo ženy tvoří protilátky proti spermiím partnera, což může mít za následek až poruchu plodnosti.
Jak se léčí: Alergie na histamin se léčí podávání antihistaminik, postiženou ženu sleduje alergolog. Při problémech s početím je nutné navštívit imunologa.
Pokud potvrdí poruchu buněčné imunity, doporučí pohlavní styk s kondomem, aby imunitní systém ženy „zapomněl“ na svoji přehnanou reakci na sperma, jeho činnost se tlumí i léky (kortikoidy). Řešením může být také inseminace.
Alergie na vodu
Jde o poměrně vzácnou alergii, která postihuje jen několik desítek lidí na světě. Zatím navíc nebylo objasněno, zda se skutečně jedná o alergii.
Příznaky: Alergie na vodu se projevuje svědivou vyrážkou, puchýři nebo otoky těch částí těla, které přišly do kontaktu s vodou, a to v jakékoliv její podobě.
To znamená i se sněhem, deštěm či vlastními slzami, nebo potem a slinami jiného člověka.
Jak se léčí: Zatím není možné tuto alergii vyléčit, léčba spočívá pouze v úpravě životního režimu a omezení kontaktu pokožky s vodou. Její dlouhodobé působení totiž může vážně poškodit kožní kryt.