Domů     Největší dinosaurus všech dob vážil skoro 70 tun! Znáte i ostatní prehistorické obry?
Největší dinosaurus všech dob vážil skoro 70 tun! Znáte i ostatní prehistorické obry?

Dinosauři obývali Zemi přes 170 milionů let. Za tu dobu si zcela podmanili pevninu, oblaka i vodu a některým se podařilo narůst do obřích rozměrů. Jejich nadvládu zastavil až obří asteroid. Který dinosaurus byl největší ze všech? A co jim umožnilo dosahovat tak ohromujících velikostí?

Érou dinosaurů byli druhohory (před 252–66 miliony let), dělící se na tři období: trias, juru a křídu. Tito jedineční tvorové se poprvé objevili asi před 243–233 miliony let.

Dominantními živočichy se stali po velkém vymírání před 201 miliony let a jejich nadvláda trvala po celé období jury a křídy.

Vyhynuli před 66 miliony let, zřejmě po pádu obřího asteroidu na Zemi, který změnil zdejší podmínky natolik, že dinosauři neměli šanci přežít.

Pokud by nevyhynuli, savci by se zřejmě evolučně vyvíjeli daleko pomaleji a člověk by se (pokud vůbec) objevil mnohem později.

Ptáci jsou potomky dinosaurů!

Dinosauři byli v minulosti tradičně řazeni mezi plazy. Nejnovější výzkumy však potvrzují, že jsou příbuzní spíše ptákům.

Ptáci jsou ve skutečnosti moderní opeření dinosauři, kteří se vyvinuli během pozdní jury z theropodů (masožraví dinosauři, kteří chodili po dvou končetinách) a na rozdíl od ostatních druhů přežili vymírání na konci křídy.

Studium ptáků a fosilií nám tak dnes umožňuje dozvědět se více o vyhynulých dinosaurech a měnit mylné, ale zažité poznatky o nich.

Proč ovládli Zemi

Na přelomu triasu a jury (před 201 miliony let) došlo k masivnímu vymírání živočichů. Příčinou byl zřejmě pohyb litosférických desek, který kromě rozpadu kontinentu Pangey spustil i extrémní vulkanickou činnost.

Ta vedla ke změnám klimatu, zejména k oteplení a zvýšení vlhkosti. Vládci na Zemi se tak stali dinosauři, kterým tyto změny nevadily. Právě naopak, v období jury se vyvinuli ti největší dinosauří giganti, jejichž velikost nás fascinuje dodnes. Proč k tomu došlo?

Největší z největších

Ani vědci nejsou v názoru na tuto skutečnost jednotní. Někteří za tím jednoduše vidí dostatek rostlinné stravy, která mohla díky příznivému klimatu v období jury snadněji růst.

Obří dinosauři navíc rostliny nežvýkali, neměli totiž stoličky, takže se mohli rychle nasytit.

Pokud byli navíc gigantotermní (udržovali si stálou teplotu díky svým rozměrům), tak i když měli teplé tělo, nepotřebovali tolik energie na jeho zahřátí, a mohli ji proto využít pro růst.

Ten byl zřejmě i důležitým obranným prvkem proti velkým predátorům, jakým byl v té době notoricky známý Tyrannosaurus rex. Jistého však není nic.

Kteří dinosauři byli na základě zkoumání nalezených fosilií jmenováni šampiony co do velikosti?

NEJDELŠÍ DINOSAURUS

Patagotitan mayorum

Délka: asi 37,2 metru

Váha: 69 tun

Kdy žil: svrchní křída (před 100 až 95 miliony let)

V roce 2014 byly v argentinské Patagonii objeveny fosilie (6 neúplných koster) nejdelšího dosud známého dinosaura, který byl v roce 2017 pojmenován Patagotitan mayorum. S délkou přes 37 metrů předčil do té doby nejdelšího Argentinosaura.

V roce 2016 byla replika kostry Patagotitana slavnostně odhalena v přírodovědeckém muzeu v New Yorku. Se stehenní kostí dlouhou 2,4 metru patří k největším sauropodům, býložravým dinosaurům s dlouhým krkem i ocasem a malou hlavou, kteří chodili po čtyřech.

Tento dinosaurus měřil neuvěřitelných 37 metrů.
Tento dinosaurus měřil neuvěřitelných 37 metrů.

NEJTĚŽŠÍ DINOSAURUS

Argentinosaurus huinculensis

Váha: 73 (až 96) tun

Délka: asi 36,6 metru

Kdy žil: svrchní křída (před 97–93,5 milionu let)

Fosilie tohoto sauropoda byly nalezeny v roce 1987 v Argentině, což se promítlo do jeho jména. Ačkoliv se dochovaly jen některé kosti, dosahují fenomenálních rozměrů. Pažní dost měřila 181 cm, holenní 155 cm a některé obratle měly délku až 150 cm.

Na základě toho vědci odhadli váhu Argentinosaura na úctyhodných 73 tun, některé odhady jdou až na 96 tun. To z něj činí nejtěžšího známého dinosaura.

Podle některých měli tito dinosauři až 96 tun.
Podle některých měli tito dinosauři až 96 tun.

NEJVYŠŠÍ DINOSAURUS

Sauroposeidon proteles

Výška: 16–18 metrů

Váha: asi 50 tun

Délka: 28–32 metrů

Kdy žil: spodní křída (před 118–110 miliony let)

Když byly v roce 1994 nalezeny v americké Oklahomě krční obratle tohoto dinosaura, vzbudily senzaci, protože byly dlouhé až 1,4 metru.

Tento obří sauropod byl asi o třetinu vyšší než populární Brachiosaurus, který žil o 40 milionů let dříve, a dosahoval tak výšky šestipatrové budovy. Pro vědce je záhadou, jak fungoval jeho krevní oběh.

V dospělosti neměl díky své výšce přirozeného nepřítele a pro potravu snadno dosáhl do korun stromů. S jejím trávením se snadno vypořádal díky dvěma slepým střevům.

Nalezené obratle byly dlouhé až 1,4 metru.
Nalezené obratle byly dlouhé až 1,4 metru.

NEJVĚTŠÍ MASOŽRAVEC

Spinosaurus aegyptiacus

Délka: 14–18 metrů

Váha: 10 tun

Kdy žil: přelom spodní a svrchní křídy (před 112–97 miliony let)

Tento „Trnitý ještěr“ byl největším teropodem (masožravým dinosaurem), který obýval území dnešní severní Afriky. Nejnovější výzkumy předpokládají, že žil převážně ve vodě a po souši se pohyboval po všech čtyřech.

Jeho fosilie byly nalezeny v roce 1912 v Egyptě, odtud pojmenování, ovšem v roce 1944 byly ztraceny při bombardování mnichovského muzea. Na silných předních končetinách měl drápy připomínající háky, které snadno pronikly masem kořisti.

Tento dinosaurus žil převážně převážně ve vodě, na souši se pohyboval po čtyřech.
Tento dinosaurus žil převážně převážně ve vodě, na souši se pohyboval po čtyřech.

NEJVĚTŠÍ PTAKOJEŠTĚR

Quetzalcoatlus northropi

Rozpětí křídel: až 12 metrů

Výška: 5–6 metrů (jako žirafa)

Váha: 200–250 kg

Kdy žil: svrchní křída (před 70–66 miliony let)

V současnosti je považován za největšího létajícího tvora všech dob. Rozpětí jeho křídel bylo 3x větší, než je tomu u největšího ptáka současnosti, kondora andského. Měl 2–3 metry dlouhý krk a jeho hlava včetně zobáku měřila přes 2,5 metru.

Jeho hmotnost zřejmě dosáhla maxima, které mu ještě umožňovalo létat. Byl schopen přeletu mezi kontinenty, během kterého se pravděpodobně živil rybolovem.

Ptakoještěr byl schopen přeletět mezi kontinenty.
Ptakoještěr byl schopen přeletět mezi kontinenty.

VLÁDCE MOŘÍ

Shonisaurus sikkanniensis

Délka: 23 metrů

Váha: 30 tun

Kdy žil: svrchní trias (před 221,5–212 miliony let)

Shonisaurus je největším dosud objeveným druhem ichtyosaura neboli ryboještěra. Typický pro ně byl hydrodynamický tvar těla podobný dnešním delfínům, který jim umožňoval plavat rychlostí až 40 km/h.

V roce 2018 byla na pláži v Lilstocku v anglickém hrabství Somerset objevena čelistní kost neznámého ichtyosaura.

Podle odhadů mohl být tento tvor ještě o 25 % větší než Shonisaurus a dosahovat délky 27–30 metrů, se kterou by mohl délkou konkurovat největšímu zvířeti současnosti, plejtváku obrovskému (Balaenoptera musculus) s délkou 30,5–33,6 metru a váhou 190 tun.

Jeho hydrodynamický tvar těla mu umožnil plavat rychlostí až 40 km/h.
Jeho hydrodynamický tvar těla mu umožnil plavat rychlostí až 40 km/h.

DALŠÍ DINOSAUŘÍ NEJ:

Nejznámější: Tyrannosaurus rex, jeden z nejnebezpečnějších predátorů druhohor, měřil až 13 metrů na délku, asi 5 metrů na výšku a vážil až 10 tun.

Nejhloupější: Stegosaurus měl při délce 9 metrů a váze téměř 5 tun mozek velký jen jako lidská pěst.

Nejchytřejší: Troodon, malý a jen 35 kilogramů vážící teropod, byl zřejmě nejchytřejším nelétajícím dinosaurem. Největší mozek měl sice T-rex, ale jen díky své velikosti. Chytří byli i raptoři, kteří útočili ve smečkách.

Nejrychlejší: Ornithomimosauria neboli pštrosí dinosauři dokázali běžet rychlostí až 70 km/h.

Nejdelší ocas: Diplodocus dosahoval délky kolem 30 metrů, z čehož 15 metrů padlo jen na jeho ocas, dalších 6 metrů pak měřil jeho krk.

Nejmenší: Z nelétajících dinosaurů byl nejmenším zřejmě Microraptor zhaoianus s váhou pouhých 434 gramů a délkou těla asi 70 cm.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina