Domů     Jací jsou největší zvířecí cestovatelé?
Jací jsou největší zvířecí cestovatelé?
26.3.2019

Migraci můžeme pozorovat u všech velkých zvířecích skupin, ať už ve vzduchu, na souši nebo ve vodě. Hlavním důvodem je únik před zimou nebo hladem. Často jde také o nalezení vhodného místa pro reprodukci, výchovu mláďat nebo útěk před predátory. Kteří živočichové patří mezi rekordmany v přesunu z jednoho místa na druhé?

Ptáci:

Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea)

Rozpětí křídel: 80 cm

Rychlost během migrace: 30 km/h

Rybák patří v migraci mezi absolutní rekordmany. Průměrná vzdálenost jeho letu dosahuje délky až 64 000 km, a to přes celou zeměkouli, z Arktidy do Antarktidy. Překvapením je nejen obrovská vzdálenost, ale i způsob letu.

Při návratu rybáci kličkují a odchylují se od ideálního směru. Proč? Využívají tak vzdušných proudů ve svůj prospěch a vyhýbají se tak protivětru.

Rybák patří mezi rekordmani migrace.
Rybák patří mezi rekordmani migrace.

Vlaštovka obecná (Hirundo rustica)

Rozpětí křídel: 33 cm

Rychlost během migrace: 50 km/h

Vlaštovka se vyskytuje na všech kontinentech kromě Antarktidy. Aristoteles připisoval nepřítomnost vlaštovek v zimě jejich hibernaci, ve středověku si lidé mysleli, že se ukrývají pod hladinou jezer. Skutečnost je taková, že evropské vlaštovky tráví zimu v Africe.

Káně bělohrdlá (Buteo swainsoni)

Rozpětí křídel: 118 cm

Rychlost během migrace: 40 km/h

Velká hejna káňat využívají teplé proudy, a to na vzdálenosti až 13 000 km mezi Severní Amerikou a argentinskými pampami, s občasnými krátkými mezipřistáními ve Střední Americe.

Káně létá až 13 000 kilometrů.
Káně létá až 13 000 kilometrů.

Jeřáb bílý (Grus leucogeranus)

Rozpětí křídel: 2 m

Rychlost během migrace: 55 km/h

Jeřáb bílý je závislý na mokřadech více než jiní jeřábi, proto tento druh ztratil většinu zimních stanovišť v Číně a západní Asii. Populace ze Sibiře zimuje v Íránu a poté se vrací zpět.

Dlouho byl považován za vysoce ohrožený druh, v současnost se jejich stavy pohybují kolem 3000 4000 jedinců.

Husa indická (Anser indicus)

Rozpětí křídel: 1,5 m

Rychlost během migrace: 64 km/h

Jedná se o nejvýše létajícího ptáka na světě. Při každoročních cestách překonává Himálaj, při přeletu dosahuje nadmořské výšky 9000 metrů nad mořem. K tomu jim dopomáhá speciální struktura plic a svalů.

Husy létají v obrovských nadmořských výškách.
Husy létají v obrovských nadmořských výškách.

Savci:

Netopýr šedý (Lasiurus cinereus)

Rozpětí křídel: 38 cm

Rychlost během migrace: 32 km/h

Pouhá 3 % druhů netopýrů migrují. Je to zejména kvůli hledání teplejšího podnebí, kde se nachází zdroje potravy. I když se nejedná o ohrožený druh, vysokou úmrtnost během migrace mají na svědomí větrné elektrárny.

Sajga tatarská (Saiga tatarica)

Velikost: 1,3 m

Rychlost během migrace: 4 km/h

Sajga je antilopa původem z euroasijských stepí, momentálně patří mezi ohrožené druhy.  Jejím typickým znakem je zvláštně tvarovaný čenich, který v létě používá k filtrování prachu a v zimě k oteplování mrazivého vzduchu.

Jeho čumák se používá k filtrování prachu.
Jeho čumák se používá k filtrování prachu.

Pakůň žíhaný (Connochaetes taurinus)

Velikost: 2 m

Rychlost během migrace: 1 km/h

Spouštěčem migrace pakoní je hlavně žízeň. V Africe totiž výkyvy počasí ohrožují miliony zvířat nejen nedostatkem vody, ale i nedostatkem trávy.

Poslední velká migrace pakoňů čítající přes milion jedinců proběhla z tanzanského Národního parku Serengeti do Keni přes řeku Maru.

Plejtvákovec šedý (Eschrichtius robustus)

Velikost: 14 m

Rychlost během migrace: 4 km/h

Plejtvákovec pluje každý rok 18 000 km z Arktidy do Tichého oceánu, kde se rozmnožuje na východě u pobřeží Kalifornie a na západě u korejských břehů. Cesta trvá kytovcům kolem tří měsíců.

Oči velryb vidí jasně na hladině, ale i pod ní, čímž jim umožňují sledovat břeh.

Plejtváci cestují kolem třech měsíců.
Plejtváci cestují kolem třech měsíců.

Ryby:

Tuňák obecný pacifický (Thunnus orientalis)

Velikost: 2,5 m

Rychlost během migrace: 6 km/h

Všichni tuňáci v severním Tichém oceánu pocházejí z Japonska a směřují směrem na východ, aby žili ve vodách v Kalifornii a Mexika.

Jako dospělí se vracejí zpátky na místo rozmnožování.Bohatě prokrvené svaly dělají z tuňáka v podstatě teplokrevného živočicha, který je schopen cestovat ve vodách s různou teplotou.

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Velikost: 6,4 m

Rychlost během migrace: 5 km/h

Patří mezi nejnebezpečnější žraloky. Nové studie ale také potvrdily, že je schopen dlouhých migrací. Při cestách se pohybuje pomalu a potápí se do hloubek až 900 metrů. Jeden žralok dokáže urazit zhruba 20 000 km za méně než 9 měsíců.

Důvodem jeho cestování je pravděpodobně potrava nebo páření. Žraloci cítí magnetické pole Země prostřednictvím Lorenziniho ampule, která je součástí jejich senzorického systému. Tento orgán pomáhá žralokům orientovat se v prostoru.

Při migraci se žralok potápí až do 900 metrů hluboko.
Při migraci se žralok potápí až do 900 metrů hluboko.

Úhoř říční (Anguilla anguilla)

Velikost: 1 m

Rychlost během migrace: 5 km/h

Typickým znakem úhoře je jeho protáhlé, válcovité tělo, které připomíná spíše hada než rybu. Úhoři říční migrují až 7000 km do Sargasového moře po dobu 1,5 roku, během níž nepřijímají žádnou potravu.

Zde nakladou statisíce jiker, přičemž dospělí úhoři hynou a plůdky jsou za pomoci Golfského proudu unášeny k Evropě. Tato cesta trvá 3–4 roky.

V brakických vodách (voda, která má nižší koncentraci soli než mořská) se z nich stávají samci, ve sladkých vodách téměř výlučně samice.

Mikroorganismy:

Klanonožci (Copepoda)

Velikost: 5 mm

Rychlost během migrace: 0,13 km/h

Nejmasivnější migrace na Zemi se objevuje v noci na moři v podobě miliardy tun drobného zooplanktonu, včetně klanonožců, kteří plavou k povrchu, aby se nakrmili. Zooplankton požírá mikroskopické rostliny zvané fytoplankton, sám je však potravou pro ryby.

Klanonožci jsou součástí zooplanktonu.
Klanonožci jsou součástí zooplanktonu.

Korýši:

Červení krabi (Gecarcoidea natalis)

Velikost: 10 cm

Rychlost během migrace: 0,08 km/h

Migrace krabů na Vánočním ostrově bývá označována za jeden ze zázraků přírody. Více než 65 milionů krabů putuje na několikametrovou pouť z pralesa na pláž, aby položili vejce do moře. Migrace trvá dva týdny a začíná s příchodem monzunových dešťů.

Po spáření se samci vracejí do vnitrozemí, zatímco samičky 14 dní opatrují oplozená vajíčka.

Plazi: 

Kareta obecná (Caretta caretta)

Velikost: 1 m

Rychlost během migrace: 0,75 km/h

Všechny želvy jsou dálkovými plavci, ale nejdále se dostane kareta, která opouští pobřeží Brazílie, aby nakladla vejce na východě Atlantského oceánu.

Vědci se domnívají, že se želvy orientují podle magnetického pole, oceánských proudů, složení vody, a dokonce i vlastní paměti. Nově vylíhlé karety se orientují podle reflexního světla, které se odráží na moři.

Karety se orientují podle reflexního světla.
Karety se orientují podle reflexního světla.

Obojživelníci:

Rosnička bradavčitá (Phrynohyas venulosa)

Velikost: 7,5 cm

Rychlost během migrace: 0,002 km/h

Tato tropická žába žije většinu života v korunách stromů. S prvním lijákem ale sestupuje na zem, aby nakladla vajíčka do trychtýřů rostlin, které jsou naplněné vodou. Žáby pak pulce krmí neoplodněnými vajíčky. Během několik dní se vrátí na opět stromy.

Hmyz:

Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus)

Velikost: 10 cm

Rychlost během migrace: 19 km/h

Celou trasu dlouhou okolo 6500 km neurazí žádný monarcha. Migrace se totiž postupně účastní více generací. Spekulovalo se, že se tito motýli řídí geomagnetickým polem země, vědecké studie ale tento mýtus vyvrátily.

Krásná podívaná nastává ve chvíli, kdy se tisíce motýlů usadí na stromy, které pak vypadají jako rozkvetlé. Tykadla monarchů jsou životně důležitá pro navigaci, snímání světla a nastavení biologických hodin motýla, takže Slunce používá jako svůj kompas.

Při migraci se vystřídá několik generací motýlů.
Při migraci se vystřídá několik generací motýlů.

Vážka Anax junius (Anax junius)

Velikost: 10 cm

Rychlost během migrace: 35 km/h

Podle ekologů vážky cestují pouze každý 3. den, dva dny odpočívají a sledují počasí. Aby mohly migrovat, musí vyčkat na správný jižní vítr, který obvykle fouká za prvních chladných nocí. Další generace pak podniká zpáteční cestu.

Některé druhy hmyzu mohou vidět i za tmy díky polarizovanému světlu, kdy částice ve vzduchu rozptylují světlo.

Foto: National Geographic, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
reklama
zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,