Jako všechny organismy, i bakterie se vyvíjejí. Antibiotika, která byla ještě v minulé dekádě zárukou úspěšné léčby, pozbývají postupně na účinnosti. Zdravotníci varují, že je například čím dál obtížnější léčit pohlavně přenosnou nemoc – kapavku.
Moderní medicína dokázala rychle reagovat na velké množství bakteriálních onemocnění, dala vzniknout řadě antibiotik. Jenomže reakce bakterií na sebe nenechala dlouho čekat. Ukázalo se, že se stávají záhy na podávané medikamenty resistentními.
Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že se blíží éra neléčitelných infekcí. Kapavka, kterou způsobuje bakterie Neisseria gonorrhoeae, je jednou z nich.
Tímto infekčním onemocněním je ročně infikováno na 78 milionů lidí. Mnoho případů probíhá bezpříznakově, bakterie však dokážou vyvolat bolesti genitálií, konečníku i hrdla. Neléčená kapavka může vést k neplodnosti a infekce může zasáhnout rovněž mozek a srdce.
Odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) nedoporučují nadále k léčbě používat skupinu antibiotik zvanou chinolony. Ty jsou totiž stále méně a méně efektivní. Zároveň vůbec poprvé předložili lékaři postup, co dělat, pokud standardní léky nezabírají.
„Od roku 2003 doporučovala WHO k léčbě právě chinolony, jako například antibiotikum Ciprofloxacin,“ popisuje situaci Teodora Wiová z Odboru reprodukčního zdraví a výzkumu WHO se sídlem v Ženevě.
Světem se však nyní šíří resistentní kmen bakterií, který činí chinolony neúčinnými.
Mnoho vyspělých zemí už od chinolonů upustilo. Varování WHO se tak týká především chudších rozvojových států. „Je kontraproduktivní, aby například africké státy investovaly do antibiotik, na která už jsou bakterie resistentní,“ říká Wiová.
Novou obrannou linií se stává skupina antibiotik zvaná cefalosporiny. Nejčastěji se pak podává injekčně lék Ceftriaxon. Jenže ze 46 zemí přišla zpráva, že bakterie způsobující kapavku začínají mít na účinnou látku ceftriaxon již sníženou citlivost.
V deseti zemích se pak zdravotníci dokonce setkali s pacienty, u nichž nebyla účinná žádná z běžných antibiotik.
„Hrozí, že ztratíme poslední třídu antibiotik efektivních k léčbě kapavky,“ vyjádřila obavy Vanessa Allenová, vedoucí lékařské mikrobiologie ve společnosti Public Health Ontario v Torontu.
WHO doporučuje k léčbě kapavky užívat kombinace několika léků, a to včetně starších antibiotik (Gentamicin, Spectinomycin). Bakterie Neisseria gonorrhoeae je však známá tím, že si resistenci vytvoří velmi rychle. „Na vývoji nových léků se již pracuje. K dispozici by mohly být do pěti let,“ předpokládá Wiová.