Domů     5000 hodin zábavy aneb Legendární Studio Kamarád
5000 hodin zábavy aneb Legendární Studio Kamarád
11.3.2019

Je víkendové brzké ráno a zatímco dospělým se z postele nechce, děti se potichu plíží do obýváku k televizi. Začíná totiž Studio Kamarád, pořad, který baví celé generace dětí už 36 let. Proč máme dětské pásmo tak rádi a jak se za dobu své existence změnilo?

Na dětské pořady většina z nás vzpomíná s nostalgií. A na patrně nejoblíbenější z nich se stále můžete v televizi podívat, ačkoli už jste školní aktovku dávno odložili někam do temného kouta.

Studio Kamarád (1981) se totiž stále vysílá a od dob svého vzniku se vlastně až tolik nezměnilo. Jak to vlastně všechno začalo?

Bez dramaturga Jiřího Chalupy by nebyl ani Jů, ani Hele. O pořadu rozhoduje v 80. letech.
Bez dramaturga Jiřího Chalupy by nebyl ani Jů, ani Hele. O pořadu rozhoduje v 80. letech.

Na dětských divácích záleží

V 80. letech se dramaturg Československé televize Jiří Chalupa (*1946) rozhodne, že je zapotřebí vytvořit pořad, který by bavil dětské diváky, a proto osloví výtvarníka Stanislava Holého (1943–1948).

Ten pro něj vytvoří fascinující pestrobarevný svět plný roztodivných postaviček. Studio Kamarád, vůbec první dětské televizní pásmo u nás, je na světě. Vysílá se každou neděli, a to od půl osmé ráno. Pořad trvá zhruba dvě hodiny.

Kamarádi, máme vás rádi

V pořadu se objevují dvě loutky, panďuláci Jů a Hele, kteří se navzájem zdvořile oslovují ve středním rodě, aby se s nimi mohli identifikovat chlapečci i holčičky.

Autoři pořadu později přiznávají, že se při jejich tvorbě inspirovali zejména zahraničními dětskými pořady Sezamová ulice (1969) a Muppet Show (1976).

Hlavním postavám neustále dělá ze života peklo záškodník Muf, který si nepotrpí na slušné vychování, a tak se dvěma milým postavičkám, které prosluly zejména hláškou „Kamarádi, máme vás rádi“, neustále posmívá a dělá jim všelijaké naschvály.

Své hlasy propůjčili dvěma plyšovým přátelům známí herci. Hlas Jů patří odjakživa Jiřímu Lábusovi (*1950), zatímco Hele promlouvá nejprve hlasem Milana Něděly (1934–1997), který však ze zdravotních důvodů skončí. Poté jeho roli přebere Ota Jirák (*1949).

Zlotřilému Mufovi zase propůjčila život Zuzana Skalníková (*1949). Každou z loutek poté ovládají dva loutkoherci, protože obzvláště složitější pohyby jsou v případě takto velkých postaviček velice náročné.

Přestože jsou postavičky za dobu své existence několikrát staženy z obrazovek, diváci si je pokaždé vyžádají znovu.

Vše není jen o dvojici Jů a Hele. Výraznou postavou pořadu je i bavič Hary Šoumen.
Vše není jen o dvojici Jů a Hele. Výraznou postavou pořadu je i bavič Hary Šoumen.

36 let zábavy

Pořad, kterým zpočátku provázejí moderátoři Jiří Chalupa (*1946) a Lenka Vavrinčíková (*1968), sestává z komických výstupů loutek, rozhovorů, krátkých pohádek na pokračování, vzdělávacích pořadů či delších filmových pohádek, kterými celé pásmo zpravidla končí.

Po roce 1991 však v jeho podobě nastává malá změna. V rámci porevolučních snah o přiblížení se Západu je změněn název pořadu a za dlouhá léta se jich vystřídá několik.

České děti se tak postupně mohou dívat na pořady s názvem Studio Rosa, Jůhele neděle, Ži – Ra – Fa, Kouzelná půda, Edův pohádkový balík či Hřiště 7.

V roce 2011 se k 30. výročí dramaturgové vrátili k původnímu názvu Studio Kamarád, pod kterým pořad sledují děti dodnes.

Dlouhá řada moderátorů

Kromě Jiřího Chalupy a jeho kolegyně Lenky se na moderování Studia Kamarád postupně podílelo velké množství moderátorek a moderátorů. Byli to třeba Štěpánka Haničincová (1931–1999) nebo Jan Rosák (*1947) a Martha Issová (*1981).

Zapomenout ale nesmíme ani na moderátory, které nejspíš znáte také z dalších dětských pořadů, jako například Michala Nesvadbu (*1957), Magdu Reifovou (*1963), Libuši Havelkovou (1924–1917), Dádu Patrasovou (*1983) nebo Boba Klepla (*1958).

Na přelomu tisíciletí se zde objeví také tehdy začínající moderátor Libor Bouček (*1980).

Ve studiu se objevuje i nejznámější dětská hvězda Dáda Patrasová.
Ve studiu se objevuje i nejznámější dětská hvězda Dáda Patrasová.

Líheň známých tváří

Po samém zrodu pořadu se ve Studiu Kamarád objevuje pořad Malý televizní kabaret (1977), který představuje výrazný průlom v oblasti dětské televizní tvorby. Je vůbec prvním varieté, jež pro děti televize připravuje.

Sestává především z písniček a krátkých humorných scének, které se dotýkají témat blízkých všem dětem. Za zmínku určitě stojí také fakt, že právě zde se zrodí mnohé hvězdy, jež se později proslaví ať už na poli televizní, či filmové tvorby.

Objevovat se zde začne například Jitka Molavcová (*1950), Pavel Zedníček (*1949), Štěpánka Haničincová nebo Josef Dvořák (*1942).

Časy se mění a děti s nimi

Za celou dobu své existence se pořad pochopitelně mnohokrát promění, a to především po obsahové stránce.

Zatímco dříve se postavičky i moderátoři stavějí zcela výhradně na stranu dětí a dospělé u televizních obrazovek kolikrát neváhají otevřeně kritizovat, což někteří rodiče nesou s nelibostí, dnes tato rebelie chybí.

A ačkoli je vizuální podoba pořadu se všemi jeho pestrobarevnými květinami zachována, loutky se učí nové vtipy, které jdou s dobou a dnešní mládež jim má šanci rozumět.

Kvůli vzniku samostatné dětské stanice Déčko je řada složek Studia Kamarád, jako například vzdělávací pořady, upozaděna, protože nově mají ve vysílacím čase vlastní prostor v podobě Zpráviček nebo Michalových barviček.

Místo toho se nyní pásmo soustředí na laskavý humor, kterého je v dnešním světě nedostatek, a na pohádky.

Nezbedný Muf Supermuf tentokrát v roli kuchaře.
Nezbedný Muf Supermuf tentokrát v roli kuchaře.

Oblíbenost stále stoupá

Zatím to nevypadá, že by se Česká televize se Studiem Kamarád chtěla rozloučit. Jedná se totiž o nejsledovanější pořad pro děti, a jak se zdá, diváků stále přibývá. Každé téma se však občas okouká, a tak je třeba vymýšlet neustále nějaké inovace.

A tak se kromě dalších a dalších pohádek postupně objeví také celá řada nových postaviček. Muf dostává dívčí protějšek Fámulu, objevují se tryskomyši Tryský a Tryskáček, pan Pip, motýlka Otylka nebo plyšový muzikant Hary Šoumen.

Jů a Hele tak nyní mají kamarádů opravdu požehnaně! Za 36 let existence Studia Kamarád se odvysílalo 1841 epizod, jež trvaly přes neuvěřitelných 5000 hodin.

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina