Domů     Sibiřský husky: Houževnatý nezmar s krásnýma očima
Sibiřský husky: Houževnatý nezmar s krásnýma očima

Když na počátku 20. století dorazí ze Sibiře na Aljašku, velký dojem neudělají. Zdejší obyvatelé se na relativně drobné psy v sáňových postrojích dívají posměšně a s nedůvěrou. Jsou v této roli zvyklí na velká a statná plemena. Ale „sibiřské krysy“, jak je posměšně překřtí, jim brzy ukážou jejich omyl.

Psi plemene sibiřský husky jsou známí jako vynikající sáňoví psi a věrní přátelé člověka. Proslulí jsou však také modrou barvou svých očí. Vědci se v nedávné studii zaměřili na to, jak ke svému fascinujícímu pohledu přišli.

Rozsah studie byl značný, testy DNA prošlo více než 6 000 psů. Podle jejích výsledků se zdá, že modré oči psů plemene sibiřský husky jsou spojeny se zdvojením na chromozomu 18 u genu ALX4, který hraje důležitou roli při vývoji očí u savců.

Vědci se proto domnívají, že tato genetická změna může být zodpovědná za modrou barvu očí nejen u tohoto psího plemene, ale i u jiných, například u australských ovčáků.

Není modrá jako modrá

Zároveň se však zdá, že tato mutace není jediným faktorem, ovlivňujícím barvu očí. Oči některých psů, u kterých se prokázala, totiž nebyly modré.

Výzkumníci věří, že další studie v této oblasti povedou k dokonalejšímu pochopení mechanismů, způsobující modrou barvu očí u psů. Nejsou přitom vyloučeny další genetické faktory stejně, jako možný vliv životního prostředí.

Autoři „psí“ studie tvrdí, že jejich výzkum je zatím nejrozsáhlejším podobným zkoumáním zvířecí DNA a současně největší studií, zaměřenou na psí genom. Poprvé bylo také využito způsobu získávání vzorků a informací pomocí online průzkumu.

Majitelé psů odebrali zvířatům vzorky slin a předali je k hromadnému testování. Zároveň vyplnili formuláře na internetu a nahráli fotografie svých čtyřnohých přátel.

Štěně sibiřského huskyho s typickýma modrýma očima si užívá hry v přírodě.
Štěně sibiřského huskyho s typickýma modrýma očima si užívá hry v přírodě.

Už od pravěku

Historie plemene sibiřský husky je přitom velmi zajímavá. Pochází ze Sibiře z Čukotského poloostrova. Už v pravěku si ho zde vyšlechtí zdejší obyvatelé – Čukčové, kteří potřebují spolehlivého pomocníka pro život v nehostinných končinách.

Původně slouží především jako tažné zvíře, později je využíván také k lovu. Počátkem 20.století se dostane na americké území. Zde se rychlí a vytrvalí psi brzy stávají hrdiny závodů psích spřežení.

V té době nejvýznamnější tamní chovatel plemene sibiřský husky Leonhard Seppala (1877-1967) se pravidelně účastní podobných soutěží od roku 1909 do poloviny 20.let.

Není neobvyklé, že tito psi mají jedno oko hnědé a druhé modré.
Není neobvyklé, že tito psi mají jedno oko hnědé a druhé modré.

Hrdina Balto

V roce 1925 se tito psi stanou celonárodními hrdiny díky události, kdy zhruba 150 sáňových psů a 20 statečných mužů urazí během necelých 6 dní trasu dlouhou téměř 1100 kilometrů, aby dovezli sérum proti záškrtu do malého aljašského městečka Nome.

Zachrání tak obyvatele celé této oblasti před epidemií, která se zde začíná rozvíjet. Řidiči saní i jejich psi se pak objevují v médiích po celých Spojených státech a dostává se jim zasloužených ovací.

Balto (1919-1933), vedoucí pes sáňového spřežení na konečném úseku do Nome se stává slavnou psí osobností a jeho sochy jsou dnes oblíbenou turistickou atrakcí v newyorském Central Parku a v centru města Anchorage na Aljašce.

V roce 1995 se jeho životní příběh stává předlohou pro natočení animovaného filmu.

Hrdina Balto ve chvíli odpočinku.
Hrdina Balto ve chvíli odpočinku.

Připraveni na těžké podmínky

Během 2.světové války je sibiřský husky využíván zejména k záchranným a pátracím účelům. Dnes je hlavně kamarádem s velkým srdcem, členem rodiny a oblíbeným plemenem pro závody psích spřežení. Své zvláštní jméno získal díky zkomolené přezdívce Eskymáků.

Středně velký, hbitý a zdatný pes dorůstá výšky mezi 53 a 61 centimetry v kohoutku a váží mezi 20 a 27 kilogramy, výška u fen se pohybuje zhruba od 51 do 57 centimetrů a váha dosahuje od 16 do 23 kilogramů.

Jejich srst se skládá ze dvou vrstev, husté podsady a svrchní vrstvy rovných chlupů. Může mít různé barvy, od černé přes černobílou, šedobílou, hnědou a další odstíny až k čistě bílé, nejčastějším zbarvením jsou barevné dvojkombinace.

Neprávem se zapomíná na psa jménem Togo, který byl vedoucím psem ve spřežení, které urazilo nejdelší úsek při cestě do Nome (přes 500 kilometrů). Na fotografii s Leonhardem Seppalou.
Neprávem se zapomíná na psa jménem Togo, který byl vedoucím psem ve spřežení, které urazilo nejdelší úsek při cestě do Nome (přes 500 kilometrů). Na fotografii s Leonhardem Seppalou.

Spousta energie

Huňatý ocas slouží jako zdroj tepla, v chladu se zvířata schoulí do klubka a často si jím přikrývají tvář a čenich, aby se zahřáli. Srst se nachází i na tlapkách mezi polštářky, pomáhá psům vzdorovat zimě a snáze se pohybovat na sněhu.

Barva očí je hnědá nebo modrá, někteří jedinci mají každé oko jiné barvy (hnědá a modrá).

Mohou se u nich projevovat lovecké instinkty, které mají zakódovány z dob, kdy je Čukčové nechávali přes léto volně se pohybovat v okolí vesnic, aby si sami lovem obstarali potravu. Jsou rovněž velmi společenští a mají rádi blízkost lidí.

Jejich povaha je vlídná a přátelská, netrpí však přehnanou podezíravostí ani vůči cizím lidem, proto se příliš nehodí jako hlídací psi. Jsou to ale stvoření plná energie a je jim třeba dopřát dostatek pohybu a výcvik. Dožívají se průměrně 12 až 14 let.

Foto: www.australiandoglover.com, www.youtube.com, www.dogscatspets.org, www.the-scientist.com, www.animalwised.com,
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
věda a technika
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i superzrak
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení. Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % žen […]
Napěchovaný milimetr: Nejdetailnější mapa lidského mozku
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje. I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o tom, […]
Lesk a bída léků na hubnutí: Je vítězství nad obezitou nadosah?
O málokteré nemoci můžeme říct, že se s ní setkáváme denně, a pokud se netýká přímo vás, pak jistě někoho z blízkého okolí. Statistika mluví jasně – každý osmý člověk na světě je obézní, každý třetí trpí nadváhu. Její léčba se po celou historii rovnala boji s větrnými mlýny, v posledních letech se ale karta obrací. Žádnou magickou pilulku […]
Archaeoraptor: Okřídlený archeologický podfuk
V červenci 1997 nachází dělník při práci v břidlicovém lomu v Sia-san-ťia-c‘ na severovýchodě Číny velkou zkamenělinu ozubeného ptáka. Takové nálezy je sice protizákonné prodávat překupníkům, přesto to dělníci dělají. Když se nálezce fosilii pokusí dostat ven, rozpadne se. A když už je na kusy, rozhodne se ji vylepšit, protože čím větší, tím víc peněz. […]
lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Vynález století? Instantní nudle!
Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle. Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!   Jeho jméno je Go Pek-Hok, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz