Domů     Války s kuriózními názvy: Bojovat se dá o uříznuté ucho, uprchlé prase i zaběhnutého psa
Války s kuriózními názvy: Bojovat se dá o uříznuté ucho, uprchlé prase i zaběhnutého psa

„Pašeráku! Trest tě nemine,“ prohlásí roku 1731 španělská pobřežní hlídka, když ve vodách nedaleko kubánské Havany chytí Roberta Jenkinse, kapitána britské obchodní lodi Rebecca. Vymyslí si pro něj opravdu „lahůdkový“ trest: Useknou mu ucho.

Úkolu se ujme sám kapitán španělské pobřežní stráže. Jenkins si naloží ucho do soli nebo rumu a roku 1739 vypovídá o svém příkoří před komisí britské Dolní sněmovny.

1. Boj o Jenkinsovo ucho

Kdy a kde: 1739–1748, vody v Karibiku

Hlavní aktéři: Velká Británie a Španělsko

„Chceme omluvu a odškodnění,“ stěžují si Britové. Tlak veřejnosti donutí premiéra Roberta Walpolea (1676–1745) vyhlásit v říjnu 1739 Španělům válku. Britové chtějí ovládnout jejich kolonie v Karibiku. Nepodaří se jim to.

Po porážce 20. května 1741 v námořní bitvě u Cartageny na severu dnešní Kolumbie navíc padne i vláda ministerského předsedy Walpolea. Konec útočných operací přinese rok 1742, kdy se v Evropě naplno rozhoří válka o rakouské dědictví.

Kapitán Robert Jenkins přijde o ucho, a to se mu pranic nelíbí.
Kapitán Robert Jenkins přijde o ucho, a to se mu pranic nelíbí.

Britská flotila admirála Edwarda Vernona (1684–1757) se vrací domů. Sčítá ztráty: 20 000 mrtvých a raněných. Španělé jich nemají ani polovinu.

Vypořádání zajistí Cášský mír, podepsaný 18. října 1748. Britové se vzdávají svých ambicí v Karibiku a na ucho kapitána Jenkinse si už nikdo nevzpomene.

Zaměstnanec Hudson´s Bay Company Charles Griffin žádá za zastřelené zaběhlé prase odškodné.
Zaměstnanec Hudson´s Bay Company Charles Griffin žádá za zastřelené zaběhlé prase odškodné.

2. Prasečí válka

Kdy a kde: 1859, souostroví San Juan patřící státu Washington, USA

Hlavní aktéři: USA a Velká Británie

15. června 1859 spatří americký farmář Lyman Cutlar na svém pozemku prase. Vepřík se k němu podhrabal ze sousední britské farmy Hudson´s Bay Company, která se nachází už za hranicemi, v Britské Severní Americe (dnešní Kanada).

Zvíře by rádo ochutnalo americké brambory. „Mám toho dost!“ rozčílí se Cutlar. Nejde totiž o první prase, které mu žere úrodu, a tak ho zastřelí…

Už v ten den večer ke Cutlarovým vtrhne Charles Griffin, zaměstnanec Hudson´s Bay Company. „Žádám 100 dolarů jako odškodné za prase,“ zuří. „Dám maximálně deset. To prase přeběhlo hranici a bylo na cizím území,“ opáčí s ledovým klidem Cutlar.

Z hrozby zatčení si nic nedělá. Na farmářovu stranu se staví 9. pěší pluk americké armády. Obsadí ostrov San Juan. Britové posílají pět válečných lodí.

Naštěstí nikdo nevystřelí. Americký prezident James Buchanan (1791–1868) 3. září vydává zákaz jakéhokoli útoku.

Otázka hranic mezi USA a Kanadou se ale řeší až roku 1871 ve Washingtonské smlouvě, v níž je uvedeno, že o sporném území rozhodne jako nezávislý arbitr německý císař Vilém I. (1797–1888). „Sporné území připadá USA,“ vynáší verdikt roku 1872.

Jeden zatoulaný pes dokáže způsobit ohromné problémy.
Jeden zatoulaný pes dokáže způsobit ohromné problémy.

3. Když se zatoulá pes

Kdy a kde: 18. –23. října 1925, řecko-bulharské hranice

Hlavní aktéři: Bulharsko a Řecko

Když 18. října 1825 řecký psovod hlídkuje na řecko-bulharské hranici, jeho čtyřnohý miláček se mu vysmekne a běží směrem k sousedům. Voják utíká za ním. Neuvědomí si, že se ocitl na bulharském území. Bulhaři zaběhnutého psa zastřelí, Řekové palbu opětují.

Velitel řecké hlídky chce zklidnit situaci a vytasí se s bílou vlajkou. Třeskne však rána a i on padne k zemi.

„Je to politováníhodné nedorozumění,“ omlouvají se pak Bulhaři za své jednání. „Vytvoříme společnou vyšetřovací komisi k jeho objasnění,“ navrhnou Řekům. Než se ale stihnou domluvit, v Řecku přebírá moc generál Theodoros Pangalos (1878–1952).

Bulharům posílá dopis, kde žádá tvrdé tresty pro aktéry přestřelky a tučné odškodnění. Podmínky mají splnit do dvou dnů. Z bulharské strany zazní jednoznačné ne. Pangalosovy jednotky proto vtrhnou 22. října 1925 do Bulharska.

Do konfliktu se na žádost Bulharů vloží Společnost národů. Přikáže Řekům zastavit palbu a stáhnout se. Generál Pangalos se nakonec nerad podvolí jejímu příkazu. Na bulharské straně zůstane asi 50 mrtvých, za které Řekové zaplatí odškodné.

Australané mají potíže s pštrosy. Spousty ptáků likvidují úrodu.
Australané mají potíže s pštrosy. Spousty ptáků likvidují úrodu.

4. Vzbouření pštrosi

Kdy a kde: 2. listopadu–10. prosince 1932, Austrálie

Hlavní aktéři: Australští farmáři a pštrosi emu

„Je to bída,“ zoufají si australští farmáři roku 1932. S hrůzou pozorují, jak hejna nelétavých ptáků provádějí nájezdy na jejich políčka. Pštrosi emu se přemnožili a plundrují úrodu. Farmáři se sami snaží vetřelce chytat, ale nemají moc velké štěstí.

„Chtělo by to všechny ty potvory postřílet,“ prohlašují otrávení zemědělci. To není špatný nápad…

Myšlenky postřílet pštrosy se chytí australský ministr obrany George Pearce (1870–1952). „Když za vystřílenou munici zaplatíte naturáliemi, pošlu na pštrosy armádu,“ slíbí farmářům. A opravdu, do boje míří tři vojáci s kulomety.

Pštrosi ale nečekají poslušně v hejnu na to, až se do nich začne střílet. Po první ráně se rozprchnou. Střelba jich skolí jen pár desítek, zbytek uteče. Nepomůže ani auto s kulometem. Kulometčík totiž nedokáže během drncavé jízdy střílet. Zahyne tak jenom 2500 ptáků.

Australská vláda přiznává porážku a rozhodne se jít na to jinak. Vyhlašuje odměnu za každého mrtvého opeřence. Osamocení lovci pak mají mnohem větší štěstí. S přebytkem pštrosů zatočí. Jenom v roce 1934 je evidováno na 57 000 mrtvých ptáků.

Foto: wikipedia.org, ancientpages.com, smithsonianmag.com, Fine Art America,
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz