Dinosauři se vyskytovali ve velkém počtu a rozmanitosti druhů. Do dnešních dnů bylo popsáno na tisíc nejrůznějších dinosaurů s velmi odlišným způsobem života. Dominovali Zemi dlouhých 150 milionů let, dokud před 65 miliony let záhadným způsobem nevyhynuli.
Podle nejvíce přijímané teorie stojí za jejich vymřením pád obřího asteroidu na Zemi. Jak vlastně žili?
Není jisté, zda byli dinosauři teplokrevní. Je možné, že byli spíše gigantotermní, tj. k udržení stálé teploty využívali svoji velikost.
Na základě nalezených kosterních ostatků vědci určili, že samice byly zřejmě robustnější a měly širší pánev kvůli průchodu vajíček, zatímco samci byli útlejší.
Tyranosaurus měl skvělý zrak i čich. Jeho zuby měřily 15–20 cm a síla stisku jeho čelisti je odhadována asi na 35 000–60 000 newtonů, což je 15x více než u lva, 3,5x více než u krokodýla a 77x více než u člověka.
Měli zakrnělé přední končetiny, zřejmě kvůli udržení rovnováhy při zvětšující se lebce (tu vyrovnával ocas). I tak byly jejich paže asi 3,5x silnější než paže dospělého muže.
Jedním z nejznámějších dinosaurů je Tyrannosaurus rex, hvězda filmu Stevena Spielberga Jurský park.
Se 13 metry délky, 6,5 metru výšky a váhou 8 tun je právem považován za jednoho z největších masožravých dinosaurů a zároveň jednoho z největších suchozemských predátorů všech dob.
I když přišel o titul největšího dravého dinosaura, jímž je zřejmě Spinosaurus aegyptiacus, objevený v roce 1915 (délka 18 metrů, váha 9 tun), stále patří k nejmohutnějším a nejnebezpečnějším.
1) Stejně jako ostatní dinosauři, i tyranosauři se líhli z vajíček. Samice snesla najednou 10 až 20 vajec, na kterých seděla a chránila je – aby se nepoškodily nebo neztratily v písku či bahně, víceméně podobně, jak to dělají dnešní želvy. Po měsíci se mláďata vylíhla.
2) Mezi předními odborníky neexistuje obecná shoda, nicméně převládá názor, že se matka o vylíhnutá mláďata starala. Svědčí o tom nálezy jejich fosilií, na kterých nebyly nalezeny žádné zlomeniny, což naznačuje, že mláďata žila v bezpečném prostředí.
3) Předpokládá se, že tyranosauři žili ve skupinách, které tvořily dospělé samice a mladá zvířata. Po dosažení sexuální zralosti ve věku kolem 10 let však mláďata mužského pohlaví musela skupinu opustit.
Samci poté žili osamoceně, nebo vytvořili skupinu sestávající pouze z příslušníků silnějšího pohlaví.
4) Podle vědecké studie z roku 2011 nebyli tyranosauři vrcholovými predátory, ale spíše potravními oportunisty, živícími se jak živou kořistí, tak i zdechlinami.
V mládí zřejmě lovili častěji a jejich kořistí se stávali převážně ceratopsové (například triceratops) a ankylosaurové.
5) Ačkoli byli tyranosauři obávanými dravci, život jejich mláďat nebyl vůbec lehký. Mohla být snadno napadena skupinami jiných predátorů, například ďábelských velociraptorů. Obranu skupiny proto zajišťovali dospělí jedinci.
6) Tyranosauři žili asi 30 let, dospělosti dosahovali ve věku kolem 16 let. Během dospívání rostli neuvěřitelnou rychlostí. Jejich délka vzrostla ze 6 na 13 metrů a váha ze 2 na 8 tun.
7) V době námluv si samci svou pachovou stopou označovali samice, které nebyly v říji. Při páření pak samice zvedaly svůj těžký ocas, aby samci pomohly s oplodněním.
8) Jak tyranosauři stárli, stávali se pomalejšími, a tak se jim při lovu dařilo stále méně. Aby nezemřeli hlady, stali se z nich mrchožrouti a stejně jako supi se až do konce života živili dojídáním zbytků po ostatních dravcích.
9) Dalším z problémů, kterým staří dinosauři čelili, byla ztráta zubů. S jejich vypadáváním se tyranosauři potýkali celý život, ale když jim zub vypadl v mládí, narostl na jeho místě nový.
Ve stáří se tak už ale nedělo, takže i jedinec, který byl jinak zdravý, často zemřel hlady, protože bez zubů nemohl zpracovat potravu.