„Otec a manžel jsou jedinými bytostmi, které jsem milovala a obdivovala celým svým srdcem, a které miluji dodnes,“ stojí si za svým Edda. Otec na dcerku také nedá dopustit. To mu ale nebrání v tom, aby jejího manžela nechal popravit.
Fašistický vůdce Itálie Benito Mussolini (1883–1945) má pět legitimních dětí s manželkou Rachele Guidi (1890–1979):
Edda, Vittorio, Bruno, Romano a Anna Maria se narodí v rozmezí let 1910–1929. Že ještě před nimi má první ženu a s ní syna, se snaží celý život tutlat. Mussoliniův sexuální apetit je pověstný a jeho manželce nezbude, než se s aférkami smířit.
Děti ale svého otce zbožňují a on má rád je. Nejdůvěrnější vztah bude mít s nejstarší dcerou, Eddou (1910–1995).
Hraběnka fašismu
Mussolini trvá na své přítomnosti u narození Eddy – a během porodu omdlí. Krom společných rysů podědí děvče po otci i temperament. Dceruška je samé privilegium.
„Byla jsem první Italkou, která řídila auto a nosila kalhoty,“ vzpomíná Edda. V roce 1930 se vdává za elegantního playboye, hraběte Galeazza Ciano (1903–1944), kterému porodí tři děti.
Hraběnka fašismu se stává hraběnkou skutečnou. Její muž získá křeslo ve vládě jejího otce.
„Ministr zahraničí se opičí v postoji, řeči a způsobech po svém tchánovi,“ všimne si i časopis Time v létě 1939, z jehož obálky se culí „Paní Osy“, Edda.
Jaký holocaust?
Hezká, energetická žena se stane spojkou na ose Řím–Berlín. „Edda milovala fašismus, milovala nacizmus a milovala Hitlera,“ píše žurnalista Jay Nordlinger. Jak se po válce sama hájí, o holocaustu prý neměla tušení.
Zpracována propagandou sice uvěří, že židé jsou nebezpeční, „že nemají hrdost, ani smysl pro humor. Třásla jsem se ale hrůzou, když jsem se dozvěděla, co jim Němci provedli.
Můj otec by se proti tomu ohradil vší silou, pokud by o tom věděl,“ píše ve svých pamětech.
Zrádný zeťák
Válka se nevyvíjí dobře. Se Spojenci v zádech Ciano na fašistickém koncilu odhlasuje obnovení království a sesazení svého tchána. A to je osudová chyba.
Mussolini, nyní jako hlava loutkového státu, Italské sociální republiky, nechá Ciana a další „zrádce“ 11. ledna 1944 uvázat k židli a potupně zastřelit zezadu. Ani žadonění Eddy nic nezmůže. „Už nejsi můj otec. Zříkám se jména Mussolini,“ píše dcera domů ze švýcarského azylu.
Z Playboye do parlamentu
Po válce ji nenávidí jak antifašisti, protože je dcerou Mussoliniho, tak fašisti, protože byla ženou „zrádce“. Na svého otce už ale zase nedá dopustit.
Dnes hájí neofašistické dědictví svého děda jiná žena rodu, Alessandra Mussolini (*1962) – dcera Romana a jeho první ženy Marie Scicolone, neteře Sofie Lorenové (*1934).
S energií dědečka Benita a sex appealem tetičky Sofie se Alessandra živí jako herečka, zpěvačka a modelka. Než to dotáhne až do politiky, objeví se i na obálce Playboye. Nyní je členkou evropského a obou komor italského parlamentu.