Pokuste se vzpomenout, jaké to je, když se snažíte na něco si vzpomenout. Právě proces vzpomínání byl cílem jedné z nových vědeckých studií. A výsledkem je zajímavý objev – ve chvílích, kdy si náš mozek snaží vybavit vzpomínky, přemítá si je pozpátku.
Autory výzkumu jsou vědci z birminghamské university, z centra výzkumu lidského mozku.
Ti se pomocí speciálních dekódovacích postupů snažili pochopit, jak lidský mozek při vzpomínání si funguje a jak je možné, že si dokážeme vybavit a soustředit se na naše vzpomínky.
Během studie byli její účastníci podrobeni testu, během kterého spojovali obrázky ze slovy, které je v souvislosti s nimi napadaly. Poté se proces obrátil, a účastníci se podle slov pokoušeli co nejdetailněji popsat obrázky, které předtím viděli.
Jaký je výsledek? Pokud se člověk setká s nějakou věcí, prvním co vnímá je její tvar, barva a materiál, až poté se soustředí na význam té věci. Pokud se však mozek snaží věc si vybavit, postupuje přesně naopak.
“Pokud naše vzpomínání takto opravdu funguje, má to vliv například na to, jak se naše vzpomínky mění, pokud si je vybavujeme vícekrát,” vysvětlil autor studie Juan Linde Domingo.
S každým dalším obnovením vzpomínky se tato díky tomu stává abstraktnějším. „Naše vzpomínky tak nejsou přímou rekonstrukcí minulosti, jsou ovlivněny naším myšlením,” dodal Domingo.