Pokud si člověk potřebuje v současné době půjčit peníze, nabízí se mu hned několik alternativ. Tradičně je možné volit půjčky u různých bankovních domů. Ty jsou časem prověřené a kvalitní, nicméně banky nepůjčí úplně každému.
Poněkud benevolentnější z hlediska přísnosti podmínek poskytování jsou úvěry nebankovní. Zcela specifické jsou takzvané peer to peer půjčky.
Že jste o takovýchto specifických úvěrech doposud neslyšeli? Pak jste na správné adrese. My se jimi totiž budeme podrobně v následujících řádcích zabývat.
Co jsou peer to peer půjčky?
Definovat peer to peer půjčky není nijak složité. Anglické označení peer to peer znamená v doslovném překladu rovný s rovným.
Mnohdy bývají tyto úvěry označovány zkratkou P2P, což fakticky znamená již ono zmiňované anglické peer to peer. Systém fungování není nijak náročný. Lidé zkrátka půjčují přímo lidem.
Na celou situaci dohlíží nějaká společnost, pod jejímiž křídly realizace půjček probíhá. Postavení obou stran by tedy mělo být rovné. Na jedné straně jsou lidé toužící po zhodnocení svých finančních prostředků.
Označit je lze jako investory a fakticky jde o věřitele. Na druhé straně se nachází žadatelé o půjčku. Z těch se následně po uzavření smlouvy stávají dlužníci. Věřitelé chtějí vydělat peníze a dlužníci naopak potřebují aktuálně změnit svou finanční situaci.
Proč zrovna P2P půjčky?
Odpovědí na tuto otázku bychom mohli najít hned několik stejně jako předností P2P půjčování. Podíváme-li se na situaci z pohledu dlužníka, pak právě on má šanci dostat se k půjčce zatížené minimálním úročením.
Získat tedy může velmi výhodnou půjčku, na kterou v bance ani jiné nebankovní společnosti nenarazí. Celý proces navíc probíhá velmi rychle a efektivně. Věřitel si s dlužníkem domluví podmínky dle aktuální situace.
Věřitel, tedy investor, dokáže nabídnout pro dlužníka výhodné podmínky, nicméně sám se může obohatit mnohem více, než kdyby poslal peníze na termínovaný vklad nebo je nějak jinak ne zrovna výhodně investoval.
Hlídejte si nejen úroky
U P2P půjček je zapotřebí být také velmi obezřetný. Věřitel si musí vybírat takové žadatele, kteří prokážou dostatečnou bonitu. Tu si jednak ověří prostřednictvím potvrzení o příjmu konkrétního žadatele. Ten musí udávat přesné informace založené na realitě.
Ani u P2P půjček se nelze setkat s tím, že vy smlouva mezi oběma stranami musela být za každé situace podepsána. Pohlídat je třeba jak úrokovou sazbu, tak i ostatní poplatky, jež mohou být půjčkou spjaté.
Zahrnuté mohou a nemusejí být v RPSN. Jinak ale peer to peer půjčky představují poměrně bezpečný způsob realizace úvěru, a to z obou stran.
Rozhodně jsou bezpečnější než kdejaká půjčka 3000 Kč ihned na účet nebo jiný expresní nebankovní úvěr.