Sonda Cassini, která je již v křemíkovém nebi, potvrdila, že Saturnův měsíc Enceladus by za jistých podmínek mohl být vhodný pro vznik primitivních forem života.
Na jeho jinak ledovém povrchu se totiž nacházejí gejzíry chrlící vodu v kapalném skupenství. Sonda vyslala k Zemi snímky, které existenci gejzírů v oblasti jižního pólu Enceladu potvrzují.
Již dříve se někteří vědci domnívali, že Enceladus je jedním z mála míst v naší sluneční soustavě, kde by se život mohl vyskytovat.
Samozřejmě, že by se asi nejednalo o mnohobuněčné organismy, ale spíše o mikroby, jež se na místní (z pozemského pohledu tvrdé) podmínky dokázali adaptovat.
Nicméně, experti z NASA poukazují na to, že jen samotná existence vody v kapalném stavu, nemusí nutně znamenat, že někde v ní budou živé organismy.
„Je to určitě zajímavé, ale to je podle mě tak všechno, co můžeme říct,“ řekl k objevu David Morrison z Astrobiologického institutu NASA. Pro astrobiology je Enceladus každopádně zajímavý už tím, že vzorky ze svého nitra vrhá do prostoru.
Není tedy nutné do něj nijak vrtat.