Vitaminy jsou pro nás důležité, abychom vůbec přežili. My sami si ale tyto látky vyrábět nedokážeme, proto je získáváme z potravy. Které z nich jsou nejdůležitější? Jak ovlivňují fungování našeho těla?
Vitaminy patří mezi organické látky, které se starají o ty nejdůležitější pochody v lidském těle. Ovlivňují především látkovou výměnu a vstřebávání. Existují dva základní typy:
vitaminy rozpustné v tucích, jež můžeme najít v olejích, mléčných výrobcích, vejcích nebo rybách, a vitaminy rozpustné ve vodě. Ty se nacházejí hlavně v ovoci, zelenině, obilovinách a mléčných výrobcích.
Vitamin A (retinol)
Proč je důležitý: Je nezbytný především pro správnou funkci zraku. Ovlivňuje vnímání a rozlišování barev nebo schopnost vidět za šera. Podporuje také růst a správný vývoj buněk sliznic a kostí.
Pozitivně ovlivňuje tvorbu spermií a vajíček a podporuje správný vývoj plodu. Chrání pokožku před UV záření.
Nedostatek: Projeví se nejprve zvýšenou vysychavostí kůže, šeroslepostí nebo poruchami vnímání barev. Předávkování může způsobit i jaterní otravu.
Zdroje: maso, ryby, mléko, vaječný žloutek, játra, mrkev, špenát, meloun, meruňky, zelí, brokolice, kukuřice, papája
Vitamin B1 (thiamin)
Proč je důležitý: Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu a mozek. Působí proti únavě a může zlepšit funkci srdečního svalu. V kombinaci s ostatními vitaminy skupiny B pomáhá při trávicích obtížích.
Navozuje optimismus, pomáhá překonávat stresové situace a posiluje chuť k jídlu.
Nedostatek: Vyskytují se častěji migrény, zvýšená nervozita nebo únava. Dalšími projevy jsou zácpa či nechutenství.
Zdroje: luštěniny, obiloviny, ryby, pivovarské kvasnice, ovesné vločky, lískové oříšky, dýňová semínky, vodní meloun
Vitamin B2 (riboflavin)
Proč je důležitý: Podporuje tvorbu hormonu štítné žlázy, který urychluje metabolismus. Je důležitý pro zdravou pokožku, vlasy a nehty a ovlivňuje také schopnost vidění za šera. Posiluje srdce a pomáhá při vyšší fyzické námaze.
Nedostatek: Praskají koutky rtů, dělají se afty. Vyskytují se také bolesti v krku, pálení očí, ospalost nebo suchá a drsná kůže.
Zdroje: kvasnice, mléko, zelenina, brambory, vepřové a hovězí maso, tvaroh, oříšky
Vitamin B3 (niacin)
Proč je důležitý: Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž se významně podílí na prevenci vzniku srdečních onemocnění. Účastní se rovněž regulace hladiny krevního cukru a podílí se na správném fungování mozku.
Nedostatek: Projevuje se nespavostí, nechutenstvím nebo záněty dutiny ústní.
Zdroje: celozrnná mouka, zelenina nebo houby, tuňák, játra, krůtí maso, arašídy, fazole, hrách
Vitamin B5 (kyselina pantotenová)
Proč je důležitý: Podporuje tvorbu hormonů nadledvin, a tím působí proti stresu. Významně se podílí na regeneraci buněk a tkání, proto je nezbytný při hojení ran. Obnovuje kožní buňky, napomáhá regeneraci vlasů, nehtů a kloubů. Zvyšuje celkovou imunitu organismu.
Nedostatek: Příznakem jeho nedostatku je podrážděnost, únava nebo poruchy spánku.
Zdroje: luštěniny, maso, játra, vejce, kvasnice, arašídy
Vitamin B6 (pyridoxin)
Proč je důležitý: Působí jako prevence proti revmatickému onemocnění kloubů a nervových onemocnění. Napomáhá zmírnit premenstruační syndrom a je nepostradatelný i při prevenci srdečních onemocnění.
Nedostatek: Lidé při jeho nedostatku pociťují neurosvalovou dráždivost, která se pojí s cukáním víček, křečemi. Objevuje se také zapomnětlivost, záněty kůže a dutiny ústní.
Zdroj: játra, vepřové maso, makrely, vejce, droždí, banány, brambory, zelí, špenát, kapusta, zelenina, avokádo, mrkev, ořechy
Vitamin B7 (biotin)
Proč je důležitý: Přispívá k normální činnosti nervové soustavy a k udržení dobrého stavu vlasů, pokožky a sliznic.
Nedostatek: Nízká hladina je vzácná a souvisí s nadměrným příjmem syrových vajec. Může být také důsledkem dědičné metabolické poruchy, kdy si tělo nedokáže biotin recyklovat a znovu jej použít. Hrozí vyrážky v obličeji, vypadáváním vlasů, deprese či halucinace.
Zdroje: maso, obiloviny, ovoce, zelenina a další
Vitamin B9 (kyselina listová)
Proč je důležitý: Podporuje proces krvetvorby, vývojové a neurologické procesy v organismu. Zlepšuje mentální funkce člověka a jeho emoční zdraví. Je důležitý i pro zdravé srdce a cévy.
Nedostatek: Je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy, protože může narušit vývoj plodu. Objevuje se také zvýšená únava, porucha růstu a krvetvorby nebo porucha trávení.
Zdroje: různé druhy listové zeleniny, játra, vnitřnosti, vejce, mléko a celozrnné bílkoviny.
Vitamin B12 (kobalamin)
Proč je důležitý: Významně se podílí při tvorbě červených krvinek, působí preventivně proti anémii a vzniku dalších krevních chorob. Je nezbytný pro fungování nervového systému, kdy zlepšuje paměť a podporuje koncentraci.
Nedostatek: Objevuje se zejména zvýšená únava a spavost. Dále se může projevit hubnutím, zhoršováním paměti a duševní výkonnosti nebo zhoršením svalové koordinace. Nedostatkem trpí hlavně vegetariáni a lidé, kteří pijí nadměrně alkohol
Zdroje: maso, vnitřnosti, ryby, vejce, mléko nebo mléčné produkty.
Vitamin C (kyselina askorbová)
Proč je důležitý: Zodpovídá za správnou funkci všech buněk v lidském organismu. Je nezbytný pro udržení obranyschopnosti těla, působí jako antioxidant.
Podílí se na tvorbě hormonů, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje vstřebávání železa. Působí preventivně proti kornatění tepen nebo proti vzniku některých nádorových, srdečních a cévních onemocnění.
Nedostatek: Projevuje se únavou či oslabením imunity. Výrazný nedostatek pak brání vstřebávání železa a způsobuje chudokrevnost. Dříve způsoboval nedostatek nemoc kurděje.
Zdroje: citrusové plody, šípek, brambory, rajčata, brokolice, jahody, květák, kiwi, brusinky, špenát, maliny, jablka
Vitamin D (cholekalciferol)
Proč je důležitý: Tento vitamin ovlivňuje růst kostí a zubů. Vzniká v kůži, odkud je vlivem UV záření transportován do jater, z nichž putuje do ledvin. Vzniklé látky tímto procesem podporují vstřebávání vápníku a fosforu.
Nedostatek : Chybějící množství se odrazuje na špatné mineralizací kostí.
Zdroje: rybí tuk, některé oleje, kvasnice, vaječný žloutek, rajčata, kakao, mléko, houby
Vitamin E (alfa tokoferol)
Proč je důležitý: Má antioxidační účinky a je zkoumán ve spojitosti s prevencí vzniku zhoubných nádorů za podpory selenu a beta karotenu. Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a oddaluje stárnutí.
Pomáhá lépe odbourávat škodliviny v játrech, má vliv na tvorbu červených krvinek a růst i obnovu svalové tkáně.
Nedostatek: Rozpadají se jaterní buňky, červené krvinky jsou málo odolné a pohlavní orgány špatně fungují, což může vést až k neplodnosti.
Zdroje: klíčky, sójový olej lisovaný za studena, vaječné žloutky, maso, mléko
Vitamin H (biotin)
Proč je důležitý: Podílí se také na tvorbě mastných kyselin, které tvoří stěny buněk. Účinně snižuje bolest ve svalech, pomáhá proti depresím a funguje jako prevence proti plešatosti. Podporuje činnost pohlavních žláz a centrální nervové soustavy.
Nedostatek: U dětí brzdí růst dětí a jejich vývoj. Způsobuje také šedivění a šupinatění kůže, pocity únavy a sníženou odolnost proti nemocem.
Zdroje: sušené houby, vaječné žloutky, mléko, kvasnice, játra, ledviny
Vitamin K (fylochinon)
Proč je důležitý: Ve spolupráci s vápníkem má zásadní vliv na srážlivost krve a snižuje riziko vnitřního krvácení. Lékaři jej tak podávají před operací i po ní. Kromě toho podporuje růst kostí a udržuje je zdravé. Pomáhá také spalovat tuky a omezuje růst zubního kazu.
Nedostatek: Projeví se zvýšenou krvácivostí, mohou vznikat krvácivé projevy na kůži a sliznicích.
Zdroje: vepřová játra, zelí, špenát, květák, luštěniny, rajčata, mrkev, červená řepa