V dnešním světě filmů není téměř nic nemožné. A to i v případě, kdy tvůrci potřebují dostat herce na plátno, ačkoliv se před kamerou nikdy neobjevil.
Důvodů je mnoho, mezi ty nejčastější ale patří buď komerce a vidina zisku velkých peněz či extrémnější případ – smrt hlavního hrdiny v průběhu natáčení. Těchto případů „oživení“ pomocí techniky je stále více a více. Jaké jsou ty nejznámější?
Bruce Lee
Již v roce 1978, kdy se natáčel snímek Hra smrti, se tvůrci museli potýkat s problémem úmrtí hlavního hrdiny. Tím byl Bruce Lee, hrdina bojových filmů. Tvůrci tak stanuli před otázkou, co s roztočeným snímkem.
Nakonec se ale rozhodli, že mají dostatek materiálu s tváří Bruce Leeho na to, aby film mohl vyjít. Jenže stále se psal rok 1973 a efekty nebyly v té době natolik rozvinuté.
Celý problém se vyřešil tedy dablérem, který se v chybějících scénách objevil, přičemž před jeho obličej byla dána podobizna Bruce Leeho vystřižená z kartonu. Mnozí samozřejmě tento krok považují za směšný a devastující, stejně jako celý snímek.
Brandon Lee
I syn výše zmíněného herce měl smůlu a zemřel v průběhu natáčení, tentokrát se ale jednalo o smrt přímo na place.
Roku 1994 se konaly poslední dotáčky filmu Vrána, Brandon Lee měl před sebou jednu z posledních scén – jeho postava měla být zabita výstřelem ze zbraně.
Vše probíhalo dle scénáře, ovšem po konci scény zůstalo Brandonovo tělo ležet bezvládně na zemi. Střelná zbraň byla nabitá. Jeho matka i snoubenka se tehdy zasadily o to, aby byl snímek na jeho počest dotočen. Jenže jak?
Chybělo zhruba 30 vteřin materiálu s mrtvým Brandonem. Naštěstí v neštěstí byla doba, která již umožňovala lepší efekty, než měli k dispozici tvůrci filmu s jeho otcem.
I zde byl Brandonovi vybrán dvojník (Chad Stahelski), ovšem jeho tvář byla přenesena pomocí náročné digitální mimikry, která tehdy stála 8 milionů dolarů. Práce si vyžádala 6 stovek hodin práce, dnes byste ale sotva poznali, o jaký záběr se jedná.
Carrie Fischer
Zde máme trochu odlišný případ. Herečka známá především jako princezna Leia ze Star Wars zemřela přirozenou smrtí, ovšem další dva díly slavné ságy byly již nachystané. Opět tedy tvůrci stanuli před otázkou, co s tím.
Další epizoda má vyjít až v roce 2019, takže na přeobsazení je poměrně čas. Bylo by to ale výdělečné pro film?
Po domluvě s rodinou, která si sama „oživení“ přála, se tvůrci rozhodli pomocí CGI efektů princeznu Leiu přivést na plátno a zdigitalizovat její postavu.
Otázkou ale zůstává, zda postupem času díky technologiím zájem o živé herce neupadne, pokud je zde možnost vidět znovu na plátně mladého Seana Conneryho nebo Audrey Hepburn.
Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Grace Kelly a Audrey Hepburn
Marlene Dietrich, kterou jsme mohli vídat v hlavních rolích již ve třicátých letech, Grace Kelly, hvězda muzikálů nebo taková Marilyn Monroe, typická svými bílými šaty.
Tyto tři ikonické herečky, aniž by to tehdy kdokoliv tušil, po desítkách let od své smrti zažily vzkříšení v reklamě na novou vůni.
Učinilo se tak v roce 2011, k dispozici tedy byly opět nejnovější CGI efekty, proto jsou digitální podobizny téměř totožné s pravými herečkami. Stejně tak Audrey Hepburn byla „oživená“ v reklamě, ovšem o dva roky později než její kolegyně.
Dilema, zda do toho jít, rozsekly její děti, které řekly, že Audrey by si v reklamě na čokoládu velmi ráda zahrála.
Filmařům celý proces zdigitalizování trval více než rok a aby převedení bylo co nejjednodušší, sehnali si dokonce dvě dablérky – jednu, která se Audrey podobala tělem, druhou, která jí byla podobná v tváři. Poté přišla na řadu práce opět za pomocí CGI efektů.