Domů     Amazonský prales skrývá neznámé kultury!
Amazonský prales skrývá neznámé kultury!
20.10.2018

Od počátku epochy objevitelských cest uplynulo přes půl tisíciletí. Za tu dobu by se mohlo zdát, že člověk svoji planetu poznal do nejmenších detailů. Jenže zdaleka tomu tak není.

Zvláště tropický pás, kde je stále ještě možné narazit na neprostupné pralesy, nepřestává překvapovat.

Pralesy mnohdy vlivem činnosti člověka mizí, což pro biologickou rovnováhu znamená neštěstí. Vedlejším produktem jejich ústupu je občasné odkrytí některých tajemství, které neprobádaná krajina skrývala. Nejčastěji se tomu tak děje v pralesích v povodí jihoamerické Amazonky.

Oblast Amazonie je na západě ohraničena hřebeny And, na severu tvoří hranici Guayanská vysočina, na jihu je to zejména Brazilská vysočina a na východě ústí řeky a pobřeží Atlantského oceánu.
Oblast Amazonie je na západě ohraničena hřebeny And, na severu tvoří hranici Guayanská vysočina, na jihu je to zejména Brazilská vysočina a na východě ústí řeky a pobřeží Atlantského oceánu.

Civilizace předkolumbovské Ameriky svou vyspělostí v leckterých oblastech strčily do kapsy i Evropany.

Kdysi mocné říše však nebyly věčné, buď zanikly ve vzájemných soubojích, podlehly zbraním a nemocem, které do Ameriky přivlekli conquistadoři, či jako v případě Mayů překročily meze svého růstu a zahubily se samy. Evropané se nových území nehodlali vzdát.

Již roku 1494, tedy pouhé dva roky poté, co Kolumbus se svou družinou doplul do Karibiku, podepsalo Portugalsko a Španělsko tordesillaskou smlouvu, která rozdělovala svět na sféry zájmu těchto států podél 14. poledníku.

Většina Amazonie tak připadla Portugalsku, které vyslalo jezuity do vnitrozemí, aby obrátili příslušníky místních kultur na křesťanskou víru. Tordesillaská smlouva má své důsledky i po půl tisíciletí, právě kvůli ní Brazílie hovoří portugalsky, kdežto zbytek latinské Ameriky španělsky. Každopádně, ani tehdy, ani později Evropané nedokázali proniknout do všech zákoutí okolí Amazonky.

Právě zde přežívaly mnohé kultury, jejichž existence vyplouvá na povrch až v současnosti.

Jeden z mnoha zdejších geoglyfů.
Jeden z mnoha zdejších geoglyfů.

Nedávný průzkum satelitních snímků Amazonie ukázal, že v té době byla oblast mnohem zalidněnější, než se dosud předpokládalo. V dosud ne zcela prozkoumaných částech této rozsáhlé oblasti žil před příchodem Evropanů až milion obyvatel.

To činí až 4 % veškeré tehdejší jihoamerické populace.

Brazilští a britští badatelé na družicových fotografiích Tapajóské pánve v Brazílii napočítali celkem 81 nových archeologických nalezišť. Svědčí o nich především zbytky geoglyfů, tedy výtvarných motivů vytvořených na zemském povrchu.

Geoglyfy jsou pro předkolumbovskou Ameriku typické a nejvíc jich leží právě v Amazonii, byť zřejmě ty nejznámější lze spatřit na peruánské náhorní planině Nazca. Poblíž, či dokonce uvnitř těchto obrazců se pak rozkládaly vesnice, osady, ba i města.

I následné výzkumy přímo na místě potvrdily, že kdysi dávno bývaly tyto lokality plné lidské společnosti. Archeologové zde našli keramiku, kamenné nástroje, skládky odpadu i stopy po opevnění, tedy důkazy, že zdejší kultury se mnohdy ocitly v konfliktech.

Již tehdy v těchto místech docházelo k odlesňování, avšak nikoliv v takové míře jako v současnosti.

Satelitní pohled na Amazonii.
Satelitní pohled na Amazonii.

Amazonie vydává i jiná tajemství. Ta zdaleka nemusejí pocházet z daleké minulosti, ba naopak, patří do žhavé současnosti.

Etnologové několikrát v minulosti narazili na kmen žijící v Amazonii, pro jehož členy byla existence okolní civilizace ne-li přímo šokem, tak bezesporu překvapením.

Ne, že by takové okamžiky byly na denním pořádku, ale čas od času k nim dojde. Před nedávnem na hranicích Brazílie a Peru vyšli z pralesa zástupci dosud izolovaného kmene. Důvod, proč hledali kontakt, byl prostý: potřebovali pomoc.

Jejich sídla byla totiž napadena cizími lidmi, kteří vesnice vypálili a spoustu příslušníků kmene pobili.

Těmto nomádům a lovcům se totiž nebezpečnými stávají těžaři a také pašeráci narkotik. Rizikový je pro ně ovšem jakýkoliv kontakt s okolím, protože jejich imunitní systém se nedokáže vypořádat s některými běžnými chorobami, např. i lehkou chřipku.

V roce 2011 pak průzkumná letadla zaregistrovala asi 200 indiánů, o jejichž existenci svět neměl dosud vůbec ponětí. Kontakt však s nimi však navázán nebyl, brazilský zákon z roku 1987 zakazuje, aby se kdokoliv setkával s dosud neznámými kmeny.

Kácení lesů v Amazonii postupuje drtivým tempem.
Kácení lesů v Amazonii postupuje drtivým tempem.

Odlesňování brazilských deštných pralesů nabralo na přelomu tisíciletí na intenzitě.

Mezi lety 1970 a 2000 bylo vykáceno celkem 16,4 % celkové plochy pralesa, což činí každoroční ztrátu 20 200 km2 (necelá třetina území ČR). Od té doby se situace na čas zlepšila, avšak některé bývalé části pralesa se už nevratně změnily v pusté holiny. Druhé desetiletí nového století nepřináší z Amazonie dobré zprávy.

V roce 2013 odlesňování znovu nabralo na intenzitě. Podle údajů zveřejněných brazilskou vládou byla vykácená plocha v Amazonii o 28 % vyšší než v roce předchozím.

Loni pak Brazílie těžařským společnostem uvolnila rozsáhlou oblast Amazonie o rozloze 46 000 kilometrů. V současnosti existuje v Brazílii už jen 8,5 % souvislých ploch Atlantického pralesa nad 300 hektarů.

Foto: Wikipedie, Detour, Geographical Magazine
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina