Domů     Omega-3 mastné kyseliny z kapslí nejsou tak zázračné, jak jsme doufali
Omega-3 mastné kyseliny z kapslí nejsou tak zázračné, jak jsme doufali
komerční sdělení

Byť se všude tvrdí, jak nám rybí tuk pomůže s oběhovým systémem, díky čemuž výrobci a prodejci doplňků stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin mají již spousty let neskutečné žně, začíná se prokazovat opak.

Nejenže tyhle kyseliny, konzumované v podobě potravinových doplňků, nemají prokázaný mechanismus pozitivního vlivu na lidské srdce a celý kardiovaskulární systém. Ony dokonce podle posledních studií zvyšují četnost výskytu rakoviny prostaty. Také jste šokováni?

Studie se soustředily na potravinové doplňky, nikoliv na mořské ryby!

První, co je nutné si uvědomit, je fakt, že studie prováděné na několika vědeckých ústavech byly soustředěny na ty pacienty a dobrovolníky, kteří pravidelně baští doplňky stravy v podobě EPA, DHA a DPA kyselin, jinými slovy omega-3 mastných kyselin.

Ano, ony notoricky známé žlutooranžové kapsle s rybím tukem.

Bohužel nebylo nikde zaznamenáno, zda zkoumaní jedinci dali přednost doplňkům s dobře odfiltrovanými jedy, nebo zda si kupovali levnější, ale o to méně kvalitně zpracované přípravky určené pro výživu směřující ke zlepšení stavu cévní soustavy i mozku.

Nicméně ani tahle drobnost nic nemění na faktu, že pozitivní vliv doplňků s omega-3 mastnými kyselinami prokázán prostě nebyl.

Co mají omega-3 mastné kyseliny zlepšit?

Reklamními spoty, letáky a bannery jsme neustále masírováni informací, že omega-3 mastné kyseliny, když je budeme polykat v kapslích, nám zajistí následující zázraky: prevence infarktu, prevence cévní mozkové příhody (mrtvice). K tomu léčba dalších neduhů kardiaků.

Zejména mají omega-3 mastné kyseliny zajistit zlepšování srdeční diastolické dysfunkce. O co jde? O problém, se kterým se kardiaci potkávají nejčastěji. Komora se špatně plní, což zhorší tepový objem celé cévní soustavy.

Zpočátku se člověk jen víc zadýchá při pohybu, pak i v klidových polohách. Diastolické dysfunkce levé komory jsou podle statistik příčinou infarktu až ve 40 % všech případů.

Diastolické dysfunkce nenaznaly při baštění doplňků sebemenších změn

Výzkumníci se zaměřili na sledování dobrovolníků, kteří mají tyhle dysfunkce již diagnostikovány – jinými slovy jsou čekateli na infarkt. Po dohodě s výzkumným týmem začali baštit ony doplňky stravy obsahující omega-3 mastné kyseliny. Jenže, zázrak se nekonal.

Ani po několika měsících pojídání těchto kyselin v kapslích se u nich totiž neprokázalo sebemenší zlepšení stavu.

A to byli sledováni na specializovaných pracovištích, kde kardiologové mohli jejich srdce a cévy zkoumat těmi nejlepšími zobrazovacími metodami, které jsou v současnosti dostupné. Jenže, zázrak se nekonal.

Rozbor krve také nepotěšil

Ani rozbory krve lidí, co pravidelně jedli doplňky stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin, neprokázaly nic zázračného.

Když byly porovnány s rozbory krve lidí, kteří se stravují středomořskou kuchyní s vyšším množstvím ryb, ovoce a zeleniny, nepodařilo se najít lepší výsledky.

To jen znovu vrací lidstvo do základních pravidel zdravého života, která znějí: pestrá strava, všeho s mírou a dostatek přirozeného pohybu i odpočinku. Díky tomu nejen že budeme přirozeně více fit, ale také výrazně ušetříme.

Není nutné vyhazovat strašné peníze za žluté kapsle v lékárně, nebo ještě hůř, za kapsle koupené z lákavého letáku, kde se tvrdí, že za ně zaplatíme jen poštovné- a pak přijde další balíček, ale za skoro 3 tisíce korun!

K tomu, abychom byli fit, stačí nakupovat a jíst pestrou stravu.

Před nákupem si prolistovat Kaufland leták nebo leták Penny a domů si přinést širokou škálu potravin, včetně mořských ryb, které svojí výživovou hodnotou předčí většinu doplňků stravy.

Tedy snad s výjimkou doplňků s hořčíkem. Toho je v běžné stravě opravdu málo.

A jak je to s tou prostatou?

Dost špatně. Meta analýzou minulých studií rakoviny prostaty se totiž prokázalo, že čím více mužů sledovaného státu baští doplňky stravy v podobě omega-3 mastných kyselin, tím vyšší četnost rakoviny prostaty v tomto státě je. Jasná souvislost byla prokázána již například ve Velké Británii.

Roste tu nejen obrat za ony doplňky stravy (již přes 130 milionů liber za rok), ale i množství případů rakoviny prostaty.

To by samo o sobě nic neznamenalo, kdyby nemocní muži čím dál častěji neuváděli, že jsou polykači těchto kapslí s uměle získávaným rybím tukem. V Británii je rakovina prostaty již na druhém místě, co se týká příčin úmrtí z onkologických důvodů.

Ani v Česku na tom nejsme moc dobře. Za posledních dvacet let se u nás totiž výskyt rakoviny prostaty téměř ztrojnásobil.

Zatím se mělo za to, že příčinou rozvinutí této choroby je zejména genetická zátěž, dále vyšší příjem masa, kouření nedostatek zeleniny, ovoce, vitamínu D či nadbytek vápníku.

Středomořské národy na rakovinu prostaty tolik netrpí – proč, když jedí ryby s omega-3 mastnými kyselinami?

Stále více se tedy ukazuje, že i omega-3 mastné kyseliny z potravinových doplňků hrají neblahou roli při vzniku rakoviny prostaty.

Přesný důvod zatím nebyl spolehlivě prokázán, ale předpokládá se, že půjde o metabolity (rozpadené produkty uměle získaných omega-3 mastných kyselin), které mohou poškozovat buňky nebo jejich DNA, čímž lze výrazně oslabit imunitní systém.

Jenže čím to je, že středomořské národy tolik na rakovinu prostaty netrpí? Prozatím lze vyvodit jedinou odpověď: lidé stravující se středomořskou kuchyní nebaští doplňky stravy, ale opravdové ryby.

Navíc je ve středomoří zvykem, že se nesedí celé dny u televize nebo v autě, lidé se tu více hýbou. A umějí relaxovat a odreagovat se.

Proto kupujme přirozené jídlo, nejlépe to regionální české, které už nabízejí i supermarkety typu Penny Market nebo Kaufland. Choďme více pěšky a častěji vypadněme do lesa nebo na louku. Neberme se tolik vážně a naučme se efektivně odpočívat. Pak totiž za doplňky stravy nemusíme tolik utrácet, a přesto budeme více fit.

Foto: pixabay
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn