Pierre Cartier je zoufalý. Stejně jako vyhlášení newyorští realitní makléři. Jejich klient má jasnou představu, jak by měla vypadat budova, do které přestěhuje svůj obchod s luxusními šperky. Naplnit ji je však nesmírně těžké.
„Vypadal nejfrancouzštěji, ve stylu Ludvíka XVI.,“ píše rodině do Paříže Alfred Cartier (1841–1925), když v New Yorku roku 1909 pořizuje dům pro svůj první obchod za oceánem.
Jeho evropský butik čas od času některý z amerických boháčů navštíví a objedná opravdový skvost, ale je třeba jim být blíž… Bez ohledu na silnou konkurenci se Cartierovi v Americe daří.
Už o tři roky později je proto Pierrovi (1878–1964), jednomu z Alfredových synů, dům na Páté avenue malý. Sní o honosném paláci na významné adrese, který by už svým vzhledem odrážel umění tradiční šperkařské rodiny.
Ten a žádný jiný
Až v roce 1916 při jedné procházce New Yorkem padne Pierru Cartierovi do oka velký dům na rohu 52. ulice a Páté avenue. „To je přesně to, co hledám,“ zajásá nahlas.
Monumentální stavba s bohatě zdobenou fasádou v novorenesančním slohu, prostornými místnostmi a vysokými stropy uvnitř má jedinou vadu na kráse – není na prodej. Pierre Cartier se však svého snu už nemíní vzdát. A okolnosti mu hrají do karet.
Za zdmi úžasného domu se totiž právě odehrává jeden z největších skandálů, které tehdy zmítají newyorskou smetánkou…
Příběh zlatokopky
Morton Freeman Plant (1852–1918), majitel nemovitosti, je uznávaný americký finančník a nesmírný boháč. Před časem se stal vdovcem a neuplynul ještě ani rok a už znovu zamířil do chomoutu.
To by možná ještě newyorská honorace skousla, ale už hůře snáší, že Plantovou vyvolenou se v roce 1914 stala obyčejná servírka. Navíc rozvedená! „Slyšeli jste to?
Morton jejímu bývalému manželovi ještě vyplatil 8 000 000 dolarů, aby byl klid,“ šuškají si dvě ctihodné dámy na party u Vanderbiltů, kteří patří k nejbohatším rodinám ve Spojených státech. Na Plantovu nevěstu Maisie Manwaringovou všichni hledí skrz prsty.
„Je to zlatokopka,“ mají jasno v nejvyšších amerických kruzích. Žena je totiž o dobrých 30 let mladší než Morton Plant. Maisie se trápí. Ráda by po boku svého chotě zaujala odpovídající postavení. Jak to ale provést?
Perly otevírají dveře
„Jak jsou nádherné!“ rozplývá se Maisie Plantová nad dvojitou šňůrou pravých perel od Cartiera. Dohromady 128 kuliček září bělostí jako padlý sníh. Ano, kdo má perly – mnoho perel – patří k nejvyšší společnosti.
Mladá dáma vytuší, že takový náhrdelník by jí mohl pomoci otevřít dveře do těch nejproslulejších newyorských salonů. „Všichni je budou obdivovat. Budou mi je závidět,“ nechává se Maisie unést. Její manžel jí nejspíš splní vše, co jí na očích vidí. Na druhou stranu je zřejmě i Pierre Cartier schopný diplomat a vyjednavač.
Nabídka zní prostě – náhrdelník za dům. S Plantem si plácnou. Na počátku roku 1917 společně zavítají do advokátní kanceláře, kde sepisují kupní smlouvu.
Cena náhrdelníku, který Cartier vyměňuje za vysněný dům, je odhadnuta na rovný 1 000 000 dolarů, což by s ohledem na inflaci činilo dnes více než 18 600 000 dolarů (téměř 414 000 000 korun).
Trochu v pozadí oproti této závratné sumě stojí fakt, že Pierre ještě vyplácí Plantovi 100 dolarů v hotovosti. V říjnu 1917 již Cartier otevírá v New Yorku nový obchod.