„Superhrdinové v New Yorku? Dejte pokoj,“ zabručí důchodce v závěru filmu Avengers a kino reaguje aplausem. Jak je možné, že ten chlapík, který se na plátně objeví na pár vteřin a pronese dvě věty, má takový úspěch? Protože je to Stan Lee (*1922). Ten, který vymyslel téměř všechny slavné superhrdiny.
Jako kluk Stanley Lieber rozhodně nevypadá jako superhrdina. Jeho rodiče Velká hospodářská krize připraví o práci, donutí přestěhovat se do nuzného bytu a přemýšlet zda mohou dětem dopřát jen oběd nebo i večeři.
„Byl jsem hubený kluk, kterému to se sportem moc nešlo, a tak mě všichni považovali za nulu,“ vzpomíná na školní léta. Jako každý kluk to nese těžce a hledá únik v dobrodružných filmech a knihách.
A sní o tom, že jednou sám napíše velký dobrodružný román, který ho proslaví a především mu přinese pořádný balík. Začne v patnácti tím, že za pár centů píše nekrology pro Centrum léčby tuberkulózy.
Po skončení školy mu strýc Robbie Solomon dohodí práci v komiksové sekci vydavatelství Timely. Roznáší kafe, běhá s lejstry a později také vepisuje texty do bublin. Nakonec dostává šanci psát a na zkoušku dvě strany v komiksu Kapitán Amerika 3.
Tehdy se poprvé podepíše jako Stan Lee, aby práce na komiksech neuškodila jeho kariéře velkého spisovatele.
V roce 1941 získá na přímluvu sestřenice Jean, jejíž manžel Martin Goodman je majitelem Timely, místo redaktora a scénáristy, jenže to už světem zmítá 2. Světová válka a Stan musí uposlechnout povolávací rozkaz.
Invaze superhrdinů
Po válce se sice ke komiksu vrací, ale situace na trhu není právě růžová. Vydavatelství Timely, přejmenované na Marvel, jde ke dnu a marně hledá něco, co by mu od konkurence přetáhlo zpět čtenáře.
Ve chvíli kdy Lee uvažuje, že s comicsem praští, přichází od Goodmana nabídka, aby vytvořil podobný tým superhrdinů, se kterým právě boduje konkurenční vydavatelství DC Comics. „Máš volné ruce,“ slibuje. Také manželka Joan ho povzbuzuje: „Využij toho.
Experimentuj. Stejně toho chceš nechat, tak nemáš co ztratit.“ Komiksoví superhrdinové tehdy čtenáře spíš nudí, než baví. Jsou nekomplikovaní, bezchybní, a spíš pro děti. To vše Lee změní.
Zaměří se na starší čtenáře, přidá superhrdinům lidské slabosti, starosti, zlozvyky a také pochybnosti a traumata. První vlaštovka, Fantastická čtyřka, vychází v listopadu 1961 a stává se hitem. Takže se do toho Stan Lee pustí naplno.
Chrlí jednoho nového a netradičního superhrdinu za druhým, prodej letí vzhůru jako raketa, a téměř každý z hrdinů se stává legendou, která čtenáře baví i po půl století. Paradoxem je, že s tím nejúspěšnějším zpočátku narazí. „To je tvůj nejhorší nápad.
Lidi pavouky nesnáší. A navíc, kluk jako superhrdina? To nemyslíš vážně,“ zlobí se Goodman, když za ním Lee v roce 1962 přijde se Spider Manem.
Přes odmítnutí propašuje postavu do méně významné série Amazing Fantasy a je toho další obrovský hit. Začíná zlatá éra Marvelu, který se stává nejúspěšnějším hráčem na americkém komiksovém trhu.
Z papíru na plátno
Znovu zasáhne do historie, když se rozhodne zaútočit se svými hrdiny na filmové plátno a vybudovat filmovou divizi Marvelu. Napoprvé to v osmdesátých letech nevyjde. Ač poukazuje na úspěch konkurenčního Supermana, vedení Marvelu plán zatrhne:
„Obáváme se, aby pak lidé přestali kupovat komiksy.“ S příchodem nového tisíciletí se však situace mění. Po úspěchu Spider-Mana dostává filmová divize Marvelu zelenou a výsledek předčí všechna očekávaní.
Filmová Studia chrlí superhrdinské filmy, většinou s postavami, které vymyslel nebo inspiroval Stan Lee, a pokaždé je z toho kasovní trhák.
On sám se v každém z nich objeví v malé roli, a přestože neřekne víc než jednu dvě věty, a zasvěcení diváci na jeho vstupy čekají a milují je.
Zkrátka, ač má Stan Lee 94 let, je stále plný energie, chrlí nápady, píše, produkuje, hraje a zjevně nemá v úmyslu zpomalit.