Domů     Krvavá Olympiáda: Co se stalo v Mnichově?
Krvavá Olympiáda: Co se stalo v Mnichově?
21.9.2018

Olympiáda patří mezi největší sportovní události na světě a v letním i zimním období se opakuje každé čtyři roky. Jenže i když je symbolem míru, v její historii docházelo k zabíjení i dalším tragickým událostem…

Olympijské hry vznikly ve starověkém Řecku a podle pověstí byl jejich zakladatelem bájný Herakles. V Olympii (na poloostrově Peloponés) se pak konaly mezi lety 776 př. n. l. a 393 n. l.

Tehdy se her účastnili pouze muži a během jejich konání se vždy dodržoval všeobecný posvátný mír (byly zakázány všechny války i jiné násilné činy). Na tuto tradici pak navázal francouzský pedagog a historik Pierre de Coubertin (1863–1937).

První novodobé hry

Coubertin se domníval, že tělesná výchova by měla být důležitou součástí vývoje mladých lidí. Na základě toho se pak i v roce 1888 rozhodl, že by bylo dobré olympijské hry, známé z Řecka, obnovit.

Okamžitě začal v okruhu svých známých shánět pro tuto myšlenku podporu a v roce 1892 s ní i veřejně vystoupil na schůzi k 5. výročí založení Francouzské unie atletických sportů.

O čtyři roky později, v roce 1896, se pak konaly (symbolicky v Aténách) první novodobé olympijské hry.  Od té doby se však na nich odehrálo mnoho rozporuplných událostí.

Pierre de Coubertin měl představu, že hry budou symbolem rovnoprávnosti všech sportovců, tedy bez rasové, politické a náboženské diskriminace. Tato myšlenka byla ovšem narušena hned několika teroristickými činy.
Pierre de Coubertin měl představu, že hry budou symbolem rovnoprávnosti všech sportovců, tedy bez rasové, politické a náboženské diskriminace. Tato myšlenka byla ovšem narušena hned několika teroristickými činy.

Mnichovský masakr

Ten zcela nejhorší se přitom udál v roce 1972, na olympiádě v Mnichově. Bezpečnost v olympijské vesnici byla tehdy hodně uvolněná a sportovce nikdo nekontroloval. Ani strážci z řad policie tehdy nebyli ozbrojení.

A tak i přesto, že vedoucí izraelské olympijské delegace Šmuel Lalkin upozorňoval německé i izraelské úřady na nedostatky v ochraně sportovců, nebyla mu věnována žádná pozornost.

Černé září udeřilo!

Hrozivý den pak nastal 5. září, kdy se nad ránem do olympijské vesnice dostala palestinská skupina Černé září (údajně vznikla pod záštitou Fatahu) a unesla odsud jedenáct izraelských sportovců.

Ti přitom večer předtím navštívili divadelní představení Šumař na střeše a do olympijské vesnice se vrátili asi třicet minut po půlnoci. Skupina teroristů pak plot vesničky překonala v půl páté ráno a pomocí ukradených klíčů pronikla do dvou apartmánů.

Atentátníci zabili všechny izraelské sportovce.
Atentátníci zabili všechny izraelské sportovce.

Bránili se, ale marně…

První, kdo z Izraelců teroristy uslyšel, byl zápasník Josef Gutfreund. Když je navíc spatřil vstupovat do místnosti, vykřikl: „Kluci, kryjte se!“ a celou svou vahou nalehl na dveře, aby Palestincům zabránil ke vstupu.

Jenže další členové izraelské výpravy byli mezitím nahnáni do jednoho z bytů v prvním patře budovy, kde se i jeden z nich, Moshe Weinberg, pokusil nožíkem na ovoce zaútočit na vůdce teroristů Ísu. Další z útočníků mu pak v reakci na to prostřelil tvář.

Později, během transportu z vesničky, se jednomu Izraelci, Gadovi Tsobarimu, podařilo uprchnout, další, vzpěrač Josef Romano, byl ovšem zastřelen (pro napadení jednoho z únosců).

Rukojmí za propuštění vězňů

Kolem páté hodiny ranní byl o přepadení informován mnichovský policejní prezident Manfred Schreiber a okamžitě nařídil vesnici uzavřít. O deset minut později únosci zveřejnili seznam svých požadavků.

Za jedenáct rukojmích požadovali propuštění jednak 234 palestinských a arabských vězňů zadržovaných v Izraeli, jednak Ulrike Meinhofové s Andreasem Baaderem z Frakce Rudé armády, kteří byli uvězněni v Německu.

Izraelská vláda nevyjednává

Únosci zároveň požadovali, aby dotyční byli propuštěni do deváté hodiny dopolední toho samého dne, jinak vyhrožovali postupným zabíjením rukojmích (každou hodinu jeden Izraelec).

Jenže německá strana neměla k dispozici žádný tým pro vyjednávání a ani zásahovou jednotku schopnou zajaté sportovce osvobodit. Z Izraele navíc přišla zpráva, že tamější vláda se nemíní nechat skupinou teroristů vydírat a že na dohodu s nimi nepřistoupí.

Německá strana tedy požádala o prodloužení konce ultimáta. Ísa souhlasil a posunul ho na poledne.

Německá policie byla proti atentátníkům bezradná.
Německá policie byla proti atentátníkům bezradná.

Prodlužování ultimát

Po poledni se na střeše domu s unesenými a únosci začali pohybovat policisté v teplákových soupravách, jenže teroristé je prostřednictvím televize spatřili a nařídili jejich stažení.

Ísa na žádost vyjednávačů termín uplynutí ultimáta postupně prodlužoval (nejprve na 13., pak na 15. a nakonec na 17. hodinu).

Po 22. hodině ale společně s dalšími únosci a rukojmími nastoupil do připraveného autobusu a ten je převezl k vrtulníkům, které je všechny měly přepravit nejprve na vojenské letiště Fürstenfeldbruck a pak do některé z arabských zemí.

Chyba policie?

Jenže ve skutečnosti policie neměla v úmyslu nechat teroristy opustit Německo. Na letišti byla připravena policejní jednotka, která měla zajmout nebo zlikvidovat únosce a osvobodit rukojmí. Ve 22:40 dostali policejní odstřelovači rozkaz k palbě.

Zasáhli ale pouze jednoho z únosců. Krátce před půlnocí se pak na letištní ploše objevily obrněné vozy. V této chvíli si únosci uvědomili, že konec je blízko, a rozhodli se rukojmí zabít.

Do jednoho z vrtulníků vhodili granát, takže všichni čtyři sportovci, kteří byli uvnitř, zemřeli. Krátce nato další z únosců postřílel pět rukojmích ve druhé helikoptéře. Poté se únosci pokusili utéct, ale policie je zajala.

Zavraždění izraelští sportovci.
Zavraždění izraelští sportovci.

Tři trubkové bomby plné hřebíků

Na letních olympijských hrách v roce 1996 v Atlantě byl během pozdního nočního koncertu nalezen sáček, který obsahoval podomácku vyrobenou výbušninu – tři trubkové bomby se zednickými hřebíky. Bohužel, než se ji podařilo zlikvidovat, vybuchla.

Exploze si vyžádala dva mrtvé a 112 zraněných. Šlo přitom o první ze série čtyř výbuchů spáchaných Ericem Rudolphem, jehož motivací byla snaha o zrušení olympiády a změnu vládní politiky týkající se interrupcí.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Svět na dlani.
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,