Všestranný filozof, léčitel a architekt je historiky pokládán za jakéhosi Leonarda da Vinci starověku. Co všechno tenhle egyptský génius dokázal?
Jen málokterý člověk po sobě zanechá tak nesmazatelný odkaz jako staroegyptský učenec Imhotep (žil v 27. století př. n. l.). O úředníkovi a knězi, působícím na dvoře faraona Džosera (vládl asi 2670–2640 př. n.
l.), toho přitom víme jen velice málo a většina jeho životních dat zůstává zahalena tajemstvím.
Je potomkem faraonů?
O narození tajemného architekta koluje spousta pověstí. Podle jedné z nich přišel na svět coby syn egyptského boha Ptaha. Někteří badatelé se domnívají, že Imhotep mohl být potomkem samotného Džosera!
Jisté je pouze, že se již za svého života těší obrovské vážnosti a je panovníkem jmenován do funkce cateje, tj. nejvyššího představitele státní správy.
Zasáhne do všech oborů
Vzdělaný hodnostář postupně zasáhne prakticky do všech oborů lidské činnosti a svými schopnostmi značně převyšuje možnosti tehdejší doby. Historici jej považují za jednoho z autorů tzv.
staroegyptských naučení, významných filozofických spisů, zabývajících se etiketou. Je také praotcem medicíny a údajně je schopen provádět jednoduché chirurgické zákroky! Asi nejvíce se ovšem zapíše do dějin svými úchvatnými stavebními projekty.
Postaví nejstarší pyramidu
„Nádhera!“ rozplývá se ohromený monarcha, když mu Imhotep představí výsledek svého úsilí. Nejznámějším dílem starověkého mudrce je bezpochyby Džoserova pyramida v Sakkáře, ležící v dnešním severním Egyptě.
Až do té doby byli egyptští vládcové pochováváni v mastabách, nízkých cihlových hrobkách. Imhotep je historicky prvním tvůrcem, jenž pro svého panovníka postaví pohřebiště v podobě stupňovité pyramidy!
Architektonický zázrak
Stavba je malým architektonickým zázrakem, neboť se v jejím okolí nenachází žádné naleziště žuly. Ta musela být do Sakkáry dovážena z lomů, vzdálených 800 km, a přeplavována po řece! Imhotep při konstrukci pyramidy prokáže i nemalé znalosti astronomie.
Přibližně 1500 let po své smrti je nepřekonatelný stavitel prohlášen za boha a jeho kult přetrvá po celou éru starého Egypta. Imhotep je uctíván jako patron písařů, vzdělanosti a léčení.