Domů     Obávaná šelma: Můžeme přežít útok medvěda grizzlyho?
Obávaná šelma: Můžeme přežít útok medvěda grizzlyho?

Je opředen mnoha mýty. Knihy a filmy odehrávající se uprostřed americké divočiny z něj dělají nemilosrdně vraždícího predátora. Je medvěd grizzly opravdu tak nebezpečný? Jak žije? Kdy útočí? Lze se mu nějak ubránit?

Váha: 360 kg

Délka: 2 m

Výška, když se postaví na zadní: 2,5 m

Americký lovec Todd Orr vyrazil jednoho časného rána v říjnu 2016 do odlehlých lesů v údolí Madison v Montaně stopovat jelena. Dobře přitom věděl, že se v této oblasti vyskytují medvědi, a proto na sebe upozorňoval hlasitými zvuky.

Zhruba po pěti kilometrech dorazil na mýtinu, kde zpozoroval samici grizzlyho s mláďaty. „Medvědice si mě okamžitě všimla a vyrazila na okraj mýtiny. Najednou se ale otočila a rozběhla se přímo na mě,“ popsal Todd Orr.

Několik minut pekla

Lovec na ni několik zařval, aby ji od útoku odradil, ale neúspěšně. A tak ze vzdálenosti zhruba 7 metrů ještě použil sprej proti medvědům, ale ani to už rozběhnutého grizzlyho nezastavilo. Todd Orr padl na zem a kryl si rukama krk a hlavu.

Medvědice ho zuřivě kousala do rukou, ramenou a batohu. Po několika minutách, které se mu zdály jako věčnost, ale zmizela. Zraněný lovec silně krvácel. Přesto byl ale schopen pohybu, a tak se vydal ke svému autu.

Lovec Todd Orr po svém dobrodružství dokonce stihl u svého auta vyfotit svá zranění.
Lovec Todd Orr po svém dobrodružství dokonce stihl u svého auta vyfotit svá zranění.

Kousnutí šlo až na kost

Asi po deseti minutách za sebou uslyšel praskání větví. Medvědice byla zase jen pár metrů od něj. A znovu zaútočila. Todd Orr si byl jistý, že tohle už přežít nemůže.

Opět padl k zemi, aby si kryl obličej a krk, ale medvědice ho znovu začala kousat do krku i ramenou. „Jedno kousnutí do předloktí šlo až na kost, uslyšel jsem jen křupnutí. Zápěstí a prsty mi ochably,“ vzpomínal Todd Orr. Když bolestí zaječel, útok medvědice se stal ještě agresivnějším.

Kdy medvědice prokousne tepnu?

Lovec věděl, že se nesmí pohnout, jinak v medvědici vyvolá ještě větší zuřivost. A tak se i přes ochromující bolest snažil ležet bez hnutí.

Když mu pak medvědice roztrhla kůži na hlavě, pomyslel si, že je jen otázkou času, než mu prokousne tepnu na krku a on vykrvácí. Medvědice s útokem ale přestala a postavila se přímo na lovce. Drápy se mu zarývaly do zad.

„Rozhostilo se smrtelné ticho, které přerušovalo jen funění těsně u mého krku,“ popsal Todd dále. Po půl minutě samice odešla.

Pokousaný, ale živý

Tod Orr kvůli záplavě krve v obličeji a v očích skoro nic neviděl. A také netušil, jestli ho samice zpovzdálí stále nesleduje.

Snažil se tedy nahmatat pistoli, ale pouzdro grizzly během zuřivého útoku utrhl, stejně jako batoh, který muže zachránil od mnohých poranění na zádech. Lovec pokračoval v cest k autu, jeho jediné záchraně. Očekával další útok, ale ten naštěstí nepřišel. Todd Orr přežil.

Medvědi se stahují k lidem

V americkém Yellowstonském národním parku žije v současnosti nejvíc medvědů grizzly za několik desetiletí. Vědci odhadují, že jich je přinejmenším 600 (to je asi 3krát více než v roce 1975, kdy byl lov těchto zvířat zakázán).

A čím je jich více, tím silnější je tlak na to, aby si hledali potravu i mimo divočinu, tedy v blízkosti lidských obydlí.  A proto také dochází ke stále častějším konfliktům s lidmi.

Medvědi si hledají potravu u lidského obydlí.
Medvědi si hledají potravu u lidského obydlí.

Odkud se vzal grizzly?

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruh medvěda hnědého a žije hlavně ve výše položených oblastech Severní Ameriky. Nejspíš pochází z medvěda ussurijského, který přešel z Ruska na Aljašku před zhruba 100 000 lety a na jih se vydal před 13 000 lety.

Medvědi grizzly jsou klidní samotáři, ovšem s výjimkou samic, které se starají o mláďata. Právě ty jsou nebezpečné – pokud mají pocit, že jsou mláďata v ohrožení, okamžitě a bez váhání útočí.

680 kilogramů svalů

Zatímco samice váží kolem 200 kilogramů, samci jsou ještě mnohem větší a těžší. Průměrně dosahují hmotnosti 360 kilogramů (největší a nejmohutnější samci ale mohou vážit až 680 kilogramů). Dospělý grizzly je dlouhý téměř 2 metry a ramena má ve výšce 1 metru.

Když se ale postaví na zadní, měří až 2,5 metru. V Severní Americe kdysi grizzlyové obývali území od Aljašky až po Mexiko, dnes se ale nacházejí pouze na Aljašce, v západní Kanadě a v některých horských oblastech severozápadu Spojených států.

Medvěd grizzly se dokonce nachází na vlajce Kalifornie (přestože tam byl poslední jedinec zastřelen už v roce 1922).

Člověk jako kořist

Experti považují tento druh medvěda za nejagresivnější. Na rozdíl od medvědů černých, tzv. baribalů, kteří v Severní Americe žijí také, jsou grizzlyové příliš velcí, než aby vyšplhali na strom. Proto se brání na zemi a potenciálního útočníka se snaží zahnat.

Grizzlyové se ale normálně snaží kontaktu s lidmi zabránit. Téměř nikdy nevnímají člověka jako kořist, většina útoků vzniká z překvapení medvěda lidskou přítomností v poměrně velké blízkosti. Samice, které brání svá mláďata, pak mají na svědomí až 70 % útoků na člověka.

Potrava, kterou lze lehce získat

Na podzim se grizzlyové scházejí na březích vodních toků, aby zde lovili lososy. Jenže ty loví i rybáři, takže zde dochází k mnohdy fatálním setkáním. Někteří grizzlyové se rovněž naučili, že výstřely lovců na podzim znamenají možnost potravy.

A tak několik lovců už bylo napadeno medvědy, kteří se jim snažili kořist ukrást. Pravidelným setkáváním se s lidmi se ale vytvořili i tzv. problémoví medvědi, kteří si na lidskou činnost zvykli a před člověkem neutíkají.

Vědí, že v jeho blízkosti se velice často nachází potrava, kterou lze lehce získat.

Medvědi se vyskytují u vodních toků kvůli lovu ryb.
Medvědi se vyskytují u vodních toků kvůli lovu ryb.

Jak se ubránit?

V lese dělejte hluk, abyste grizzlyho nepřekvapili.

Pokud k neočekávanému setkání dojde, neutíkejte. Medvědovi stejně neutečete, a navíc budete vypadat jako kořist.

Mějte připravený sprej proti medvědům. Mluvte jasným, hlubším a nevystrašeným hlasem a zvolna při tom ustupujte dozadu. Grizzly může v tuto chvíli důstojně odkráčet.

Pokud neodejde, ale postaví se na zadní a zařve, zachovejte chladnou hlavu.

Medvěd se může pokusit o klamný výpad a rozběhnout se proti vám. Pravděpodobně se ale ve vzdálenosti deset metrů od vás zastaví a vrátí se zpět.

Pokud nezastaví, použijte sprej (medvěd ale od vás nesmí být dál než 8 metrů). Miřte na tlamu, v ideálním případě na nozdry.

Pokud máte pušku, v tuhle chvíli ji nepoužívejte! Podle statistik totiž až 50 % pokusů ubránit se medvědovi palnou zbraní končí těžkým poraněním nebo smrtí člověka.

Medvěda o váze 350 kilogramů, který se na vás žene rychlostí 60 km/h, vypálenou kulkou nezpomalíte.

Úplně poslední šancí je lehnout si na břicho, dělat mrtvého a doufat, že vás grizzly nechá být.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz