Září možná až bilionem hvězd, dvojnásobným počtem oproti Mléčné dráze, přesto jsou přibližně stejně hmotné. „Pomalu“ se blíží čas jejich kolize…
Galaxie v Andromedě je tak úžasná na pohled. V odborných kruzích jí nikdo neřekne jinak než Messier 31 nebo zkráceně M31. Svoji slavnější a vznešenější přezdívku získá díky řecké mytologii.
Je nejbližší sousedkou naší Galaxie – Mléčné dráhy, se kterou se však za několik let nejspíš popere o místo. Podle vědců se totiž pod vznešeným jménem ukrývá „malá rebelka“, kterou není radno podceňovat. Je zároveň nejzkoumanějším a „nejfotogeničtějším“ vesmírným objektem.
Bystré oko astronomovo
Od naší planety se nachází zhruba 2,5 milionu světelných let daleko a její hmotnost je odhadována na 1,5 bilionu Sluncí. Jen samotná černá díra v jejím jádru není žádné „tintítko“ se svojí váhou 40 milionů.
I přesto, že naši předci tyto informace ještě vůbec neznají, dokáže si svou zářivostí spolehlivě získat jejich pozornost.
Ačkoliv není přesně jasné, kdo ji objevil, v 10. století ji perský astronom as-Súfí označuje jako Malý mrak, protože svým vzhledem připomíná jakýsi obláček.
Na první skutečný popis si Andromeda musí pár století počkat, konkrétně do roku 1612. Za pečlivým zkoumáním stojí astronom Simon Marius (1573–1624).
Kdo hledá, najde
K jejímu pozorování je nejlepší velký triedr v podzimním či zimním období. Lidským okem lze zahlédnout jen jemnou mlhovinu, a to zhruba 8 stupňů od Mirachu – její nejjasnější hvězdy. Kvůli znečistění ovzduší je v dnešní době hůře dohledatelná.
Obsahuje na 1 bilion hvězd a její hmotnost je zhruba dvakrát větší, než je tomu u naší Galaxie. Každoročně je však při pečlivém pozorování objeveno několik desítek dalších hvězd.
Za pomoci Hubbleova teleskopu se podaří zjistit, že má Andromeda dvě jádra, která jsou od sebe vzdálena zhruba 4, 9 světelného roku.
Vesmírná princezna
Svoji slavnější a známější přezdívku si vyslouží podle etiopské princezny Andromedy, jejíž jméno nese souhvězdí, ve kterém se nachází. Vznik galaxie má podle odhadů na svědomí střet dvou neznámých galaxií před zhruba 10 miliardami let.
Proces pohlcování menších galaxií, které následně vytváří nové a větší giganty, není ve vesmíru ničím výjimečným. Andromeda je sama takovou „kanibalkou“. Za 12 miliard let mohla, podle vědců, pohltit až 200 trpasličích galaxií.